$
פטנטים וקניין רוחני

מסתמן: המאגר הביומטרי יהיה התנדבותי למשך שנתיים

חוק המאגר הביומטרי יובא לאישור הכנסת בשבוע הבא, אך בשנתיים הראשונות הוא יופעל במתכונת פיילוט, ואזרחים שיסרבו למסור את פרטיהם לא יחויבו לעשות זאת. בסוף תקופה זו הוא יובא שוב לאישור המליאה

תומר אביטל ועומר כביר 17:4217.11.09

חוק המאגר הביומטרי יובא לאישור מליאת הכנסת בשבוע הבא כמתוכנן, אולם אם הוא יאושר, כצפוי, הראשון לפעילותו הוא יהיה התנדבותי בלבד, ולמשך כשנתיים רק אזרחים שיביעו את הסכמתם יתבקשו למסור טביעות אצבעות ותצלום פנים. כך הוחלט בתום ישיבתו של הצוות המיוחד לבחינת המאגר הביומטרי.

 

ההחלטה על הקמת הוועדה התקבלה אתמול (ב'), שעות ספורות לפני שהחוק עתיד היה לעלות להצבעה במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. ראש הממשלה החליט לדחות את ההצבעה ולבחון מחדש את סוגיית המאגר בעקבות ישיבה סוערת של סיעת הליכוד, שבמהלכה רבים מחברי הסיעה, בהם חברי כנסת בכירים, העלו הסתייגויות מהקמת המאגר, וכן מהדרך שבה אושר החוק עד כה. בתום ישיבת הסיעה מיהר נתניהו לכנס דיון בלשכתו בכנסת, שבו נכח גם השר מיכאל איתן, מהמתנגדים הבולטים לחוק, ושבסיומו התקבלה ההחלטה לדחות את ההצבעה על החוק ולכנס ועדת שרים שתבחן אותו פעם נוספת. 

השר איתן. "שמח על המהפך שחל בעמדת הממשלה" השר איתן. "שמח על המהפך שחל בעמדת הממשלה" צילום: עמית שאבי

 

על פי החלטת הוועדה, בשלב ראשון יופעל פיילוט לבחינת המאגר הביומטרי, ולאחר תקופה של כשנתיים הוא ייבחן שוב על ידי שר המשפטים ושר הפנים. לאחר שיגיעו השרים להסכמה באשר לעתיד המאגר, יידון הנושא בוועדה משותפת של משרד הפנים וועדת חוקה ומדע, ואם הוועדה תאשר אותו הוא יובא שוב להצבעה במליאת הכנסת. הפשרה המתהווה מהווה ניצחון משמעותי למתנגדי החוק, שכן ייתכן שמשמעותה היא שמאגר מסוג זה לא יוקם כלל בסופו של דבר.

 

לאזרחים שיבחרו להעביר את פרטיהם למאגר ההתנדבותי שיוקם בשלב הפיילוט יונפקו דרכונים תעודות זהות חכמים, ואלה שיבחרו שלא להשתתף בפיילוט יוכלו להמשיך להשתמש בתעודות הקיימות.

 

בישיבה נכחו מזכיר הממשלה צבי האוזר, שייצג את ראש הממשלה, והשרים מיקי איתן, אלי ישי, יצחק הרצוג, בוגי יעלון, ח"כ דוד רותם, יושב ראש ועדת החוקה וזאב אלקין יו"ר הקואליציה.

 

השר מיקי איתן מסר בסוף הפגישה: "לאחר מאבק של חודשים ארוכים הסתבר שהטענות שהעליתי תחילה כבודד במערכת הפוליטית הוכחו כצודקות. אני שמח על המהפך שחל בעמדת הממשלה. אמנם עדיף היה שנושא המאגר יבוטל אך גם השעייתו לשנתיים וקביעת תהליך בקרה מורכב הינה תהליך טוב יותר ממה שחששתי שיקרה בתחילת השבוע".

 

חשוב לציין שההסכמות עדיין לא עלו בכתב וצפויות חילוקי דעות נוספות בטרם יגובש החוק המתוקן.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x