המדריך

8 טיפים לצילום סרטים ביתיים

מקניית המצלמה המתאימה וכלה בהעלאת הסרט ביוטיוב - קבלו שמונה טיפים שיעזרו לכם ליצור סרטי וידיאו טובים יותר

רן יניב הרטשטיין 19:4301.05.10
סרטים ביתיים היו פעם דבר אקזוטי ונדיר, אבל היום יש לכל משפחה ממוצעת שלוש מצלמות וידאו לפחות - בטלפונים הסלולריים, בנגני המדיה ובמצלמת הסטילס, ולפעמים אפילו יש גם מצלמת ווידאו ייעודית. אספנו עבורכם את כל הטיפים לשיפור הסרטים המשפחתיים, החל מקניית המצלמה המתאימה וכלה בהעלאת הסרט ביוטיוב.

 

1. השתמשו במצלמה הנכונה

 

מצלמות וידאו ביתיות הן נחלת העבר. למצלמות וידאו יש אמנם יתרונות אדירים לעומת מצלמות דיגיטליות רגילות, אך החסרון היחיד והבולט במיוחד שלהם הוא שהן ממש גרועות בצילום תמונות סטילס.

 

אם אתם רק מתכננים לצלם סרטונים קצרים באירועים משפחתיים ונקודות ציון חשובות בשלבי ההתפתחות של הילדים שלכם, עדיף בהרבה לחפש מצלמה דיגיטלית טובה שגם מצלמת סרטים טובים. למרבה המזל, זה הולך ונעשה יותר ויותר קל: המגבלות המוכרות בצילום וידאו עם מצלמות דיגיטליות הולכות ונעלמות.

 

כדי לוודא שהמצלמה שלכם תצלם וידאו ברזולוציה גבוהה ולא רק סרטונים בגודל של בול דואר, חפשו במפרט את מילות המפתח "720P" או "1080P" - סימן לכך שהמצלמה מצלמת וידאו בהפרדה גבוהה. כדי לוודא שהסרטונים לא יהיו רק גדולים ויפים אלא גם חלקים, חפשו את מילת המפתח "30fps" - סימן לכך שהמצלמה מצלמת וידאו עם שלושים תמונות בשניה, קצב צילום מהיר מספיק לצילום וידאו חלק ומהנה לצפיה. לבסוף, כדי לוודא שהמצלמה שלכם לא תמלא את כל כרטיס הזיכרון אחרי שתי דקות של צילום, חפשו את מילות המפתח "AVCHD Lite",‏ "MPEG-4", או "H.264" - סימן לכך שהמצלמה משתמשת בפורמט אחסון חסכוני לקובצי הווידאו.

 

תכונה שימושית נוספת בכל מצלמה היא עדשה רחבה - שתהיה שימושית ביותר בעת צילום נושאים קרובים, או צילום בחלל קטן, כמו בתוך הבית. חפשו מצלמה עם עדשה של 28 מ"מ, או פחות. עדשה רחבה תשפר גם את הסרטים וגם את תמונות הסטילס שלכם.

 

לדוגמה, ה-TZ7 של Panasonic היא מצלמה שעונה לכל הדרישות הנ"ל, ובנוסף לכך היא גם מצלמת סטילס מצויינת. אתר ביקורות המצלמות הנחשב Digital Photography Review נתן לה את הדירוג "Highly Recommended".

 

2. השתמשו נכונה במצלמה

 

אם הצלם היה יודע להכין את המצלמה בזמן, המצולמים לא היו יוצאים מהמסגרת אם הצלם היה יודע להכין את המצלמה בזמן, המצולמים לא היו יוצאים מהמסגרת צילום: רן יניב הרטשטיין

 

הטיפ החשוב ביותר לשימוש במצלמה שלכם הוא פשוט לקרוא את חוברת ההוראות. מן הסתם, זה גם הטיפ המובן ביותר מאליו, וכנראה גם הטיפ הכי פחות שימושי.

 

כדי לוודא שלא תרדמו לפני שתסיימו את העמוד הראשון, החזיקו את המצלמה בזמן הקריאה ונסו ליישם כל דבר חדש שאתם לומדים. הוראות השימוש של מצלמה מסויימת אמנם נועדו רק להסביר את הפונקציות והאפשרויות שאותה מצלמה מציעה, אך כל המצלמות, מצלמות וידאו ייעודיות ומצלמות דיגיטליות, פועלות לפי אותם עקרונות בסיסיים. עיון בחוברת ההוראות יקנה לכם הבנה טובה יותר של העקרונות הבסיסיים האלה, וההבנה הזו תשמש אתכם בכל מצלמה בה תשתמשו.

 

בדרך כלל, הוראות השימוש של מוצרים אלקטרוניים דחוסים במידע טכני וממעטים בדוגמאות, ובנויים כך שבכל עמוד יש לפחות שני דברים שאפשר לעשות. אם עברתם עמוד שלם ולא גיליתם משהו חדש ושימושי על המצלמה שלכם, קראו אותו מחדש. ברוב חוברות ההוראות יש עמוד שמגדיר מה עושה כל כפתור במצלמה, וכולל הפניות להסברים מפורטים יותר על כל פונקציה. הדביקו סימניה בעמוד הזה והשתמשו בו בתור אינדקס.

 

לפחות בשלב הראשון, שני הדברים העיקריים שאתם צריכים לדעת לעשות במצלמה שלכם זה לצלם בתאורה חלשה ואיך לצלם וידאו. הטריק הוא ללמוד מבעוד מועד איך להעביר את המצלמה למצבים המתאימים כמה שיותר מהר, כדי שלא תפספסו אף תמונה.

 

כשתשלטו בפונקציות האלה, אפשר לעבור הלאה. הפיצ'רים שצלמים מקצועיים משתמשים בהם הכי הרבה הם חשיפה ידנית ואיזון הצבע הלבן (White Balance). מצלמות קומפקטיות אחדות אמנם לא מציעות את כל האפשרויות האלה, אך אם תלמדו איך הפונקציות האלה פועלות במצלמה שלכם ותדעו להשתמש בהן, תוכלו להתמודד עם 99% מהמצבים בהם תתקלו.

 

3. צלמו באיפוק

 

אין צורך באפקטים מיוחדים או בתנועות מצלמה מורכבות - עריכה מיומנת וסוף מפתיע הם כל מה שצריך כדי ללכוד את תשומת ליבם של הצופים.

 

 

עכשיו שאתם יודעים בדיוק איך לייצר כל אפקט מיוחד עם המצלמה שלכם, זה לא סיבה להתחיל לעשות את זה. בעיקר, הזהרו מהזום.

 

בקר הזום במצלמה נע בין מצב רחב מאוד, שקולט כמה שיותר ממה שאתם רואים בעצמכם מול העיניים, למצב קרוב מאוד, שמגדיל עצמים רחוקים ומאפשר להתמקד בפרטים בודדים. בדרך כלל, המצב הרחב מסומן על ידי שלושה עצים או האות W, והמצב הצר מסומן על ידי עץ אחד או האות T.

 

שימוש מוגזם בזום מסיח את הדעת ומטריד את הצופים, וזום גדול מדי (או צר מדי) גורם לעיוותים בתפיסת הפרספקטיבה בתמונה וכן מדגיש כל רעידה קטנטה של היד. התמונה תהיה יציבה הרבה יותר אם תשאירו את הזום במצב הרחב ביותר. במקום הזום של המצלמה, השתמשו בזום של הרגליים - כדי לקרב את נושא הצילום, פשוט התקרבו אליו.

 

4. השקיעו בחצובה

 

אחרי המצלמה, ההשקעה הטובה ביותר שתוכלו לעשות היא בחצובה. אפשר לקנות חצובה בפחות מ-100 ש"ח, וכל וידאו או תמונה שתצלמו יהיו יציבים כמו סלע, אפילו אם תשתמשו בזום. אפילו אם נראה לכם שהכתפיים הרחבות והידיים היציבות שלכם יכולות להסתדר בקלות עם מצלמה ששוקלת מאה גרם, אחרי כמה דקות של צילומים כולם מתחילים לרעוד. דווקא בגלל המשקל הנמוך של רוב המצלמות הדיגיטליות, כל תזוזה מזערית תופיע בווידאו. אפילו אם תשאירו את החצובה מקופלת ורק תחזיקו אותה ביד כשהיא מחוברת למצלמה, הווידאו יהיה יציב בהרבה.

 

5. הקימו צוות צילום מאולתר

 

לצילום אירועים גדולים, נסו לשתף פעולה עם הצלמים החובבים (או ההורים הגאים) האחרים וליצור צוות צילום מאולתר. חלקו ביניכם את האחריות על הצילומים השונים - לדוגמה, צלם אחד יצלם רק קלוז-אפים בעוד שצלם אחר יצלם רק צילומים רחבים, או שצלם אחד יצלם איזור אחד באירוע וצלם אחר יתמקד באיזור אחר. כל סידור יכול להתאים, כל עוד כל הצלמים באמת משתפים פעולה.

 

בסוף, תקבלו הרבה יותר חומר שתוכלו לערוך לתוך התוצר הסופי, וכשכל צלם מתמקד רק בתפקיד אחד, סביר להניח שגם תקבלו צילומים הרבה יותר טובים. תהיה לכם יותר עבודה בשלב העריכה, אבל גם הרבה יותר אפשרויות להפקת סרטון מוצלח.

 

6. השאירו מקום בקדמת התמונה

 

בצילום ארוך וסטטי של מישהו שמדבר או מופיע - לדוגמה, הרמת כוסית באירוע משפחתי או הופעה מאולתרת מול קרובים וחברים - אל תשימו אותם באמצע התמונה. התוצאה תהיה משעממת מאין כמוהה, אפילו יותר מהאירוע המצולם עצמו.

 

במקום זאת, כוונו את המצלמה כך שהנושא ימצא בצד התמונה והאיזור אליו הוא פונה יהיה במרכז. כך, הצילום יחזק את הרושם שהדובר אכן מופיע מול קהל ולא רק מדבר עם עצמו, ואם הצילום רחב מספיק והמרחק לא גדול מדי, תוכלו גם לקלוט את תגובות הקהל.

 

7. אל תשכחו לערוך

 

עריכת וידאו עם Pinnacle VideoSpin עריכת וידאו עם Pinnacle VideoSpin

 

הבעיה העיקרית עם סרטי וידאו ביתיים היא שהם פשוט ארוכים מדי. זה משעמם ומייגע, ובטווח הארוך גם מבזבז הרבה מאוד שטח אחסון. הפתרון - עריכה. בניגוד לדעה הרווחת, עריכת וידאו היא כבר לא מיומנות שמצריכה הכשרה ארוכה ומורכבת. למעשה, עם התוכנה הנכונה, היא דומה יותר לבניית מגדלים בלגו.

 

מילת המפתח היא חיתוך. המטרה היא פשוט לחתוך את הקטעים המיותרים, המשעממים, או החוזרים על עצמם, כדי לקבל סרטון קצר יותר וקל יותר לצפייה. לשם כך, מתאימות תוכנות עריכת הווידאו הפשוטות ביותר - כמו Windows Movie Maker. עם זאת, מכיוון ש-Windows Movie Maker תומכת במגוון מוגבל מאוד של פורמטים לייצוא קובצי הווידאו שתערכו באמצעותה, אנו ממליצים על VideoThang, תוכנת עריכה פשוטה וחינמית שנועדה בדיוק למטרה הפשוטה הנ"ל.

 

Video Thang מאפשרת לקחת כמה קטעי וידיאו, לקבוע את נקודות ההתחלה והסיום של כל אחד מהם, לסדר אותם, ולהפריד ביניהם עם כמה מעברים בסיסיים מוגדרים מראש. אחרי סיום העריכה, אפשר לייצא את הווידאו או להעלות אותו ישירות ליטיוב.

 

אם הדרישות שלכם קצת יותר גבוהות מזה - אם אתם רוצים לשלב הרבה קטעי וידאו שונים או זקוקים לשליטה מדויקת יותר בעריכה ובפסקול, נסו את VideoSpin של Pinnacle. גם היא חינמית, אך היא מתקדמת בהרבה, ופועלת לפי אותם עקרונות כמו תוכנות עריכת וידאות מקצועיות. היא מורכבת יותר לשימוש מאשר VideoThang או Windows Movie Maker, אבל לא בהרבה - משתמשים סקרנים יוכלו ללמוד להשתמש בה תוך זמן קצר.

 

8. העלו ליוטיוב

 

אם תוכנת העריכה שלכם כוללת אפשרות מובנית להעלאת וידאו ליוטיוב, אפשר פשוט להשתמש בה - אך רצוי לוודא שהווידאו אכן מוצג בסופו של דבר ברשת באיכות הגבוהה ביותר. יוטיוב הוסיפה לאחרונה תמיכה בווידאו בהפרדה גבוהה, ואם תוכנת עריכת הווידאו שלכם לא תומכת בכך, היא תקטין את הווידאו ותפגע באיכותו שלא לצורך.

 

ליתר ביטחון, אפשר להעלות את הווידאו ליטויוב באופן ידני. לשם כך, יצאו אותו מתוכנת העריכה באיכות הגבוהה ביותר, והעלו אותו באמצעות כלי העלאת הסרטונים של יוטיוב.

 

אם החלטתם לדלג על כל שלב העריכה ולהעלות את הווידאו ליוטיוב בדיוק כפי שהורדתם אותו מהמצלמה, נותר רק לוודא שיוטיוב אכן תומך הקובצי הווידאו שהמצלמה שלכם יוצרת. הבדיקה הטובה ביותר היא פשוט להעלות את הווידאו ולראות מה קורה.

 

אם ההעלאה נכשלה, נסו להמיר את הווידאו לפורמט מוכר יותר באמצעות Any Video Converter, תוכנת המרה חינמית שתומכת במגוון גדול מאוד של פורמטים. היוועצו בהמלצות של יוטיוב כדי לבחור את הפורמט האידיאלי.

 

למידע נוסף על העלאת סרטים ליוטיוב, תוכלו לעיין במדריך זה.

 

כתבות קשורות

 

איך להעלות וידאו ליוטיוב באיכות גבוהה

 

שישה כלים לעריכת וידאו

 

תשעה טיפים לצילומים טובים יותר

 

חמישה טיפים ליוטיוב

בטל שלח
    לכל התגובות
    x