$
חדשות טכנולוגיה

קריאת קרב: המלחמה על הספרים הדיגיטליים

ענקיות הטכנולוגיה יוצאות למלחמה על שוק הספרים הדיגיטליים: אמזון, יאהו ומיקרוסופט מאחדות כוחות נגד גוגל וסוני, וכל אחת מהן רוצה לייצר את האייפוד של הספרים ולהחזיק במאגר הספרים הגדול בעולם

עומר כביר 15:1321.09.09

בתוך עשור עתידים ספרים דיגיטליים להחליף את ספרי הנייר. כמו נגני mp3, הם יונחו בכיס של רובנו ויחליפו את עותקי הנייר של ספרים ועיתונים. מחקר של חברת DisplaySearch שהתפרסם לאחרונה מעריך כי בתוך עשר שנים יימכרו בעולם כ־77 מיליון קוראי ספרים דיגיטליים - לעומת כמיליון מכשירים כאלה שנמכרו ב־2008.

 

על פוטנציאל השוק העצום הזה יוצאות עכשיו למלחמה חברות טכנולוגיה ורשתות הספרים. המטרה של כל אחת מהן היא שתִקנו את המכשירים שלה, או שתורידו את הספרים הדיגיטליים מהחנות שלה. הקרב, בפשטות, הוא מי יהיו האייפוד והאייטיונז של הספרים הדיגיטליים.

 איור: מורן כץ

 

בצד אחד של הזירה נמצאת אמזון, שמובילה את השוק עם מכשיר הקינדל הפופולרי. עד סוף השנה צפויים להימכר כ־1.5 מיליון יחידות שלו, ולאמזון יש מבחר של 300 אלף ספרים דיגיטליים, בהם רבי־מכר רבים. אולם כעת מעמדה עלול להיפגע אנושות בעקבות הסכם שחתמה המתחרה סוני עם גוגל ושמקנה לבעלי המכשירים מתוצרתה גישה חינמית ליותר ממיליון ספרים המשוחררים מזכויות יוצרים, נוסף על עשרות אלפי ספרים חדשים יותר בתשלום שכבר מוצעים בחנות של סוני.

 

הסכם של גוגל עם איגוד הסופרים, שמאפשר לה להציג מאות אלפי ספרים המוגנים בזכויות יוצרים ואינם נמצאים כעת בדפוס, מאיים אף הוא על אמזון, מכיוון שבעתיד ייתכן שספרים אלה יהיו זמינים גם הם ללקוחות של סוני. גם שתי השותפות בתחום החיפוש, מיקרוסופט ויאהו, אינן מתכוונות להפקיר את הזירה הזו. בסוף אוגוסט הן הצטרפו, עם אמזון, לקואליציה של ארגונים ששמה לה למטרה להילחם בהסכם של גוגל עם איגוד הסופרים, ובסוף השבוע הם רשמו הצלחה משמעותית, כשמשרד המשפטים האמריקאי הודיע על התנגדותו להסכם.

 

בינתיים, אגב, אף אחת מחברות הענק האלה אינה מתכננת להיכנס לפעילות בישראל. זאת בין היתר בגלל השוק הקטן והצורך להתאים את המכשירים לקריאה מימין לשמאל ולבנות ספרייה דיגיטלית של ספרים עבריים.    

 

אמזון: לשמור על הצלחת הקינדל

 

קינדל, קורא הספרים הדיגיטלי של אמזון, זוכה להצלחה ולהייפ משמעותיים לעומת ניסיונות כושלים קודמים של חברות אחרות. להערכת חברת המחקר Cowen and Company, עד סוף השנה עתידה החברה לייצר הכנסות של 266 מיליון דולר ממכירת המכשיר וממכירת ספרים דיגיטליים בעבורו.

 

מאז השקת הקינדל הציעה אמזון את מבחר הספרים הדיגיטליים הגדול ביותר בחנות המקוונת שלה והיא היתה בדרך לשליטה כמעט מוחלטת בתחום. ואולם, כמה מהלכים של סוני, בהם השקת מכשירים חדשים ושיתוף הפעולה עם גוגל, עלולים לפגוע אנושות בפעילותה. אישור ההסכם של גוגל עם איגוד הסופרים עשוי להביא בסופו של דבר לחנות של סוני מאות אלפי ספרים מתחומי נישה ואמזון עשויה לאבד את הזנב הארוך של קוראי הספרים הדיגיטליים לטובת סוני.

 

בתחילת ספטמבר הגישה אמזון לבית המשפט תצהיר ובו דרישה לדחות את ההסכם בטענה שהוא אנטי תחרותי ויעלה את מחיר הספרים הדיגיטליים. כמה ימים אחר כך היא דחתה הצעה של גוגל למכור כמיליון ספרים שנסרקו על ידה בתמורה ל־37% מההכנסות.

  

מנכ"ל אמזון ג'ף בזוס מציג את הקינדל 2.0. נלחם בגוגל בבית המשפט מנכ"ל אמזון ג'ף בזוס מציג את הקינדל 2.0. נלחם בגוגל בבית המשפט צילום: בלומברג

 

סוני וגוגל: להציע את מבחר הספרים הגדול ביותר בעולם

 

סוני, ענקית האלקטרוניקה מיפן, פעילה בתחום הספרים הדיגיטליים עוד לפני אמזון. החברה השיקה כבר ב־2006 את ה"סוני רידר" - אך הקינדל שיצא בסוף 2007 עקף אותו במכירות. עם זאת, לאחרונה הגבירה סוני את מאמצי החדירה שלה, עם השקת גרסאות חדשות של הרידר, אחת מהן במחיר של 199 דולר (100 דולר פחות מהקינדל) ואחרת עם חיבור סלולרי. נוסף על כך הוזילה סוני את מחירי רבי־המכר בחנות שלה.

 

אך המהלך המרכזי ביותר שנקטה החברה בקרב מול אמזון הוא איחוד הכוחות עם גוגל. ביולי הודיעו שתי החברות על מתן גישה חופשית למשתמשי הרידר של סוני ליותר ממיליון ספרים ללא זכויות יוצרים, שנמצאים בקטלוג הספרים המקוון של גוגל. המשמעות: סוני מפעילה כעת את חנות הספרים הדיגיטליים הגדולה בעולם עם יותר ממיליון ספרים חינמיים ועוד מאות אלפי ספרים בתשלום.

 

אם יאושר הסכם של גוגל עם איגוד הסופרים, ייתכן שיצטרפו לחנות של סוני עוד מאות אלפי ספרי נישה בלעדיים. להערכת פרשנים, מהלכים אלה יכולים למצב את סוני כגורם הדומיננטי בשוק הקוראי הספרים הדיגיטליים. "החברה יכולה להביא את המכשירים שלה לחנויות גדולות ועממיות כמו וול־מארט וטארגט, ולעקוף את אמזון בקרב על אהדת הציבור", אמר סאם דיאז, עורך בכיר ב־ZDnet.

סוני רידר. בסוני מקווים להיות המובילים בשוק סוני רידר. בסוני מקווים להיות המובילים בשוק צילום: MCT

 

הברית עם גוגל חיונית להצלחת המהלך של סוני. לכן ביקשה החברה מבית המשפט להציג עמדת תמיכה בהסכם של גוגל עם איגוד הסופרים במהלך הדיון עליו באוקטובר. לטענת חברות הקואליציה שיצאו כנגד ההסכם, השליטה של גוגל במאגר מסוכנת לתחרות בשוק המתפתח, והיא עלולה להביא לצמצום ההיצע ולהעלאת מחירים. בתגובה לביקורת הודיעה גוגל בתחילת ספטמבר שתאפשר לכל גוף למכור את הספרים שסרקה בתמורה ל־37% מההכנסות. 

 

הבוקר (ב') חלה התפתחות נוספת בסאגת גוגל-איגוד הסופרים: לפי דיווח של הוול סטריט ג'ורנל, גוגל ואיגוד הסופרים החלו לדון בשינוי חלק מההסכם. זאת לאחר שביום שישי הצטרף משרד המשפטים האמריקאי לגופים המתנגדים לאישורו.

  

בפנייה לבית המשפט שידון בהסכם, טען משרד המשפטים שהוא עלול להפר את חוקי המונופול של ארה"ב, והציע להגביל את הזכויות שהוא מקנה לגוגל. בהודעה משותפת שפרסמו בתגובה גוגל ואיגוד הסופרים נמסר: "אנו בודקים את הסוגיות שהועלו על ידי משרד המשפטים, ומקווים לטפל בהן בהמשך ההליך המשפטי".

 

מיקרוסופט: לנגח את גוגל

 

ענקית התוכנה מרדמונד היא המתחרה המרכזית של גוגל בתחומים רבים. אחד הבולטים שבהם הוא מנועי החיפוש והפרסום בהם. בחודשים האחרונים העלתה החברה הילוך בקרב הזה, באמצעות השקת מנוע החיפוש החדש של בינג. המנוע זכה לביקורות חיוביות, ומיקרוסופט אף חתמה על הסכם עם יאהו שבמסגרתו ישולב המנוע באתרה.

 

ואולם, הפעילות של גוגל בתחום סריקת הספרים עלולה לפגוע קשות במאמצים של מיקרוסופט. כמו ברבים משירותי גוגל, גם בתחום קטלוג הספרים הדיגיטליים החברה מתכוונת לייצר הכנסות בין השאר מהצגת פרסומות למשתמשים שיחפשו בו. למעשה, מעקב אחר הרגלי הקריאה של הגולשים יאפשר לחברה לספק להם פרסומות מפולחות יותר.

 

כיום משולבים בבינג 750 אלף ספרים דיגיטליים ו־80 מיליון מאמרים מדעיים שנסרקו על ידי מיקרוסופט. מכיוון שההסכם עם איגוד הסופרים מקנה לגוגל בלעדיות על תוכני הספרים המוגנים בזכויות יוצרים שתסרוק ותפרסם, הוא יפגע ביכולת של מיקרוסופט להרחיב את ההיצע שברשותה. 

 

מנכ"ל מיקרוסופט סטיב באלמר. חושש לאבד נתח שוק מתחום הפרסום ברשת מנכ"ל מיקרוסופט סטיב באלמר. חושש לאבד נתח שוק מתחום הפרסום ברשת צילום: איי אף פי

 

מיקרוסופט חוששת שייגזל ממנה נתח פעילות משמעותי בתחום הפרסום במנועי החיפוש, על כל ההכנסות הנלוות לכך. אם יאושר ההסכם, החברה לא תוכל להציג את הספרים האלה למשתמשים, לאסוף מידע על הרגלי הקריאה שלהם ולהציג להם פרסומות. הדבר גם עלול לפגוע במספר המשתמשים בבינג, שכן גולשים רבים יעדיפו לבצע חיפוש במקום הכולל מבחר גדול יותר של מקורות ומאגרי מידע.

 

בארנס אנד נובל: לשחזר את ההצלחה של חנויות הספרים גם בחנות הדיגיטלית

 

רשת חנויות הספרים הגדולה ביותר בארצות הברית אמנם לא מייצרת קורא משלה, אך היא שחקנית משמעותית בתחום בזכות חנות הספרים הדיגיטליים שהיא מפעילה. את החנות הזו היא מקווה להפוך לספקית העיקרית של ספרים דיגיטליים בעולם.

 

כבר כיום החברה מספקת תוכנות לאייפון, לבלקברי ולמחשבים אישיים, שמאפשרות לקרוא את הספרים הדיגיטליים שנרכשו בחנותה. בחודשים הקרובים עתידים לצאת לשוק שני קוראי ספרים דיגיטליים של חברות אחרות (Irex Technologies ו־Plastic Logic), שיתבססו על החנות של בארנס אנד נובל.

 

אך בינתיים רשת הספרים אינה עומדת בקצב של אמזון. היא אמנם מתהדרת בכך שלרשות לקוחותיה עומדים כ־700 אלף ספרים דיגיטליים לעומת 300 אלף של אמזון, אך בפועל כ־500 אלף מתוכם הם ספרים ישנים ללא זכויות יוצרים שהחברה מקבלת משיתוף הפעולה שלה עם גוגל.

 

בנוסף, בדיקה של הבלוג Technologizer גילתה שבעוד שאמזון מוכרת בעבור הקינדל כמעט את כל הספרים המובילים ברשימות רבי־המכר של "הניו יורק טיימס", בארנס אנד נובל מוכרת בפורמט דיגיטלי רק מחצית מהם.

 

אפל: לשלוט בכל המדיה הדיגיטלית

 

לאפל יש ניסיון רב בשיווק תכנים דיגיטליים: החברה שולטת כיום בתחום המוזיקה הדיגיטלית, באמצעות החנות המקוונת שלה iTunes. נוסף על כך, מיליוני משתמשים מחזיקים במכשירים של החברה שמאופיינים בתכונות דומות לאלו של הספרים האלקטרוניים. בחנות האפליקציות לאייפון ניתן אף למצוא יישומים לקריאת ספרים דיגטליים, בהם יישום מתוצרת אמזון שמאפשר קריאת ספרים שנרכשו לקינדל.

 

ואולם, אפל עצמה לא ביצעה מהלכים משמעותיים כדי להפוך לשחקן מרכזי בתחום. מנכ"ל החברה סטיב ג'ובס אף הצהיר שאפל לא תפתח "רוצח קינדל", מכיוון ש"אנשים כבר לא קוראים ספרים". לאחרונה הוא אף אמר ל"ניו יורק טיימס" כי "תמיד יהיה מקום למכשירים ייעודיים, אבל אני חושב שמכשירים רב־שימושיים ינצחו בסופו של דבר במערכה, כי אנשים פשוט לא מוכנים לשלם בעבור מכשיר ייעודי". עם זאת, פרשנים מעריכים שבתקופה הקרובה תשיק אפל מחשב לוח (טאבלט). לדבריהם, המחשב, שמיועד לרכז את כל המדיה הדיגיטלית של המשתמש, ישמש את אפל גם להפצת ספרים דיגיטליים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x