$
אינטרנט

הגולשים זעמו, וגוגל שיפצה את גוגל באזז

בעקבות תלונות קשות של משתמשי ג'ימייל ברחבי העולם על חשיפת פרטים אישיים, ענקית האינטרנט שינתה את התנהגות השירות. עדכון: גוגל הודיעה על ביטול הרשימות האוטומטיות והקישור לפיקאסה ולגוגל רידר, וכן הקלה על האפשרות לבטל את השירות

שי ענבל 10:2114.02.10

ביום שאחרי השקת גוגל באזז, הרשת החברתית של גוגל, מסתמן כי השירות החדש של החברה מצטיין בעיקר ביצירת באזז שלילי. בעקבות גל מחאה רחב היקף מצד משתמשי ג'ימייל, לצד עשרות פוסטים וכתבות ברשת שמציגות את בעיית הפרטיות שכרוכה בשירות, נאלצה ענקית האינטרנט לערוך בו כמה שינויים.

 

בראיון

שנתן סגן נשיא שיווק המוצרים בגוגל לאתר Search Engine Land, הוא גילה שגוגל שוקלת להפריד בין שירותי ג'ימייל לבין רשת באזז. דברים אלו הוכחשו נמרצות על ידי גוגל, שטענה שדבריו של הבכיר לא הובנו כהלכה, ושאין כל כוונה להפריד בין השירותים, אלא ליצור אתר נפרד לבאזז, במקביל לג'ימייל. המבוכה והבלבול בנוגע לתוכניותיה של גוגל סביב השקת הרשת החברתית שלה מעלים סימני שאלה רבים בנוגע לעתידו של השירות החדש.

 

היסטוריית השיחות נחשפה — ויצרה היסטריה

 

על מה כל המהומה? לכל משתמש בגוגל באזז קיימת רשימת עוקבים ונעקבים, בדומה לזו שבטוויטר. רשימה זו נבנית באופן אוטומטי בעת הכניסה הראשונה לשירות, ומכילה את האנשים שעמם האדם יוצר קשר בתדירות גבוהה באמצעות ג'ימייל וגוגל טוק, הצ'אט של גוגל. עם תום ההצטרפות לגוגל באזז, מוצגת כברירת מחדל בעמוד הפרופיל של המשתמש רשימת העוקבים והנעקבים שלו.

 

רשימה זו גלויה לכל המשתמשים, ולמעשה מציגה את רשימת אנשי הקשר שאיתם המשתמש מתכתב באופן קבוע. הדבר דומה לחשיפת היסטוריית השיחות בטלפון הנייד - מידע שכאמור נשמר בקנאות תחת חסיון לקוחות.

 

הבעיה אינה נפתרת גם עם כיבוי הבאזז בג'ימייל, אלא רק לאחר שינוי הגדרות הפרטיות בעמוד הפרופיל של גוגל, שנמצאות באתר נפרד. כך נותרו רשימות מעקב רבות גלויות, ופרטים אישיים רבים כבר נחשפו ברשת.

 

מלבד זאת התגלה כי גוגל באזז מכיל פוטנציאל לפגיעות נוספות בפרטיות, הנובעות מהקשר ההדוק שלו לשירות הדואר האלקטרוני ג'ימייל, המשמש רבים לתכתובת אישית. בין הסכנות הכרוכות בהצגת המידע הזה: חשיפה של כתובת מייל של מיליוני אנשים.

 

במאמר שכותרתו "אזהרה: גוגל באזז מכיל פגם מסוכן הנוגע לפרטיות", כתב העיתונאי ניקולס קרסון מה־Business Insider: "במקצוע שלי, כאשר מקורות אנונימיים הם כלי חיוני, ההשלכות של הפגם הן מבעיתות. דמיינו אשה המגלה שבעלה מדבר לעתים קרובות עם האקסית, או בוס שנוכח לדעת כי אחד מעובדיו מנהל תכתובת עם החברה המתחרה".

 

ואכן ברשת החלו להיחשף בסוף השבוע סיפורים על פגיעות קשות בפרטיות, שעלולות להיות לחלקן השלכות הרסניות. כך, למשל, אשה הכותבת בלוג אישי בשם בדוי, העוסק בהתעללויות שעברה מצד בעלה לשעבר, פרסמה פוסט שבו התלוננה על כך שכתובת הג'ימייל שלה נחשפה לעיני כל. הבלוגרית סיפרה שבעלה לשעבר החל לעקוב אחרי פריטים שפרסמה בגוגל רידר, וכך למד על מקום מגוריה החדש. הפוסט זכה להדים רבים ולמאות תגובות עם סיפורים דומים של משתמשי גוגל ברחבי ארצות הברית.

 

בין השינויים: הסתרת מידע אישי וחסימת עוקבים

 

על רקע התרבות התלונות החריפות הודיעה גוגל ביום שישי שתשנה את תהליך פתיחת החשבון בגוגל באזז, באופן שאמור לפתור חלק מבעיות הפרטיות הכרוכות בשימוש בשירות. בין השינויים: הוספת תיבה המאפשרת לבטל את הצגת רשימות העוקבים והנעקבים בעמוד הפרופיל, יכולת חסימת מעקב של אנשים מסוימים, ואפשרות ליצירת פרופיל גוגל שאינו ציבורי, המכיל שם בלבד, ולא מידע אישי על קשריו החברתיים של המשתמש.

 

עדכון: בפוסט חדש שפורסם אמש (ש') בבלוג הרשמי של ג'ימייל, הודיעה גוגל על נקיטת צעדים נוספים בכל הקשור לממשק גוגל באזז בג'ימייל. השינוי הראשון והעיקרי הוא ביטול המעקב האוטומטי בעת ההצטרפות לשירות. כאמור, עם השקת השירות נבנתה עבור כל משתמש רשימה אוטומטית שהתבססה על אנשי הקשר שאיתם הוא מנהל שיחות צ'אט ותכתובות מייל. בעקבות הביקורת החריפה שנמתחה על גוגל, הודיעה החברה כי שינתה את אופן בניית הרשימה "מ-Auto-Follow (מעקב אוטומטי - ש"ע) ל-Auto-Suggest (הצעות אוטומטיות - ש,ע)". משתמשים אשר כבר הצטרפו לשירות יקבלו בימים הקרובים הודעה בסגנון דומה, המציגה להם את רשימת אנשי הקשר שהם עוקבים אחריהם, ומציעה לערוך אותה.

 

כמו כן יפסיק גוגל באזז לקשר אוטומטית את חשבון הפיקאסה והגוגל רידר בעת יצירת חשבון בגוגל באזז. "רק למען ההבהרה", נכתב בבלוג, "באזז קישר אוטומטית רק את התוכן הציבורי מחשבונות אלה, כך שאם יצרתם אלבומים ושיתפתם תכנים שהוגדרו כפרטיים, רק האנשים הספציפיים שנתתם להם גישה יוכלו לראותם. אך עקב המשוב שקיבלנו, אפשרות זו בוטלה". בגוגל מתייחסים לפוסט של הבלוגרית האנונימית שסיפרה על כך שבעלה לשעבר קיבל גישה לפרטיה המשותפים בגוגל רידר.

 

השינוי השלישי שיבוצע בגוגל באזז בימים הקרובים הוא יצירת לשונית "Buzz" בהגדרות בג'ימייל. הלשונית תכיל אפשרות להסתיר את רשימת העוקבים והנעקבים בגוגל באזז - האופציה שעל הקושי לאתרה קיבלה גוגל את הביקורת הרבה ביותר. כמו כן, משתמשים יוכלו להסתיר את באזז בג'ימייל, אופציה שניתן למצוא אותה היום רק בתחתית העמוד של ג'ימייל. הפעולה האחרונה שניתן יהיה לבצע בלשונית Buzz בהגדרות גוגל היא דרמטית וחריגה למדי - ביטול גוגל באזז לחלוטין. בכך מאפשרת גוגל להסיר את שירות באזז מג'ימייל, לבטל את רשימת המעקב, לחסום את העוקבים ולמחוק את כל הבאזזים שיצר, כמו גם את פרופיל המשתמש שלו.

 

הודעת גוגל מסתיימת בנימה מתנצלת: "זה היה שבוע מאתגר עבור צוות הפיתוח של גוגל באזז. במהלכו קיבלנו המון תגובות על השירות החדש. במהרה הבנו שלא הצלחנו לעשות הכל כשורה. אנו מצטערים על הדאגה שגרמנו ואנו עובדים קשה על מנת להשתפר בהתאם למשוב מהמשתמשים. אנו נמשיך לעשות כך".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x