• תפריט
חדשות טכנולוגיה

כחלון ינתק את הקשר בין מכשירי הסלולר לזמן האוויר

חברות הסלולר יחויבו להציע לכל לקוח תנאים זהים, גם אם לא רכש מהן מכשיר סלולרי

אמיר טייג 07:2725.06.09

משרד התקשורת צפוי לקבוע כי יש לנתק את הקשר שיצרו חברות הסלולר בין מכירת מכשירי טלפון סלולרי ובין מתן הטבת זמן אוויר. כך נודע ל"כלכליסט". על פי ההחלטה המסתמנת, יחויבו חברות הסלולר להציע לכל לקוח תנאים זהים על זמן האוויר, גם אם הוא לא רוכש מהם את מכשיר הסלולר שלו.

 

משמעות

ההחלטה היא שלקוח שרכש מכשיר בחברה סלולרית אחת ועבר איתו לחברה אחרת יוכל לקבל את אותם התנאים כמו כל לקוחות החברה. זוהי החלטה מהותית שנייה של שר התקשורת משה כחלון, שמטרתה להגביר את התחרות בשוק הסלולר, לאחר שעם כניסתו לתפקיד החל כחלון בהליך בחירת מפעיל סלולרי חמישי.

 

ניתוק הזיקה בין רכישת המכשיר בחברת הסלולר לבין רכישת זמן אוויר מהחברה החל לפני שלוש שנים, בתקופתו של שר התקשורת אריאל אטיאס. חברות הסלולר שהתנגדו למהלך הפעילו לחצים כדי למנוע החלטה בעניין. הנושא אף שולב בהצעת החוק המקורית של חוק ההסדרים הנוכחי, אך בסופו של דבר ההצעה יצאה ממנו, שכן כחלון התחייב שלא לעכב עוד את ההחלטה.

 

מטרת ניתוק הזיקה בין רכישת מכשיר לזמן האוויר היא להוציא מידי מפעילי הסלולר את שוק מכשירי הסלולר. 90%-95% ממכשירי הסלולר בישראל נמכרים באמצעות חברות הסלולר, והן משתמשות במכירת המכשירים כדי לקשור את הלקוחות אליהם לתקופה ארוכה של 36 חודשים. הדבר מהווה עבורן תחליף להתחייבות לחבילת התעריפים, לאחר שמשרד התקשורת קבע כי ההתחייבות המקסימלית לחבילת תעריפים תקוצר ל־18 חודשים.

 

במשרד התקשורת טוענים שהדבר מהווה חסם למעבר של מנויים בין מפעילי סלולר, ומקטין את כוח המיקוח של הצרכן מול המפעילים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x