$
אינטרנט

גוגל העבירה הכנסות לאירלנד כדי לחסוך מס בבריטניה

מדו"חות המס של ענקית החיפוש עולה כי העבירה הכנסות של 1.6 מיליארד ליש"ט מפרסום בבריטניה למטה החטיבה האירופית באירלנד, וחסכה כך 450 מיליון ליש"ט. תרומתה לצדקה הסתכמה ב־5,600 ליש"ט בלבד

סוכנויות הידיעות 09:5421.12.09

ענקית החיפוש המקוון גוגל התחמקה בבריטניה מתשלום מס על הכנסות של 1.6 מיליארד ליש"ט מפרסום באתר החברה, כך דיווח "הסאנדיי טיימס". העיתון ציין כי גוגל העבירה את כל הכנסותיה מפרסום לחטיבה האירית של החברה, מהלך שאפשר לה בשנה שעברה להימנע מתשלום מס בשווי 450 מיליון ליש"ט.

  

ממסמכים שהגישה גוגל לרשם החברות עולה כי ב־2008 שילמה החברה מס חברות בסכום של 145 אלף ליש"ט בלבד, סכום שנגבה ממנה עבור הריבית על מאגר המזומנים שהיא מחזיקה בבנקים בבריטניה. אם היתה מייחסת את הכנסותיה לחטיבה הבריטית, היתה גוגל מחויבת בתשלום מס בשיעור של 28% עד 30%. עוד עולה ממסמכים שהגישה החברה כי סך תרומותיה למטרות צדקה ב־2008 היה 5,662 ליש"ט בלבד.

 

המבנה הארגוני של גוגל באירופה בנוי כך שההכנסות שגובה ענקית החיפוש ממפרסמים בריטיים מנותב אוטומטית למטה החברה באירלנד, שבה שיעור מס החברות נמוך יותר ונע בין 10% ל־25%. לפי הערכות, כ־14% מהכנסותיה של גוגל ברחבי העולם נובעות מפעילותה בממלכה.

 

דובר החברה בצפון אירופה, פיטר בארון, מסר בתגובה כי "גוגל משקיעה רבות בבריטניה ומעבירה סכומי כסף ניכרים לרשויות המס. אבל העובדה היא שמטה החברה נמצא בדבלין. אנו משתפים פעולה באופן מלא עם חוקי המס בכל המדינות שבהן אנו פועלים". ממסמכים שהגישה החברה לרשויות המס באירלנד עולה כי ב־2008 שילמה גוגל מס בשווי 7.5 מיליון יורו על הכנסות בשווי 6.7 מיליארד יורו.

  

 צילום: בלומברג

 

בעקבות הגילוי מתחו חברי פרלמנט בממלכה ביקורת חריפה על החברה האמריקאית בגין מה שכונה על ידם "התחמקות מאחריות חברתית" ו"העלמות מס". אוסטין מיצ'ל, חבר פרלמנט מטעם הלייבור, טען כי "גוגל לא רק שואבת כסף מעיתונים מקומיים וגופים אחרים התלויים בפרסום לשם קיומם. כעת היא גם גוזלת כסף מהציבור. מנוע החיפוש הוא שירות נפלא, אבל החברה מעלימה מס. אם הם עומדים להרוויח כאן הרבה כסף עליהם להשיב חלק לקהילה".

 

בשנים האחרונות חיזקה החברה האמריקאית את קשריה עם הצמרת הפוליטית בבריטניה. בפברואר השנה מונה יו"ר ומנכ"ל גוגל, אריק שמידט, על ידי מנהיג המפלגה השמרנית דיוויד קמרון לעמוד בראש "הוועדה לשיקום כלכלי" של המפלגה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x