$
חדשות טכנולוגיה

משרד התקשורת אוסר על חברות הסלולר לחסום שירותי VoIP

בעקבות תלונה שהוגשה נגד סלקום בטענה כי היא חוסמת ממנוייה גישה לשירותי טלפוניה על גבי האינטרנט, הורה מנכ"ל משרד התקשורת לחברות "לחדול לאלתר מהגבלת שימוש באפליקציות מסוימות ולמחוק סעיפים המאפשרים הגבלות"

אמיר טייג 11:5115.07.09

משרד התקשורת הבהיר לחברות הסלולר כי הוא אוסר עליהן לחסום יישומי אינטרנט ובעיקר יישומים המתחרים בשירותיהם בכך שהם מאפשרים לבצע שיחות טלפון על גבי הרשת (VoIP). בסוף השבוע שעבר הגישה חברת Free Telecom, המספקת שירותי VoIP, תלונה למשרד התקשורת נגד חברת סלקום בטענה שהיא חוסמת למנוייה את הגישה לשירותי הטלפוניה שמציעה Free Telecom.

 

"לאחרונה, התקבלו במשרד התקשורת תלונות, שבבסיסן טענות הנוגעות לאספקת שירותי אינטרנט באמצעות רשת סלולרית רחבת פס", נכתב בהודעת משרד התקשורת. "בפני המשרד נטען כי חברות סלולר אשר להן רשת גישה רחבת-פס נוהגות באופן שאינו שיווני באספקת שירותי אינטרנט ניידים, תוך שהן מפלות בין שימושים שונים הנעשים כולם ברשת האינטרנט, ואף בין ספקים שונים של אותו השירות".

 

בעקבות התלונות הורה בימים האחרונים מנכ"ל משרד התקשורת עדן בר-טל לחברות הסלולר שלא להגביל יישומים חדשים ולחדול להגביל יישומים קיימים. במכתב ששלח לחברות הסלולר כתב בר-טל כי יש "לחדול לאלתר מהגבלת שימוש באפליקציות מסוימות או בפרוטוקולים מסוימים, ולמחוק סעיפים המאפשרים הגבלות כאמור מהסכמי התקשורת עם לקוחות הצורכים שירותי אינטרנט כולל מהסכמים קיימים, וזאת בכל סוגי התוכניות המציעות גישה לאינטרנט". עוד כתב "שלא לקיים כל פעולה, לרבות פעולות ניהול רשת, שיש בה להרע באופן יזום סוג שירות או איכות שירות של ספק שירות מסוים שלא בשל צורך הנדסי של איכות הרשת".

 

למעשה נלחם בר-טל בנוהג שהובילה חברת סלקום, ובמסגרתו החתימה את לקוחותיה על מסמך שלפיו הם מסכימים שהחברה תגביל שימוש בתוכנות כמו skype, אשר מאפשרות הוצאות שיחה קולית באמצעות רשת האינטרנט הסלולרית. שירותים אלו מתחרים בשירותי השיחות שמספקות חברות הסלולר, ולכן הן רצו להגביל אותן. בשנה האחרונה החלו חברות הסלולר למכור חבילות גלישה באינטרנט הסלולרי הפתוח ולא רק באתרי ה-wap המוגבלים של החברות. לקראת השקת מכשירי האייפון בישראל, נושא נייטרליות הרשת מקבל משנה חשיבות שכן האייפון מאפשר יישומים רבים אשר עוקפים את השירותים שמציעות חברות הסלולר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x