$
חדשות טכנולוגיה

צרפת נגד גוגל: תסרוק ספרים בעצמה

בכוונת ממשלת צרפת להשקיע 1.1 מיליארד דולר בהקמת מיזם לסריקת ספרים ומסמכים היסטוריים, כדי להימנע מתלות בגוגל. היוזמה התעוררה בעקבות פניית גוגל לספרייה הלאומית של צרפת

אבנר קשתן 15:4015.12.09
נשיא צרפת ניקולא סרקוזי הודיע כי ממשלתו תשקיע סכום של כ-1.1 מיליארד דולר להעברת יצירות ספרותיות, הקלטות, סרטונים ומסמכים היסטוריים לפורמט דיגיטלי, על מנת לשמר את המורשת הצרפתית בעידן הדיגיטלי, כך דיווח אתמול (ב') הניו יורק טיימס.

 

נושא הדיגיטציה של יצירות צרפתיות עלה לסדר היום הציבורי בצרפת בחודש אוגוסט, כשהספרייה הלאומית הודיעה על מגעיה עם גוגל לסריקת הספרים והיצירות שברשותה, כחלק מפרויקט סריקת הספרים העולמי של החברה. בדומה למקומות אחרים בעולם, התעוררה בצרפת התנגדות למהלך. בשבוע שעבר אמר סרקוזי כי "לא נוותר על המורשת שלנו לטובת חברת ענק, לא משנה כמה ידידותית, גדולה או אמריקאית". שר התרבות הצרפתי, פרדריק מיטראן, אף נפגש עם ראש המחלקה המשפטית של גוגל להביע את חששותיו משיתוף פעולה עם החברה.

 

בתגובה, החליטה ממשלת צרפת להגביר את שליטתה בתהליך הסריקה והשימור הדיגיטלי של יצירות התרבות, אך על פי ברונו ראסין, נשיא הספרייה הלאומית הצרפתית, לא ניתן יהיה להשלים את הפרויקט ללא שיתוף עם המגזר הפרטי - להערכת ראסין, הפרויקט, הכולל יותר מ-14 מיליון ספרים ומיליוני מסמכים אחרים, ידרוש השקעה של לפחות 1.5 מיליארד דולר. לדבריו, הסכנה בגוגל אינה בהיותה חברה מסחרית, אלא מהמעמד הדומיננטי שלה בשוק.

 

התקציב הממשלתי שהובטח הוא חלק מחבילת תמריץ בסך 51 מיליארד דולר שהתחייבה ממשלת צרפת להעביר לאוניברסיטאות, לחברות תקשורת ולמפעלים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x