$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי: שקרים לבנים בפייסבוק

בכיר בפייסבוק מציע למשתמשים למסור פרטים שקריים כדי לשמור על פרטיותם, הצצה ראשונה ל"משטרה החשאית" של אפל, מהיכן ההשראה לשמו של הגוגלפון, וממשלת אוסטרליה מתעקשת לצנזר את הרשת

יוסי גורביץ 12:3616.12.09

פייסבוק לא רוצה שתדעו על הפרטיות שלכם

 

נמשך בלגן הפרטיות בפייסבוק: כזכור, בשבוע שעבר יצאה פייסבוק בהודעה אורווליאנית שקראה למשתמשים להדק את ההגנה על הפרטיות שלהם ובו זמנית הפכה שורה של פרטים פרטיים לשעבר – בעיקר רשימת ה"חברים" של המשתמש – לפומבית מאוד. פרצה שערורייה, פייסבוק חזרה בה חלקית, ידוענים ועיתונאים התחילו לסגור את החשבונות שלהם, ופייסבוק נלחצה עד למאוד.

 

עד כמה נלחצה? עד כדי כך שהיא חסמה את הגישה למדריך הפרטיות של Gawker, אתר הבלוגים הפופולרי, שאחראי גם על וואליוואג, בלוג הרכילות הטכנולוגי. וואליוואג, אגב, פרסמו תמונות פרטיות של מארק צוקרברג שנחשפו בעקבות שינוי המדיניות (ונעלמו מיד לאחר מכן) והודיעו בעליצות שהם אוהבים את המדיניות החדשה – כך קל להם יותר לעקוב אחרי אנשים.

 

פייסבוק טענה שהיא חסמה את המדריך (מומלץ לקריאה, אם אתם עדיין בפייסבוק) משום שהוא "מכיל תוכן פוגעני", ולדבריה עשתה זאת משום שמשתמשים התלוננו על כך. הממ. מעניין מי הם היו. אבל מאחר שמדובר בפייסבוק, חברה שמתהדרת בעמידות בלחצים המזכירה את זו של ראש ממשלתנו היקר, בתוך זמן לא רב היא נכנעה והחזירה אותו.  

 

מארק צוקרברג בפייסבוק. שוב מתקפל מארק צוקרברג בפייסבוק. שוב מתקפל צילום מסך: facebook.com

 

והיא עדיין תקועה עם בעיית הפרטיות. מנהל התקשורת התאגידית והמדיניות הציבורית של החברה, בארי שניט, מצא פתרון מרהיב: בראיון לוול סטריט ג'ורנל, הוא פשוט הציע שהמשתמשים ימלאו פרטים שקריים כדי לשמור על פרטיות.

 

זה כבר באמת שיא חדש. יצוין ששניט מיהר לומר לאחר מכן שדבריו הוצאו מהקשרם. ודאי. זה מה שקרה.

 

ונעבור לחברה שהפסיקה להעמיד פנים שאכפת לה מהלקוחות.

 

המשטרה החשאית של אפל

 

הם קוראים לה "הגסטאפו", אבל ממהרים לציין שלא מדובר בגוף שמסוגל להוציא אותך להורג או לענות אותך, ככה שזו לא באמת גסטאפו ואפילו לא קרוב. אבל אפל, אומרים עובדים ממורמרים, מפעילה משטרה חשאית, שבהחלט מסוגלת להביא לפיטוריך.

 

ידענו שלאפל מנהיגה תרבות של חשאיות. ידענו שהיא רודפת מדליפים. לא ידענו איך. ובכן, מסתבר שיש לה צוות מיוחד לשם כך, ששמו הרשמי מקפיא דם בפני עצמו, "צוות נאמנות עולמי". הצוות מפעיל חפרפרות במחלקות השונות של אפל, וכשעולה חשד לדליפת מידע – די בחשד – מופיע "הצוות המיוחד".

 

הוא מורה מיד על הפסקת העבודה במחלקה. מנהלי המחלקה מחרימים את הסלולרים של כל העובדים ומחפשים בהם ראיות מפלילות. הם מעתיקים את התוכן שלהם ועוברים על המסרונים, על רשימות השיחות ועל התמונות. התירוץ שלהם לפעולה החריגה הזו הוא שמאחר שכל עובדי אפל קיבלו אייפון מהחברה, מדובר ברכוש אפל שהיא יכולה לעשות בו כרצונה. אתה לא חייב למסור את המכשיר שלך; אתה יכול לבחור בפיטורים ובכך שהמחלקה המשפטית של אפל תשב לך על הגב. בזמן ש"צוות הנאמנות העולמי" עושה את שלו, העובדים מתבקשים להקפיא את פעילותם ולהפעיל את שומר המסך שלהם – המשטרה החשאית לא רוצה שהם יתקשרו זה עם זה במהלך המבצע.

  

עובדי אפל. תחת טרור? עובדי אפל. תחת טרור? צילום: בלומברג

 

כשהבלגן מסתיים, מצטווים העובדים שלא לדבר זה עם זה על מה שקרה. הם לא חייבים – שוב, הם יכולים לבחור בפיטורים. וכולם מתבקשים לחתום, שוב, על מסמכי סודיות. החברה, כמובן, מנטרת את המיילים של עובדיה, אבל זה כבר מקובל כמעט בכל חברה גדולה. ואנשי "צוות הנאמנות העולמי" עובדים ישירות מול מכונת הבאזז של אפל: הם מפיצים מידע שקרי בתוך החברה על מוצרים עתידיים, כדי לראות מי ידליף אותו.

 

בקיצור, מתקבל הרושם שהנהלת אפל התאהבה בפרסומת הישנה שלה, והחליטה ליישם אותה – רק בלי החלק של הבחורה עם הפטיש.

 

ואם בדיסטופיות עסקינן, מתקבל הרושם שגוגל דרכה על אחת מהן.

 

האם גוגל חלמה על כבשים אלקטרוניות?

 

בסוף השבוע הודיעה גוגל רשמית על כך שהיא מפתחת טלפון משלה – או, ליתר דיוק, שהיא נתנה לעובדים שלה לשחק עם טלפון כזה. בהודעתה הרשמית היא לא נקבה בשמו של הפרויקט, אבל במסמכים רשמיים שהגישה ל-FCC היא קראה לו נקסוס 1.

 

לי זה לא אמר הרבה, אבל בלוגרים טכנולוגיים מיהרו לזהות את המקור: הרפליקנטים שמופיעים בסרט הקאלט "בלייד ראנר" הם מדגם "נקסוס 6", שהוא הדגם השישי והמתקדם בסדרה זו. כינוי הסלולר נקסוס 1, בשילוב שמה של מערכת ההפעלה שלו - "אנדרואיד", הוא בעליל קריצה גיקית לסרט האנדרואידים האולטימטיבי.

 

תגובתו של הבמאי רידלי סקוט לא נמסרה, אבל בתו של פיליפ ק. דיק – הסופר המשונה שכתב את "האם אנדרואידים חולמים על כבשים אלקטרוניות", הספר שהוביל לסרט – הביעה את זעמה. איסה דיק האקט אמרה שהיא "המומה ואובדת עשתונות" כתוצאה מהחלטתה של גוגל, שלדבריה היא שימוש בלתי הולם ביצירתו של אביה, ללא כל התייעצות עם המשפחה. יצוין שכשגוגל הוציאה יחד עם מוטורולה את הדרויד, היא קיבלה אישור לכך מג'ורג' לוקאס, שככל הנראה טבע את המילה לטובת "מלחמת הכוכבים".

 

אז עכשיו מתייעצת גב' דיק האקט עם יועציה המשפטיים. גוגל סירבה להגיב.

 

ובינתיים ביבשת רחוקה מאוד, מאוד...

 

אל הצנזורה, במלוא המהירות

 

ממשלת אוסטרליה, שתוכנית צנזורת הרשת שלה – סינון ברמת ה-ISP, שזכה לכינוי הלא מחמיא "חומת האלמוגים הגדולה", על משקל "חומת האש הגדולה" הסינית – זכתה לקיתונות של צוננין מהציבור, מספקיות הרשת, ופחות או יותר מכל אחד, הודיעה שהיא תיישם את התוכנית בכל זאת.

 

לפני שבעה חודשים הודיעה הממשלה שהיא מקפיאה את התוכנית, עד שתיערך בחינה מקיפה של שירות הסינון. ובכן, עכשיו הסתיימה הבדיקה, ולדברי הממשלה הכל בסדר, אין לכם ממה לדאוג, לכו תשתו איזו בירה או משהו. הגולשים האוסטרלים, אין צורך לומר, לא מסכימים עם חוות הדעת העליצה הזו.

 

זה לא יקרה בקרוב: הממשלה תעלה את ההצעה שלה בפני הסנאט באוגוסט, וגם אם יקבלו את אישורו, תידרש שנה ליישום התוכנית. ראוי לציין כי בתחילת השנה בלם את יוזמת החקיקה הזו של הממשלה הסנאטור ניק קסנופון – האיש מסתמן כפרלמנטר מעניין; הוא הגדיר לאחרונה את הכת הסיינטולוגית כארגון פשע וקרא לפעולה נגדה - ואין שום סימן לכך שהוא שינה את דעתו, כך שבהחלט ייתכן שהממשלה תגיש לסנאט את אותן הצעות, ותידחה שוב.

 

קצרצרים

 

ולפני שהנספח התרבותי האוסטרלי יקפוץ לביקור, מלווה בבומרנג החביב עליו: ממשלתו אמנם עומדת להטיל צנזורה על הרשת, אבל במקביל היא מבקשת את עזרת הציבור בהחלטה אם לשנות את חוקי צנזורת המשחקים שלה. במהלך השנה האחרונה צנזרה אוסטרליה שישה משחקים משום שהיו אלימים מדי לבני 15, ולגיימרים האוסטרלים די נמאס. רוב מוחץ בציבור – 91% - תומך בסיווג של משחקים אלימים, שיאפשר את מכירתם לבני 18 ומעלה. הממשלה רוצה לשמוע מה חושב הציבור בנושא, והוא מתבקש להגיב עד סוף חודש פברואר. נאה.

 

אתמול דיווחנו על כך שמיקרוסופט בודקת אם שירות המיקרובלוגינג הסיני שלה, ג'וקו, מכיל קוד שנגנב מחברה אחרת, Plurk. תוצאות הבדיקה היו חיוביות, והחל מאמש השימוש בג'וקו – שלדברי מיקרוסופט נבנה על ידי צד שלישי – מושעה לתמיד.

 

ראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני – שנראה כמתחרה על תפקיד "התשובה האירופית למועמר קדאפי" – הותקף בשבוע שעבר על ידי מתנגד פוליטי, שריסק מזכרת תיירותית משוננת לתוך פניו של ברלוסקוני. יצוין שזו לא הפעם הראשונה שזה קורה: ברלוסקוני, שאוהב להסתובב בציבור בלי שומרי ראש, הותקף על ידי פסיכי חמוש בחצובת צילום לפני כמה שנים כשקפץ מהמשרד לאכול גלידה. אי לכך ובהתאם לזאת, הודיעה פייסבוק שהיא תנטר בקפידה את העמודים שבה, המוקדשים לתיעוב ברולוסקוני – ועוצמת התיעוב גדולה, בחלקים נכבדים של האוכלוסייה האיטלקית – והודיעה שתפעל מיד להסרת הודעות שיקראו לאלימות כלפיו. היא כבר סגרה את דף המעריצים של מאסימו טרטליה, התוקף של ברלוסקוני. בהצלחה עם זה – תזכירו לי שוב, כמה קוראי איטלקית עובדים בשבילכם? יצוין שפייסבוק ניצלה את ההזדמנות כדי לא להודיע על סגירת קבוצות הכחשת השואה שפורחות בה.

 

משתמשי ג'ימייל נוהגים מדי פעם לקלל את יומם, כשהם ניגשים לרשימת הכתובות שלהם, המלאה בכפילויות. לא עוד! אתמול הציגה גוגל כלי שמאפשר מיזוג אוטומטי בין כתובות כפולות. מבדיקה ראשונית, נראה שזה עובד היטב.

 

משטרת לונדון קלטה באיחור שיש לה בעיה עם פלג זועם של האוכלוסיה: הצלמים. השוטרים הבריטים מטרידים אותם בכל הזדמנות, באמתלה של החוק הגורף מאוד נגד טרור שהועבר שם אחרי פיגועי השביעי ביולי. הצלמים כבר החלו להתאגד ולשאת תעודות המעידות על זכויותיהם החוקיות, ובכיר במשטרה פנה לשוטרים והזכיר להם שאין להם סמכות לעכב סתם כך צלמים – מותר להם לעשות זאת רק אם יש להם יסוד סביר לחשש שמדובר בטרוריסט. יש עדיין מי שנלחם במגמת מדינת המעקב הבריטית.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x