$
חדשות טכנולוגיה

גוגל משיקה את Google TV - מערכת הפעלה חכמה לטלוויזיות

גוגל חשפה פלטפורמה חדשנית שתשולב בטלוויזיות, נגני בלו-ריי ומכשירים ייעודים ותשלב בין שידורי הטלוויזיה לתכני רשת בממשק אחד

עומר כביר 20:3220.05.10

גוגל מגיעה לטלוויזיה: ענקית האינטנרט הודיעה היום על השקת Google TV, מערכת הפעלה חכמה לטלוויזיות שמאפשרת לשלב בין תכני הטלוויזיה הרגילים לתכנים מהרשת על גבי מסך אחד ובממשק אחד. "זה המקום בו הטלוויזיה פוגשת רשת, והרשת פוגשת טלוויזיה", הכריזה החברה.

 

"חיכינו ליום הזה הרבה זמן", אמר מנכ"ל גוגל, אריק שמידט, באירוע חשיפת המערכת שנערך ביום השני של כנס המפתחים של החברה, Google I/O, המתקיים בסן-פרנסיסקו. "היה צריך הרבה כדי שהוא יקרה – אינטרנט, מעבדים מהירים, ארכיטקטורת תוכנה חדשה. הרבה יותר קשה לחבר בין טכנולוגיה בת 50 שנה לטכנולוגיה חדשה ממה שחשבנו".

 

במרכז מערכת ההפעלה החדשה עומדת התפיסה שלא צריך להיות הבדל בגישה לתכני וידיאו, בין אם מקורם בשידורי טלוויזיה ובין אם מקורם ברשת. "לאורך השנים הטלוויזיה נשארה ללא שינוי", אמר רישי צ'נדרה, מנהל מוצר בגוגל, בעת הצגת המערכת. "זאת, בשעה שיותר ויותר פעולות שקשורות לטלוויזיה מוצאות את מקומן גם ברשת. אבל וידיאו צריך להיות זמין במכשיר עם המסך הגדול והטוב ביותר בבית. אז איך מביאים את שני הדברים האלו יחד?

 

"היום יש מכשירים רבים בסלון שמחברים את הטלוויזיה לרשת, אבל ליכולות שלהם יש שלוש מגבלות מרכזיות: הם מנסים להטפיש את הרשת בשביל הטלוויזיה, הם כולם סגורים, ורובם מאלצים לבחור את המשתשמים בין טלוויזיה לרשת. לדעתנו צריך לשלב בין הטוב ביותר בטלוויזיה לטוב ביותר ברשת כדי ליצור חוויה אחידה אחת. והפתרון הוא Google TV".

 

 

הפלטפורומה מבוססת על מערכת ההפעלה אנדרואיד, וכוללת את דפדפן כרום של גוגל עם תמיכה מלאה בפלאש. המערכת תהיה זמינה במכשירי טלוויזיה, בנגני בלו-ריי ובמכשירים ייעודיים שייוצרו על ידי סוני ולוג'יטק, ויהיו מצוידים כולם בשבבי אטום של אינטל. כל המכשירים יהיו זמינים למכירה בארה"ב בסתיו, ברשת חנויות בסט ביי. השליטה במערכת מתבצעת באמצעות שלטים מיוחדים, שייוצרו גם על ידי חברות אחרות, או סמאטרפון שמריץ את מערכת ההפעלה אנדרואיד ויספק גם יכולות שליטה קולית.

 

התכונה הראשונה שהודגמה הינה תיבת חיפוש מהיר, המאפשרת לבצע חיפוש דמוי גוגל בתכני הטלוויזיה השונים. באמצעות חיפוש ערוץ מסויים ניתן לעבור אליו ישירות; חיפוש תוכנית יציג פרק עתידי ויאפשר להזמין הקלטה שלה או לעבור לצפייה בה.

 

בנוסף ניתן לחפש תכני וידיאו ברשת. כך, למשל, חיפוש אחרי הסדרה האוס יציג במסך אחד את כל הפרקים שלה שזמינים לצפייה מידיית או לרכישה, בין אם בטלוויזיה ובין אם מהרשת. במקרה שנבחר לצפות בפרק מהרשת, יוצג האתר על המסך בדיוק כמו שהוא מוצג על גבי הדפדפן במחשב. הדבר נכון לא רק לסדרות טלוויזיה, אלא גם לכל וידיאו ותוכן אחר שקיים ברשת. את כולם ניתן לחפש באמצעות תיבת החיפוש, ובכולם ניתן לצפות על גבי מסך הטלוויזיה.

 

מערכת ההפעלה כוללת דפדפן רשת מלא, המאפשר לגשת לכל הרשת, בדיוק כמו במחשב. מסך הבית של המערכת מספק גישה מהירה לכל התכנים האהובים על המשתמש, ומספק המלצות לתכנים חדשים על סמך צפיית העבר.

 

העובדה שמערכת ההפעלה על אנדרואיד מאפשר לספק גם גישה לאנדרואיד מרקט, ולהריץ על Google TV את כל אפליקציות האנדרואיד שלא דורשות תכונות ייחודיות לסמארטפונים. כמו כן, יש להניח שיצוצו בקרוב גם אפליקציות יעודיות לפלטפורמה החדשה.

 

גוגל גם דאגה להתאים את אתר שיתוף הווידיאו יוטיוב ל-Google TV – ויצרה גרסה הקרויה YouTube Leanback. מרגע שגולש המשתמש לגרסה זו מנוגן אוטומטית, על גבי מסך מלא ובאיכות HD, ערוץ של סרטונים מותאם אישית כאשר בנוסף יש אפשרות לבחור או להירשם לערוצים נוספים. הגרסה המיוחדת של האתר תושק בבטא בקרוב. החברה גם שיתפה פעולה עם אתרים אחרים, שעברו התאמה לפלפטפורמה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x