$
המדריך

כך תקימו בלוג עצמאי באמצעות וורדפרס

תמיד רציתם לפתוח בלוג אישי בכתובת משלכם, אבל זה נראה לכם מסובך מדי? בזכות מערכת וורדפרס תוכלו לעשות זאת בקלות. הכנו לכם מדריך וידיאו שמסביר את הכל, צעד אחר צעד

רן יניב הרטשטיין. קריינות: אפרת אסקירה 17:0507.06.09

וורדפרס (Wordpress) היא מערכת אישית וחופשית לניהול בלוגים עצמאיים. זוהי תוכנת ניהול הבלוגים הנפוצה ביותר, והיא אחת המערכות הפשוטות והנוחות ביותר

לתפעול אתרי תוכן קטנים. מדריך זה מכסה את ההתקנה של וורדפרס, ואת כל מה שצריך לדעת כדי להתחיל להשתמש בה.

 


(לצפייה במדריך ביוטיוב

 

קישורים:

  

וורדפרס בעברית

 

הוויקי של וורדפרס בעברית (תיעוד, עזרה וטיפים)

  

WinSCP, תוכנת FTP ו-SFTP שתשמש אתכם בתפעול האתר

   

ניתן לשנות את עיצוב הבלוג שלכם בעזרת תבניות שונות. בבלוג התבניות של חנית כהן תמצאו תבניות עבריות ואסתטיות

 

אתר עצמאי דורש ספקית אחסון, שבשרתיה נשמר הבלוג. באתר וורדפרס ליקטו ספקיות אחסון מומלצות

 

מה צריך לדעת

 

וורדפרס היא לא תוכנה רגילה שאפשר להתקין על המחשב: היא פועלת על שרת אינטרנט עם בסיס נתונים. דרישות המערכת של וורדפרס הן PHP בגרסה 4.3 או גרסה חדשה יותר, ו-MySQL בגרסה 4.0 או גרסה חדשה יותר. יש לוודא שספקית האחסון שבה בחרתם משתמשת בתוכנות אלו (כל הספקיות המומלצות על ידי וורדפרס עושות בהן שימוש).

  

כדי להשלים את ההתקנה, תצטרכו לדעת את הפרטים הבאים, שאותם תקבלו מספקית האחסון שבה בחרתם:

  

פרטי התחברות לשרת: כדי להעלות את הקבצים של וורדפרס אל ספקית האחסון שלכם, תצטרכו להתחבר לשרת באמצעות תוכנת FTP או בכל שיטה אחרת שהספקית שלכם תומכת בה. לשם כך, תצטרכו לדעת את כתובת השרת שאליו יש להתחבר עם תוכנת ה-FTP, את שם המשתמש ואת הסיסמה.

  

אחרי ההתחברות, תצטרכו לדעת לאן להעלות את הקבצים - בררו מה הנתיב המדויק של התיקייה המשותפת שבה הקבצים של הדומיין שאתם רוצים להתקין בו את וורדפרס. לדוגמה, אם אתם מתקינים את הבלוג בכתובת example.com, תצטרכו למצוא את התיקייה המשותפת של הדומיין הזה. לשם בדיקה, תוכלו להעלות לתיקייה קובץ קטן כמו תמונה או עמוד HTML, ולוודא שהקובץ שהעלתם מופיע בדומיין שלכם בדפדפן.

  

פרטי התחברות לבסיס הנתונים: וורדפרס מאחסנת את תוכני הבלוג בבסיס נתונים, ולשם כך זקוקה לפרטי ההתחברות לשרת בסיס הנתונים. אלו כוללים את שם בסיס הנתונים, שם משתמש וסיסמה עם הרשאות מלאות בבסיס הנתונים הזה, וכתובת שרת בסיס הנתונים.

  

ייתכן שתצטרכו ליצור את בסיס הנתונים הראשון בעצמכם דרך ממשק הניהול של ספקית האחסון - חפשו קישור או כפתור עם כיתוב הדומה ל-"MySQL Database Wizard"‏, "Create New MySQL Database"‏ או משהו דומה. אם אתם יוצרים את בסיס הנתונים בעצמכם, שמרו את פרטי ההתחברות אליו במקום בטוח וסודי. במידת הצורך, פנו לתמיכה של ספקית האחסון לקבלת סיוע.

  

התקנת וורדפרס בעברית

 

ההתקנה של וורדפרס בעברית מחולקת לשלושה שלבים עיקריים - העלאת הקבצים של וורדפרס לשרת, עריכת הגדרות ההתחברות לבסיס הנתונים, והפעלת תוכנית ההתקנה של וורדפרס.

  

הורידו את הגרסה האחרונה של וורדפרס בעברית בכתובת he.wordpress.org, ופתחו מתוך קובץ ה-ZIP את התיקייה wordpress. לאחר מכן, התחברו לשרת של ספקית האחסון לפי הפרטים שביררתם בשלב הקודם, ואתרו את התיקייה המשותפת של הדומיין שבו תרצו להתקין את וורדפרס. העלו לתוך התיקייה הזו את הקבצים מהתיקייה wordpress. שימו לב שאין צורך להעלות את התיקייה עצמה, אלא רק את הקבצים שבתוכה.

  

לאחר מכן, פתחו בדפדפן את האתר שאליו העלתם את וורדפרס, ולחצו על "ליצור את קובץ ההגדרות" ועל "אפשר להתחיל". עתה יש להזין את פרטי ההתחברות לשרת בסיס הנתונים שביררתם בשלב הקודם. השדה האחרון (קידומת לטבלאות) אינו קשור לבסיס הנתונים שלכם והוא נועד רק למקרים שבהם יש כמה התקנות של וורדפרס בבסיס נתונים אחד. השאירו את ברירת המחדל, ולחצו על "לשמור" לסיום.

  

לבסוף, נשאר רק להפעיל את תוכנית ההתקנה של וורדפרס ולבחור שם לבלוג. אחרי סיום ההתקנה, וורדפרס תשלח לכתובת שהזנתם אימייל ובו פרטי ההתחברות לבלוג החדש שלכם (לכן רצוי לוודא שהזנתם את כתובת האימייל כהלכה).

  

מידע נוסף

 

הוראות התקנה מפורטות לוורדפרס נמצאות בוויקי של וורדפרס בעברית, בעמוד "התקנת וורדפרס בעברית"

 

אם אתם משדרגים התקנה קיימת של וורדפרס, קראו את הוראות השדרוג בעמוד "שדרוג וורדפרס בעברית"

 

אם אתם משדרגים התקנה של וורדפרס מגרסה 2.7 ומעלה, אפשר לבצע את השדרוג ישירות מתוך וורדפרס באופן אוטומטי. פתחו את התפריט "כלים" בתפריט הראשי, ולחצו על "שדרוג".

  

כתבות נוספות שיעזרו לכם להגדיל את החשיפה לבלוג החדש:

  

איך לגרום לגוגל לאהוב את האתר שלכם

 

כל מה ש(באמת) צריך לדעת על טוויטר

  

8 טיפים לפרסום יעיל וזול יותר בגוגל

 

רן יניב הרטשטיין הוא המתרגם של וורדפרס לעברית  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x