$
הייטק והון סיכון

תביעה נוספת כנגד אינטל באשמת פגיעה בתחרות

ה-FTC, רשות הסחר האמריקאית האחראית על ההגבלים העסקיים, תובעת את יצרנית השבבים בטענה שניצלה לרעה את מעמדה כמונופול ומנעה מחברות המחשבים לבחור במוצרי המתחרה AMD

אבנר קשתן 17:2516.12.09
ה-Federal Trade Commission, הרשות הממשלתית האחראית להגנת הצרכן ומניעת התנהגות אנטי-תחרותית בארה"ב, הגיש היום (ד') תביעה כנגד אינטל בטענה כי ניצלה את כוחה בשוק כיצרנית השבבים הגדולה בעולם כדי לפגוע במתחרותיה ולשמר את המונופול שלה בתחום.

 

על פי ריצ'רד פיינשטיין,

ראש מדור התחרות בשוק של ה-FTC, אינטל ניהלה במשך העשור האחרון "מסע מכוון לפגוע באיומים תחרותיים ולשימור המונופול שלה". לטענתו, אינטל מנעה מהצרכנים את זכות הבחירה ובכך עיכבה חדשנות בתחום המעבדים. פיינשטיין גורס כי אינטל ניהלה מסכת של איומים והבטחות כלפי יצרני המחשבים הגדולים בעולם, ביניהם IBM, דל ו-HP, כדי למנוע מהם לרכוש מעבדים מהמתחרה, חברת AMD, וזאת למרות הפיגור הטכנולוגי שלה לעומתה.

 

בנוסף, רשות הסחר האמריקאית מאשימה את אינטל כי הכניסה שינויים בכלי הפיתוח שהיא מספקת בחינם, ואלה גרמו לתוכנות להציג ביצועים פחותים על מעבדים מתחרים לעומת מעבדי אינטל. על פי התביעה, רווחיה איפשרו לה לפתח את המעבדים שלה עד שעקפה את מוצרי AMD באיכותם, אך עכשיו היא נמצאת בעמדה דומה בתחום המעבדים הגרפיים.

 

תביעה זו מצטרפת לשורה של תביעות וחקירות קודמות כנגד אינטל, באותן האשמות: האיחוד האירופי הטיל עליה קנס בסך 1.44 מיליארד דולר על פגיעה בתחרות, אך היא מערערת על הקנס עקב כשלים בהתנהלות החקירה נגדה. לפי כחודש הגיעה אינטל להסכם פשרה עם המתחרה AMD ולפיו היא תשלם פיצויים בסך 1.25 מיליארד דולר, ובתמורה תמשוך AMD את תביעתה נגדה. ללא קשר לתביעה זו, עומדת כנגד אינטל גם תביעה מטעם התובע הכללי של מדינת ניו יורק.

 

התביעה של ה-FTC נגד אינטל צפויה להגיע לשימוע בבית המשפט בחודש ספטמבר 2010. לא ידוע מה הסנקציות או הקנסות שתדרוש הרשות להחיל על החברה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x