$
דו"ח טכנולוגי

דו"ח טכנולוגי: פאלם עדיין בועטת

למרות שהסמארטפון של פאלם לא מצליח להמריא, החברה מוציאה מכשיר לצעירים; כוכבי האבנים המתגלגלות והפינק פלויד מתמרמרים על גיטר הירו; הביטלס לא יגיעו לאייטיונז; והצבא צועד אל העתיד

יוסי גורביץ 12:4609.09.09

ואף על פי כן

 

הפאלם Pre מסתמן והולך כפלופ של 2009. מדובר, הכל מסכימים, במכשיר מצוין, והמכירות שלו סבירות יחסית לסמארטפון. אבל הוא היה אמור להציל את פאלם, וכרגע הוא לא עושה את זה. גרוע מכך, בכיר בפאלם הימר בפומבי שהמכשיר יעקוף את האייפון חודשיים מיום השקתו. חלפו כבר יותר משלושה, וסטיב ג'ובס צוחק כל הדרך אל הבנק.

 

אבל פאלם מסרבת להתייאש. היא הפחיתה את מחירו של ה-Pre עוד קצת, ועכשיו אפשר לרכוש אותו בארה"ב ב-150 דולר + מִשכון הנשמה לשנתיים בלבד. יתר על כן, הבוקר היא הודיעה על השקתו של מכשיר חדש, Pixi, שהוא Pre שמיועד לילדים וצעירים. הוא קצת קטן יותר, ומנכ"ל פאלם, ג'ון רובינשטיין, הגדיר אותו כ"כחמוד ומאוד כיפי", בניגוד לפרה, שהוא "רציני יותר".

 

המכשיר החדש צפוי להגיע לקראת עונת החגים – כן, כן, המתקפה כבר החלה, והם עוד במרחק של שלושה חודשים מאיתנו – וצפוי להיות זול יותר מה-Pre. הפיקסי הוא, מצד אחד, סימן מעודד: פאלם אינה מתייאשת ולא נוטשת את מערכת ההפעלה החדשה שלה, WebOS. מצד שני, הפנייה המהירה כל כך לטלפון זול – ביחס – לילדים, לא מבשרת טובות.  

 

Palm Pixi. "חמוד ומאוד כיפי" Palm Pixi. "חמוד ומאוד כיפי" צילום: cc-by-Z.Hung

 

אמא'לה, משחק

 

המשחק שכולם מדברים עליו בשבועות האחרונים הוא גירסת הביטלז ל-Guitar Hero. נחסוך ממכם, בין השאר משום שהתועבה עולה כ-250 דולר ליחידה, שזו שערורייה. נעבור ישר למחלקת היללות הלודיסטיות.

 

ביל ויימן, לשעבר (הפעל מוזיקת הפתיחה של "היה היה") מחברי הלהקה המיתולוגית "האבנים המתגלגלות", קונן על שקיעתה של המוזיקה באוזני הבי-בי-סי. האשם, לדבריו, תלוי במשחקי מחשב דוגמת גיטר הירו ו-Rock Band. למה?

 

ובכן, לטענת ויימן, המשחקים מלמדים ילדים לחקות מוזיקה באמצעות לחיצה על כפתורים, ועל כן מדכאים את נטייתם להיות מוזיקאים של אמת. עוד כוכב בדימוס, ניק מייסון מפינק פלויד, אמר דברים דומים: הוא הצר על כך שילדיו משקיעים שעות במשחק ולא בלמידה של כלי מוזיקלי של ממש.

 

עם כל הכבוד, ויש כבוד, זה נשמע כמו קינת המבוגרים הרגילה על שקיעת התרבות בקרב הדור הצעיר. אמנם, אנחנו מדברים על דור שלא יודע לאיית את המילה "תרבות" ושחושב שהיא המילה המייצגת את כל מה שקשור למפורסתמים, אבל משחקים מעולם לא החליפו עשייה. ילדים ששיחקו בשוטרים וגנבים לא פיתחו, בדרך כלל, קריירה כפושעים או אנשי חוק; רוב מי ששיחק ב"רופא וחולה" לא הפך לרופא (חולה, כמובן, זה עניין אחר). יש הרבה גנרלים של כורסה שראו מדים רק על צג המחשב.

 

מוזיקאים אמיתיים, כאלה שרוצים ליצור מוזיקה משלהם ולא גרסאות כיסוי חיוורות למוזיקה של אחרים, כנראה שלא ימצאו עניין רב במשחקי מוזיקה. יש להם דברים אחרים לעשות. ואם השאלה של ויימן ומייסון היא למה מוזיקה מודרנית גרועה כל כך, אולי כדאי שיקראו את הביקורת שכתבו עליהם קשישים נרגנים כשהם היו בשיאם.

 

ואם כבר מוזיקה וביטלז...

 

הגיטרות מייבבות ברוך

  

הבלוגוספירה הטכנולוגית מתנהגת כאשה ויקטוריאנית הזקוקה למלחי הרחה לקראת האירוע המתוכנן של אפל, שצפוי להתרחש הערב ושאף אחד לא יודע עליו שום דבר ודאי. מכונת הבאזז של אפל עבדה שעות נוספות, ומספר השמועות המתרוצצות מתקרב למספר האפליקציות של האייפון.

  

אחת השמועות היתה שיוקו אונו אמרה ששירי הביטלס מגיעים לחנות המוזיקה המקוונת של אפל: השמועה הזו הפכה אפילו לידיעה ברשת סקיי ניוז, ומשם התפשטה במהירות שיא ברחבי הרשת. סקיי ניוז מיהרו להעלים את הידיעה, מה שגרם לפנאטים לתהות אם הבעיה היתה בפרסום מוקדם של הסוד השמור של האירוע.

 

כנראה שלא. אי אפשר לדעת – זו אפל – אבל הכחשות רשמיות הגיעו מ-EMI, שמחזיקה בזכויות על שירי הביטלס, ומפול מקרטני בעצמו. אחראי הקטלוג של EMI אמר ש"יום אחד הביטלס יהיו באייטיונז, אבל היום הזה לא יהיה מחר". אם יהיה על מה לדווח, נדווח מחר.

 

הצבא צועד על שלדו (החיצוני)

 

כנס DSEI השנתי לציוד צבאי מספק הצצות לכמה מהצעצועים שהברנשים בירוק ברחבי העולם יצטיידו בהם בעתיד הקרוב. אחד המסקרנים שבהם – ושהוא מפלצת לוך נס של שוחרי הטכנולוגיה הצבאית, תמיד כמעט שם ואף פעם לא שם – הוא ה-Exoskeleton, או בעברית "שלד חיצוני".

 

מדובר בחליפה שנרתמת לגופו של חייל, שיש לה מנוע משלה, ושמסוגלת לאפשר לו ללכת מהר יותר, לשאת משקל בלתי סביר בעליל, ולשאת גם שריון. מלטפי הקלאצ'ים ומעריצי-הצבא-מרחוק מריירים על דבר כזה כבר משנות השמונים. הפעם, מדווח הרג'יסטר, הוצג דגם שלו שנראה שמיש. היא מאפשרת לחייל לשאת משקל של עד כ-150 ק"ג (!), והסוללה מחזיקה מעמד בהליכה מתונה במשך ארבע שעות – או בהתקף מהיר של ריצה. מאחר שהוא סוחב כל כך הרבה משקל, סביר שיש מקום לכמה סוללות נוספות. בקיצור, מדובר בסטיב אוסטין של ממש, להוציא אולי העין הביונית, וחברת לוקהיד מתכננת להציג דגם ניסיוני כבר ב-2010.

 

חברה איטלקית לקחה את הצבא עוד קצת בכיוון המדע הבדיוני, והיא הציגה עגילים שמשדרים בזמן אמת את מצבם של החיילים לפיקוד. כלומר, אחרי תקרית אש, הגנרל האיטלקי יוכל לדעת מי מאנשיו מת, מי נפצע – ומה מצבם של הפצועים. מאחר שבצבא האיטלקי מדובר, העובדה שהעגיל – בעתיד, כנראה חלק מקסדה – מסוגל גם למדוד את קצב הדופק של החייל ואת כמות החמצן בדם, תוכל להודיע למפקד הגאה מי מחייליו עסוק בתמרון מהיר וספונטני לאחור, מה שאומר שסביר שגם הצבא הצרפתי יתעניין בגאדג'ט.

 

קצרצרים

 

גוגל ממשיכה להוות סכנה למשתמשים אנונימיים. לעיתים, כמו במקרה של רוזמרי פורט וההתעללות האנונימית שלה בטובים ממנה, זה חיובי. גם המקרה של חברה שדורשת מגוגל לזהות מי פתח חשבון ג'ימייל על שם המנכ"ל ומשמיץ את החברה באוזני הלקוחות נשמע הגיוני. אבל מה עושים כשאיש עסקים שעיתונאים חשפו כמושחת דורש מגוגל את פרטיהם? בעיה.

 

ואם כבר אנונימיות, משהו משונה עובר על הניו יורק טיימס: אחד הבלוגים של העיתון טען שחשף את זהותו של בלוגר מציק, במובן החיובי של המילה: NYTPicker, שהתמחותו היתה חשיפת פאשלות מביכות של העיתון. לטענת הבלוג, NYTPicker הוא איש הני"ט הוותיק לשעבר, דיוויד בלום. בלום הכחיש, זמן קצר לאחר מכן גם NYTPicker הכחיש, והני"ט משך את הידיעה. ברוכים הבאים למשחק בלדד השוחי.

 

דיווח ראשוני: חלק מנכסיו של האנס פאנדיה, הבעלים של חברת המשחקים המפוקפקת GGF, הוחרמו על ידי ההוצאה לפועל השבדית. מדובר במכונית BMW, אופנוע ויאכטה. פאנדיה, נזכיר, מתעסק עם אתר מפוקפק לא פחות – פיראט ביי – ולפני כשבועיים אישרו בעלי המניות של חברתו רדופת השערוריות את רכישת האתר. הידיעה החדשה מטילה צל מסוים על העסקה. גם אחרי כל ההחרמות, פאנדיה חייב כ-142 אלף קרונות שבדיות.

 

קרן מוזילה, האחראית להפקת הדפדפן העצמאי פיירפוקס, הודיעה כי גרסה 4.0 של הדפדפן תצא ברבעון הרביעי של 2010, ככל הנראה באוקטובר או נובמבר. בינתיים, יעבדו המפתחים על גרסאות 3.6 ו-3.7.

 

היפנ... סליחה, הדרום קוריאנים האלה: פסל ענק של רובוט, כ-120 מטר גובהו – לשם השוואה, בערך פי שניים מפסל החירות – יוצב באתר שעשועים חדש, שמתמקד בתמה של רובוטים. תסכול ניכר נרשם ביפן.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x