• תפריט
אייפוניסט

אפליקציית סקייפ לאייפון מאפשרת כעת שיחות על גבי הרשת הסלולרית

הגרסה החדשה של ישום החברה לאייפון מאפשרת שיחות ברשת הסלולרית בחינם עד אוגוסט, שאחריהם תגבה AT&T האמריקאית דמי מנוי. בישראל הדבר צפוי להיות בחינם

גילעד נס 18:1130.05.10
בסוף השבוע שיחררה חברת השיחות על גבי האינטרנט (VOIP) סקייפ (Skype) גרסה חדשה של התוכנה שלה למכשירי האייפון. החידוש המרכזי בגרסה זו הינו מתן האפשרות לקיים שיחות על גבי האינטרנט הסלולר, בעוד בגרסה קודמת ניתן היה לבצען על רשתות אלחוטיות (Wi-Fi) בלבד. עם זאת, למשתמשי התוכנה על גבי האייפון ציפתה אכזבה, כאשר התברר כי סקייפ עומדת לשתף פעולה עם חברות הסלולר ולגבות תשלום גם על שיחות בין לקוחותיה על גבי הסלולר.

 

כיום מנהלים לקוחות סקייפ שיחות בינם לבין עצמם בחינם, כאשר תשתית התקשורת של השיחות יכולה להיות אינטרנט קווי, רשתות אלחוטיות (המחוברות לתשתית אינטרנט קווית) וכעת גם על גבי תשתית האינטרנט הסלולרית. בנוסף, יכולים לקוחות סקייפ להתקשר באמצעות התוכנה למספרי טלפון קוויים וסלולריים ברחבי העולם תמורת תשלום, וזאת על גבי תשתיות התקשורת שצוינו לעיל.

 

הסיבה לעיכוב: AT&T

 

ספקית התקשורת האמריקאית AT&T, היחידה המשווקת בארצות הברית את מכשיר האייפון, מנעה עד לפני מספר חודשים קיום שיחות VOIP על גבי הרשת שלה, ללא חשיבות למפעילת השירות או מכשיר הטלפון ממנו מבוצעות השיחות, ורק לאחרונה הודיעה כי היא משנה את מדיניותה ותאפשר קיום שיחות שכאלה על גבי רשת הדור השלישי שלה. אפל, יצרנית האייפון, מנעה במשך תקופה מסויימת את הצבת תוכנת סקייפ להורדה בחנות הישומים שלה, בין השאר במטרה לסייע לשותפתה AT&T להתמודד מול איום ה-VOIP, אולם בסופו של דבר, בעקבות לחץ צרכני ורגולטורי, נאלצה לאשר את הצבת התוכנה להורדה בחנות.

 

שחרור הגרסה החדשה של תוכנת סקייפ לאייפון אמנם מספק ללקוחות AT&T אפשרות לקיום שיחות על גבי רשת האינטרנט הסלולרית של החברה, אולם, כאמור, מכין את הקרקע לתשלום נוסף שיאלצו הלקוחות להוסיף על שימוש באפשרות זו בעוד מספר חודשים. מודל התמחור וכיצד יתבצע בפועל טרם נחשפו, אולם בסקייפ מציינים כי הלקוחות ידרשו לשלם תשלום חודשי עבור שימוש באפשרות זו, וככל הנראה לא יחויבו בתשלום לכל שיחה. יתכן שמנוי זה יתוסף לתשלום הנגבה כיום מלקוחות האינטרנט הסלולרי של AT&T עבור חבילות הגלישה שלהם. בנוסף,

 

AT&T צפויה לאשר בעתיד לעשות באייפון שימוש כמודם סלולרי (Tethering), כלומר לחברו באמצעות כבל או חיבור בלוטות' למחשב נייד ובכך לאפשר לו להתחבר לאינטרנט, על בסיס חבילת הגלישה של האייפון. AT&T צפויה לגבות סכום נוסף מהלקוחות עבור שימוש באפשרות זו, ויתכן שתוספת התשלום לקיום שיחות VOIP באמצעות סקייפ על גבי האייפון תוצע במודל דומה.

 

דמי המנוי על שיחות סקייפ ב-3G: בארה"ב כן. בישראל לא

 

כיוון שמכשיר האייפון נמכר מחוץ לארצות הברית, ותוכנת סקייפ זמינה גם בחנויות הישומים שמחוץ למדינה, עלה החשש כי מודל תמחור זה ייושם גם בקרב חברות הסלולר בעולם. עם זאת, סביר להניח כי מדובר בענין הרלוונטי רק בארצות הברית.

 

מבדיקת "כלכליסט" מול ספקיות הסלולר הישראליות עולה כי לא מתקיימים מגעים עם סקייפ להסדר דומה. כיום יכולים משתמשי סקייפ לקיים שיחות באמצעות כל מכשירי הסלולר התומכים בתוכנה גם על גבי האינטרנט הסלולרי, ומצב זה ככל הנראה אינו עתיד להשתנות גם לאחר שבארצות הברית תציג סקייפ את מודל התמחור החדש שלה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x