$
חדשות טכנולוגיה

במדינת מיין שוקלים להזהיר בחוק משתמשי סלולריים מפני סרטן

חברת בית הנבחרים של מיין מציעה לחייב הצמדת מדבקה על המכשיר ובו אזהרה מפני אפשרות לחלות בסרטן המוח למי שמצמיד אותו לאוזן

כתב כלכליסט 22:2620.12.09
הצעה במדינת מיין בארה"ב לחייב הצמדת אזהרה מפני סרטן המוח על גבי טלפונים סלולריים. זאת, למרות שאין קונצנזוס בין המדענים לגבי הקשר הישר בין שימוש בטלפון סלולרי לסרטן המוח. אם החוק יתקבל, תהיה מיין המדינה הראשונה בארה"ב שתזהיר מפני שימוש בטלפונים סלולריים.

 

חברת

בית הנבחרים של מיין מטעם הדמוקרטים, אנדריאה בולנד, מציעה לחייב הצמדת מדבקה על המכשיר ובו אזהרה מפני אפשרות לחלות בסרטן המוח למשתמשים בטלפונים סלולריים. כמו כן היא מציעה שעל גבי המדבקה תהיה המלצה לא להצמיד את המכשיר לאוזן בעיקר לא ילדים ולא נשים בהריון.

 

לדבריה, ישנם מחקרים המצביעים על הקשר בין המחלה לשימוש בטלפון הסלולרי, והיא מבקשת להעלות את הצעת החוק שלה לדיון במושב שיפתח בינואר ומיועד בדרך כלל להצעות דחופות.

 

בולנד ציינה כי היא משתמשת בטלפון סלולרי אולם עם דיבורית כדי שהטלפון לא יבוא במגע עם אוזנה. כמו כן סיפרה כי היא מכבה בדרך כלל את המכשיר להוציא פעמים שבהם היא מצפה לשיחת טלפון.

 

חוק עזר עירוני בסן פרנסיסקו

 

באחרונה פורסם כי מועצת העיר בסן פרנסיסקו הצביעה בעד הצעת חוק לחיוב פרסום אזהרות על מכשירים סלולרים הנמכרים בעיר. אם תתקבל ההצעה ותהפוך לחוק עזר עירוני יחויבו כל הטלפונים הנמכרים בעיר להימכר עם אזהרה על גבי האריזה המיידעת את הקונה לגבי רמת הקרינה של הטלפון וממליצה לו לעשות שימוש באוזנייה.

 

המלצות נוספות של הוועדה העירונית הן לוודא כי העירייה רוכשת מכשירים סלולרים נמוכי הספק, ליזום חינוך למודעות נושא הקרינה ממכשירים סלולריים בבתי הספר, ופנייה למוסדות המדינה (קליפורניה) והאיחוד הפדרלי (ארה"ב) כדי לאסור שיווק של מכשירי טלפון סלולרי לילדים.

 

מחקר של ארגון הבריאות העולמי

 

בסוף אוקטובר חשף העיתון הבריטי ה"דיילי טלגרף" תוצאות מחקר של ארגון הבריאות העולמי שארך 10 שנים ובו השתתפו כ-12,800 משתמשים בטלפונים סלולרים ב-13 מדינות שונות, ולפיו ישנו קשר מובהק בין התפתחותם של גידולים סרטניים במוח לבין השימוש בטלפון הנייד.

 

המחקר, על פי הדיילי טלגרף, מצא קשר הדוק בין השימוש בטלפון הסלולרי לארבעה סוגים של סרטן. ביניהם, סרטן המוח וסרטן בלוטות הרוק.

 

עם זאת יש לציין כי התוצאות הרשמיות של מחקר זה עדיין לא התפרסמו. בדיון בנושא שערכה לפני כחודש וחצי ועדת הבריאות של הכנסת אמרה ד"ר סיגל סדצקי, אחת מעורכות המחקר ומנהלת היחידה לאפידמיולוגיה של סרטן וקרינה במכון "גרטנר" בתל השומר, כי אין מדובר במחקר חדש והוא עצמו הסתיים ב-2005. לשאלת ח"כ אופיר פינס-פז אם התוצאות אינן מתפרסמות בשל לחצים כלכליים ענתה ד"ר סדצקי כי "אין לנו מספיק זמן לדון בזה כרגע".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x