שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

ג'ובס: "HTML5 ינצח בגזרת המכשירים הניידים"

המלחמה של מנכ"ל אפל בתוכנת הפלאש של אדובי כבר מזמן הפכה לאידיאולוגיה

עומר כביר 15:3312.05.10

כשסטיב ג'ובס הציג את האייפד בינואר האחרון מיהרו רבים לציין את אחד מחסרונותיו: היעדר תמיכה בפלאש. שלושה חודשים לאחר מכן הרחיבה אפל את מלחמתה בפלטפורמה של אדובי, ובגרסה החדשה של הסכם המפתחים לאייפון ולאייפד אסרה החברה על שימוש באפליקציות שפותחו במקור בפלאש ועברו המרה למכשירים של אפל.

 

במילים אחרות, המלחמה של אפל בפלאש נהפכה לאידיאולוגיה. "את עידן המובייל מובילים מכשירים בעלי צריכת חשמל נמוכה, ממשק מגע ותקני רשת פתוחים - תחומים שבהם פלאש כושלת", כתב ג'ובס במכתב שפרסם על פלאש בסוף אפריל. "כבר אין צורך בפלאש כדי לצפות בווידיאו או לצרוך כל תוכן ברשת. תקנים פתוחים, דוגמת HTML5, ינצחו בגזרת המכשירים הניידים (וגם במחשבים)".

 

אך צעדיה נגד פלאש סיבכו את אפל עם גופי הרגולציה בארה"ב. יומיים אחרי פרסום המכתב דווח שמשרד המשפטים האמריקאי ורשות הסחר הפדרלית (FTC) שוקלים לחקור אם השינויים שהכניסה החברה בתנאי הפיתוח של האפליקציות לאייפון - תנאים שאסרו על המפתחים להשתמש בפלאש של אדובי - מהווים פגיעה בלתי חוקית בתחרות. אפל נחשדת, לפי בכיר לשעבר ב־FTC, בהתנהגות מונופוליסטית, כפיית הסכם בינה לבין המפתחים ויצירת תנאי שוק שמפלים מתחרים. עם זאת, אפל עדיין יכולה להחזיר את תנאי החוזה הקודמים ולסיים את החקירה.

 

במקביל, אפל מגבירה את המאמצים ליצירת חלופה לפלאש. לפי דיווחים, החברה מקימה פלטפורמה לפיתוח אפליקציית רשת המכונה Gianduia, מערכת המבוססת על תקני רשת ובראשם HTML5, וכבר החלה להתאים אותה לשורה של אפליקציות פנימיות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x