$
חדשות טכנולוגיה

משרד החינוך ישקיע ארבעה מיליארד שקלים במחשוב בתי ספר

כך אמר סמנכ"ל משרד החינוך, ד"ר איציק תומר, לוועדת החינוך, התרבות והספורט. יו"ר הוועדה, ח"כ זבולון אורלב: "מערכת המחשוב בבתי הספר בישראל היא מהמפגרות בעולם"

תומר אביטל ועומר כביר 15:4323.11.09

שר החינוך משקיע בעובדי ההיי-טק של העתיד: בשבועות הקרובים יציג תוכנית בשווי ארבעה מיליארד שקלים למחשוב בתי הספר. כך אמר סמנכ"ל המשרד היום.

 

ועדת החינוך, התרבות והספורט דנה היום (ב') ברמת המחשוב במערכת החינוך בישראל. מסמך שהוכן על ידי מרכז המחקר והמידע של הכנסת קובע כי מספר התלמידים למחשב בישראל בשנת 2009 עומד על 12.9, וכי ישראל נמצאת בשליש התחתון ברמת מחשוב מערכת החינוך לעומת מדינות מפותחות אחרות בעולם. בכאלף בתי ספר אין בכלל מערכת מחשוב. הועדה פנתה לממשלה בכדי שתחליט על תקציב מוגדר למחשוב מערכת החינוך.

 

יו"ר הוועדה ח"כ אורלב אמר בוועדה כי "כיום רשות מקומית מחליטה בעצמה האם היא משקיעה במחשבים. מדינת ישראל עלולה להדרדר למדינת עולם שלישי אם לא נשים את עניין המחשוב בראש סדר העדיפויות". ד"ר איציק תומר, סמנכ"ל משרד החינוך, בישר לועדה כי בתוך מספר שבועות יציג שר החינוך תוכנית למחשוב בתי הספר שעלותה נאמדת ב-4 מיליארד שקלים. התוכנית תקיף את כל שלבי הגיל, החל מגן הילדים ועד המכללות לחינוך, והיא תחל בתקציב 2011.

 

למרות תמונת המצב הקשה שמצייר אורלב, לפי נתוני משרד החינוך שהתפרסמו במסמך אותו ראתה הוועדה, בשנת הלימודים האחרונה חלה עלייה ברמת מחשוב בתי-הספר. מספר עמדות המחשב בסוף שנת הלימודים שעברה עלה ב-23% לעומת יוני 2008, ועומד כיום על כ-113 אלף מחשבים. במקביל, חלה ירידה במספר התלמידים הממוצע לעמדת מחשב מ-15.5 ביוני 2008 ל-12.9 ביוני 2009.

 

עם זאת, מספרים אלו עדיין נמוכים מהנתון המקביל לינואר 2006, שעמד על 12.2 תלמידים בממוצע לעמדת מחשב. בנוסף, כמחצית מבתי הספר (1,839) טרם עמדו ביעד של מחשב אחד לכל עשרה תלמידים, שנקבע ב-1993. על מנת לעמוד ביעד זה דרושים למערכת החינוך עוד קרוב ל-44 אלף מחשבים. כמו כן, מאז 1998 הוכפל מספר בתי הספר שבהם יש יותר מ-20 תלמידים בממוצע לעמדת מחשב.

 

נתונים אלו אינם חיוביים, אינם מעודדים, במיוחד לאור המצב בשאר המדינות המפותחות. לפי מחקר של OECD מ-2006, במדינות החברות בארגון לכל מחשב יש 6.25 תלמידים בממוצע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x