שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות טכנולוגיה

פרסום ראשון: מפת ישראל מופיעה כעת ב-Google Maps בסלולר

ישראל על המפה: בסוף השבוע נוספה מפת ישראל ליישום Google Maps למכשירי אייפון, אנדרואיד, נוקיה, ווינדוס מובייל ובלקברי. הצעד נעשה, ככל הנראה, לקראת השקת האייפון בארץ בדצמבר

שי ענבל 09:4014.11.09
מפת ישראל באמצעות Google Maps מפת ישראל באמצעות Google Maps צילום מסך
בשורה למשתמש העברי - מפת הארץ ניתנת כעת לצפיה באמצעות אפליקציית Google Maps בטלפונים הסלולריים הנתמכים. ישראל, שעד סוף השבוע הופיעה כשטח אפור, נראית בתצוגה חדשה, המציינת רחובות, כבישים, תחנות דלק, מקומות חניה, בתי קולנוע ועוד - בדיוק כפי שהם מופיעים באתר האינטרנט של Google Maps.

 

שירות המפות של גוגל קיים כיישום מובנה באייפון ובאנדרואיד, וכאפליקציה הניתנת להורדה מהרשת עבור פלטפורמות נוספות, ביניהן: ווינדוס מובייל, בלקברי ומכשירי נוקיה בעלי מערכת הפעלה סימביאן. היישום מאפשר, מלבד צפיה במפות ברחבי העולם, גם חיפוש רחובות, אתרים ובתי עסק, קבלת הוראות הגעה ממקום למקום, סיור ברחובות הערים באמצעות Google Street View, ועוד. ביישום לאנדרואיד נוסף גם פיצ'ר ייחודי לגרסה 2.0 של מערכת ההפעלה, המאפשרת ניווט GPS בכבישי ארה"ב.

 

עד כה ניתן היה לבצע פעולות בתחום ישראל ביישום ה-Google Maps במכשירים השונים, כגון קבלת הוראות הגעה וחיפוש לפי כתובות. עם זאת, כאמור, נתוני המפה של שטח ישראל לא היו קיימים ביישום הסלולרי. זאת בניגוד לשאר המידע, שהיה ברשות גוגל. ללא המפה עצמה, הנתונים הללו היו חסרי ערך. כך, למשל, מסלול ההגעה שורטט על שטח אפור והיה שמיש רק כשהוצג כהוראות טקסטואליות. חיפוש כתובת הניב תוצאה, אולם גם היא הוצגה על אותו שטח אפור.

 

הסיבה לעיכוב: רישיון מחברת "מפה"

 

הסיבה לכך שמפת ישראל לא הוצגה עד כה טמונה בענייני רישיון. גוגל משתמשת במפות של חברת "מפה" ב-Google Maps, אולם עד כה הרישיון היה מוגבל לאתר האינטרנט בלבד, וישראל לא הופיעה ביישומי צד ג' העושים שימוש במפות גוגל. כעת, גוגל רכשה את הזכויות להצגת המפות גם באפליקציה הסלולרית שלה, הקיימת למגוון סוגים של מכשירים ניידים.

 

מפת ישראל, לפני השינוי מפת ישראל, לפני השינוי צילום מסך
ככל הנראה, צעד זה נעשה לקראת השקת האייפון בדצמבר בישראל. בכל מכשיר אייפון מותקן מראש יישום מפות, העושה שימוש במאגר של Google Maps להצגת המידע. עד כה, בעלי מכשירים מיובאים לא היו יכולים לעשות שימוש באפליקציה, ונאלצו להשתמש בפתרונות עקיפים. לאחר שגם מפות ישראל הגיעו לאייפון, בעלי המכשיר שירכשו אותו מחברות הסלולר יוכלו ליהנות היישום המפות בדיוק כמו משתמשים בשאר העולם. גם לבעלי האייפון שייבאו אותו לארץ באופן פרטי תהיה גישה למפות אלו.

 

חלק מנפגעי המהלך: חברות הסלולר

 

היות ואפליקציית Google Maps קיימת גם עבור ניידים נוספים ומשתמשת באותו מאגר נתונים, גם מממכשירי אנדרואיד, נוקיה, ווינדוס מובייל ובלקברי ניתן לגשת כעת למפות ישראל. מצב זה עשוי להוות בעייתי עבור גורמים כמו חברות הסלולר, אשר גרפו עד כה רווחים ממינויים חודשיים לתוכנות GPS למכשירי הרשת שלהן. אפליקציית Google Maps החינמית, בה ניתן לקבל הוראות הגעה ולחפש כתובות ונקודות עניין, מהווה תחליף מסוים לתוכנות אלו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x