$
אינטרנט

פסיקה: שידור חי ברשת ללא תשלום – שימוש הוגן

בית המשפט המחוזי בתל אביב פסק כי אתר Livefooty, המשדר משחקי כדורגל בעת התרחשותם ללא תמורה, איננו פוגע בזכויות היוצרים של הפרמייר ליג

עומר כביר 09:2403.09.09
שידור חי של משחקי כדורגל באינטרנט ללא תשלום עומדת בתנאי השימוש ההוגן– כך קבע אתמול (ד') בית המשפט המחוזי בתל-אביב בהחלטה תקדימית יוצאת דופן.

 

ההחלטה ניתנה בתביעה שהגישה לבית המשפט הפרמייר ליג האנגלית, בדרישה לחשוף את זהותו של מפעיל אתר livefooty, אשר מעביר את משחקי הליגה בשידור חי באינטרנט.

 

האתר מאפשר לצפות במשחקי הליגה רק בעת המשחק עצמו, ולא לאחר מכן. השופטת מיכל אגמון-גונן קבעה בהחלטה שבאופן שידור זה "אין מדובר בהפרת זכויות השידור של המבקשת. אין גם הפרה של הזכות להעמדה לרשות הציבור, וככל הנראה אין מדובר גם בהעתקה".

שידור חי ברשת, ללא תשלום, אינו הפרת זכויות יוצרים. אילוסטרציה שידור חי ברשת, ללא תשלום, אינו הפרת זכויות יוצרים. אילוסטרציה צילום: בלומברג

 

בא כוחו של מפעיל האתר, עו"ד יורם ליכטנשטיין, טען בדיונים שגם אם יוחלט שהעברת המשחקים מהווה הפרת זכויות יוצרים, הרי מתן שירות של העברת שידורי כדורגל ללא תמורה מהווה שימוש הוגן מותר. ליכטנשטיין הדגיש שמרשו לא מפיק רווח מפעילות זו ושהוא אינו גובה דמי מנוי או מוכר פרסומות.

 

השופטת אגמון-גונן צידדה בעמדתו וקבעה: "לתרבות הספורט תרומה חברתית חשובה, ויש לאפשר לרבים לצפות במשחקי ספורט לאומיים וגלובליים... (מפעיל האתר) הרים את הנטל להראות כי העברת משחקי הכדורגל של הפרמייר ליג, ללא תשלום, באתר האינטרנט שלו, מהווה מימוש של זכותו לשימוש הוגן".

 

בסיכום דבריה החליטה השופטת לדחות את הבקשה, וקבעה: "הפרמייר ליג לא הרימה את הנטל הנדרש בכדי שאורה על חשיפת זהותו של המשיב... המבקשת לא הראתה כי מעשיו של המשיב מהווים הפרה של זכות מזכויותיה. על פי חוות דעת של מומחה מטעמה אין מדובר בהעתקה, לדברי המשיבה עצמה אין המדובר בהעמדה לרשות הציבור, ולדעתי, אין מדובר גם בשידור...

 

"מנגד ביסס המשיב את זכותו להמשיך ולהעביר את המשחקים באתר כמימוש זכותו לשימוש הוגן. המשיב הראה כי מדובר בשימוש עם מטרות חברתיות חשובות, הנוגע ליצירה שאינה מצויה בליבת דיני זכויות היוצרים. באיזון בין זכויות המבקשת, שספק אם הופרו, לבין זכויות המשיב הכף נוטה לטובת המשיב כחלק מציבור המשמשים בעידן הדיגיטלי- אינטרנטי.

 

"המשיב יישאר באלמוניותו ואם ירצה בכך, ימשיך להגשים את משאלתו להעביר, באותה מתכונת, משחקי ספורט לאוהדים ברחבי העולם חינם". בנוסף חויבה הפרמייר ליג לשלם למפעיל האתר הוצאות שכר טרחה בסך 50 אלף שקל.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x