$
אינטרנט

גוגל עומדת במילתה: הפסיקה לצנזר תוצאות חיפוש בסין

בפוסט בבלוג הרשמי של גוגל מודיעה החברה על הפסקת הצנזור באתר Google.cn, ומביעה חשש לחיי עובדיה. "ההחלטה התקבלה בארה"ב. עובדי גוגל בסין אינם אחראים". החברה תמשיך לפעול במדינה

עומר כביר 21:3922.03.10

ענקית האינטרנט הודיע היום שהיא הפסיקה לצנזר את תוצאות החיפוש בגרסה הסינית של מנוע החיפוש שלה. עם זאת, החברה לא סוגרת את משרדיה ותמשיך לפעול במדינה.

 

בפוסט שפורסם בבלוג הרשמי של החברה נמסר שהחל מהיום, גולשים שיגיעו לגרסה הסינית של גוגל (בכתובת google.cn) על מנת להשתמש במנוע החיפוש, במנוע חיפוש התמונות Google Images, או בשירות Google News, ינותבו לגרסה ההונג-קונגית של גוגל (בכתובת google.com.hk). גרסה זו אינה כוללת את הצנזורים הנוקשים שמאפיינים את הגרסה הסינית.

 

לדברי גוגל, הגולשים מסין יזכו לגרסה מיוחדת של האתר בסינית מופשטת שתסופק משרתי החברה בהונג-קונג, בשעה שגולשים מהונג-קונג ימשיכו לקבל את אותה גרסה של האתר לה הם רגילים בסינית מסורתית. בשלב זה לא ברור האם יש הבדלים נוספים בין שתי הגרסאות. בחברה מתריעים שבגלל העומס המוגבר על השרתי בהונג-קונג, משתמשים עלולים לסבול מהאטה או מאי-יכולת לגשת לשירותים מסוימים של החברה.

 

"המתקפות על שירותי החברה, שיצאו מסין, בשילוב עם ניסיונות להגביל את חופש הביטוי ברשת בסין, כולל חסימת אתרים כמו פייסבוק, טוויטר, יוטיוב, גוגל דוקס ובלוגר, הובילו אותנו להחלטה שאנחנו לא יכולים להמשיך ולצנזר תוצאות חיפוש בסין", כתב היועץ המשפט הראשי של גוגל, דייוויד דרמונד, בבלוג החברה.

 

גוגל הודיע על כוונתה להפסיק את צנזור תוצאות החיפוש בסין לפני כחודשיים וחצי. זאת, לדבריה, בעקבות התקפה רחבת היקף על תשתיות האינטרנט שלה ושל 20 חברות נוספות, שמקורה בסין. התקפה זו, אף שנכשלה, כוונה נגד חשבונות ג'ימייל של פעילי זכויות אדם בסין.

 

 

הפגנה בסין בעקבות המשבר עם גוגל הפגנה בסין בעקבות המשבר עם גוגל צילום: בלומברג

 

מאז ההכרזה, שזכתה לגיבוי מצד מחלקת המדינה האמריקאית והעומדת בראשה, הילארי קלינטון, ניהלה גוגל מגעים עם ממשלת סין בניסיון להגיע לפשרה שתרצה את שני הצדדים. ואולם, נציגי הממשל הסיני סרבו להתכופף ושבו והכריזו שכל חברה זרה הרוצה לפעול בסין חייבת לציית לחוקי המדינה. המהלך שביצעה גוגל היום נראה, לפיכך, כמהלך חד-צדדי.

 

"מודעים לכך שסין יכולה לחסום אותנו בכל עת"

 

להכרזה של גוגל קדמה הצהרה של דובר מחלקת המדינה, שהעריך כי קיימת סבירות גבוהה שגוגל תודיע היום על הפסקת פעילותה בסין. ואולם, בפוסט שפורסם מבהירה החברה שהיא תמשיך להפעיל את מרכז המו"פ של במדינה, וכן את צוותי המכירות שלה שם. עם זאת, גוגל ציינה שגודלם של צוותים אלו יהיה תלוי ביכולתם של הגולשים בסין לגשת למנוע החיפוש.

 

"היה קשה להחליט איך לקיים את ההבטחה להפסיק את הצנזור", הוסיף דרמונד, "אנחנו רוצים שכמה שיותר אנשים בעולם יוכלו לגשת לשירותים שלנו, כולל משתמשים בסין. ואולם, ממשלת סין הבהירה לאורך כל הדרך שהצנזורה אינה עומד למשא ומתן. אנחנו סבורים שהגישה החדשה שלנו היא פתרון סביר לאתגרים שניצבו בפנינו - היא חוקית לחלוטין ותגדיל משמעותית את הגישה של תושבי סין למידע. אנחנו מקווים שממשלת סין תכבד את החלטנו, אך גם מודעים לכך שהיא יכולה לחסום את הגישה לשירותינו בכל עת".

 

דרמונד ציין שהחברה תנטר מקרוב את סוגיית הגישה לשירותיה, ואף יצרה אתר מיוחד שיספק לכלל הגולשים עדכונים על היכולת לגשת לשירותיה מסין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x