$
טכנולוגיה עסקית

שיתוף פעולה בין סוני וגוגל: מיליון ספרים מקוונים לסוני-רידר

גוגל העבירה לסוני כמיליון ספרים שסרקה, שיהיו זמינים להורדה לבעלי קורא הספרים האלקטרוני של סוני. בכך חנות הספרים המקוונת של סוני תהיה לגדולה בעולם, ותעקוף את אלה של אמזון ושל בארנס אנד נובל

יוסי גורביץ 11:3830.07.09
סוני הודיעה אתמול (ד') כי כמיליון ספרים שנסרקו על ידי גוגל, כחלק מפרויקט סריקת הספרים שלה, זמינים כעת ללקוחות סוני שרכשו את קורא הספרים האלקטרוני שלה. בכך תוכל חנות הספרים המקוונת של סוני להציע ללקוחותיה את מספר הספרים האלקטרוניים הגדול ביותר.

עוקף את הקינדל, עם קצת עזרה מגוגל: הסוני רידר עוקף את הקינדל, עם קצת עזרה מגוגל: הסוני רידר צילום: MCT

  

שוק קוראי הספרים האלקטרוניים התחמם לאחרונה, כשרשת הספרים הגדולה בארה"ב, בארנס אנד נובלס, הודיעה בשבוע שעבר כי תוציא בשנה הבאה קורא ספרים משלה, ותעמיד בו 700,000 ספרים אלקטרוניים. החברה המצליחה ביותר בתחום, אמזון, שקורא הספרים שלה – קינדל – הוא הנמכר ביותר, מחזיקה במאגר מצומצם יחסית של ספרים מקוונים: רק כ-300,000 מהם.

 

שיתוף הפעולה של גוגל עם סוני אינו מוגבל רק להענקת גישה לספרים: בתחילת השבוע הודיעה גוגל על מבצע שבמסגרתו תגריל 30 קוראי-ספרים של סוני למשתמשים שייכנסו לאתר הספרים שלה במהלך עשרה ימים.

 

יצוין כי שאלת זכויותיה של גוגל על הספרים שנויה במחלוקת. החברה החלה לסרוק את הכותרים ללא קבלת אישור מצד הוצאות הספרים או הסופרים, וב-2007 הגיעה להסכם עם המו"לים, שבמסגרתו תשלם להם כ-125 מיליון דולר על זכויות השימוש בספרים שלא מדפיסים אותם עוד.

 

הבעיה העיקרית בהסכם היא שהוא חל גם על "ספרים יתומים" – ספרים שבעלי הזכויות שלהם אינם ידועים או בלתי ניתן למצוא אותם. המשמעות, הזהירו מומחי חוק, היא שמכיוון שגוגל שילמה כסף עבור הזכויות הללו, היא יכולה למנוע מאתרים אחרים להדפיס אותם או להעלות אותם לרשת לאחר שיפוגו זכויות היוצרים שלהם. יתר על כן, העובדה שגוגל מחזיקה באוסף הספרים הגדול ביותר, רבים מהם ספרים המיועדים לסטודנטים ושאינם זמינים בפורמט אחר, מאפשרת לה לקבוע להם מחיר כרצונה. השאלה מתבררת בימים אלה בבתי המשפט בארה"ב, וגררה גם חקירה כנגד גוגל בחשד להפרת חוקי ההגבלים העסקיים. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x