• תפריט
פרויקט החינם

Play חינם: כך תשחקו בכל משחקי הקונסולות הקלאסיים

חשבתם שמשחקי הילדות הנוסטלגיים נעלמו מהעולם? בעזרת תוכנות חינמיות תוכלו לשחק על המחשב בכל משחקי סופר-מריו המיתולוגיים, סוניק, סופר סטריט פייטר 2, Bubble Bobble ומשחקים מעולים נוספים

רן יניב הרטשטיין 20:0703.06.09

עוד אתרים, משחקים, תוכנות ושירותים נבחרים בחינם בערוץ free.calcalist.co.il

 

מי שהתבגרו בשלושים השנים האחרונות יכולים להוריד חלק מזיכרונות הילדות שלהם מהרשת, בדמות המשחקים הקלאסיים שאיתם גדלו. הצעירים יותר מוזמנים לשחק בקלאסיקות. באמצעות אמולטורים - תוכנות חינמיות שמדמות את אופן הפעולה של קונסולות ומחשבים ישנים - תוכלו לשחק בעותקים זהים לגמרי של כמעט כל משחק קונסולות, איזוטרי ככל שיהיה, על מחשב אישי רגיל.

 

כוחם הגדול של המשחקים הקלאסיים משנות השמונים והתשעים לא טמון רק בתחושת הנוסטלגיה שהם מעוררים. רשימות שמרכזות את המשחקים הטובים ביותר של כל הזמנים כמעט אינן כוללות משחקים מהעשור האחרון. משחקים קלאסיים מצליחים ליצור חוויית משחק מהנה וממכרת גם בלי גרפיקה היפר-ריאליסטית ובלי לשבור את חשבון הבנק - לא בקניית המשחקים, ולא באבזור המחשב הנדרש כדי להפעיל אותם.

 

הורדת עותקי משחקים

 

שימו לב: הורדת עותקים של משחקי קונסולות מבלי לשלם עליהן היא הפרה של זכויות יוצריהם. הורידו עותקים של משחקי קונסולות מהרשת רק אם יש ברשותכם עותק של המחסנית המקורית.

 

אטארי

 

ה-Atari 2600, הקונסולה הידועה גם בתור Atari Video Computer System - או בשם הגנרי "אטארי", היתה קונסולת המשחקים המודרנית הפופולרית הראשונה. היום, אפשר לשחק במשחקים הקלאסיים הפשוטים והמהנים של אטארי כמעט בכל מחשב שהוא, הודות ל-Stella, אמולטור Atari 2600 שפועל תחת חלונות, לינוקס ו-OS X ומציע ממשק גרפי פשוט לבחירת משחקים.

 

מדריך אסטרטגיה ל-Space Invaders על ה-Atari 2600

 

אחרי ההפעלה, Stella מציגה מסך פשוט לבחירת המשחק שאתם רוצים להפעיל. Stella לא מגיעה עם משחקים לאטארי - אלו נקראים ROMs (או ROM ביחיד), ואפשר למצוא אותם בקלות ברשת. כל משחק מורכב מקובץ אחד עם סיומת "bin", ואפשר לשמור אותם בכל מקום שרוצים, כל עוד תדעו איך להגיע אליו אחר כך.

 

להפעלת המשחק, לחצו Enter. התיעוד המצורף כולל הסברים למקשים שמחליפים את המתגים השונים של האטארי: הג'ויסטיק כלל רק כפתור אחד ובמקלדת מחליפים אותו מקשי החצים ומקש הרווח, ומקשי ה-F מחליפים את המתגים השונים שנמצאו על הקונסולה עצמה. לחצו על Alt+Enter כדי לקבל תצוגת מסך מלא.

 

בחירת משחק בממשק של Stella בחירת משחק בממשק של Stella

 

משחקי אטארי מומלצים

 

Space Invaders - אחד המשחקים הבודדים שלא זקוקים לתיאור או להקדמה. גם אחד מהמשחקים הקשים ביותר.

 

Pitfall - משחק הפלטפורמות המקורי, כולל את האפשרות לקפוץ בין עצים מעל בורות בסגנון טרזן.

 

Atlantis - משחק יריות קלאסי שאי אפשר להזיז בו אף אלמנט על המסך, אלא רק לירות מבסיסים קבועים מראש.

 

אלפי משחקים לאטארי באתר DopeROMs

 

משחקים נוספים לאטארי באתר AtariAge

 

(להורדת Stella)

  

Space Invaders תחת Stella Space Invaders תחת Stella

 

נינטנדו

 

כמו ה-Atari 2600 לפניה, גם ה-NES (ראשי תיבות של Nintendo Entertainment System) הפכה את נינטנדו למושג גנרי למשחקי וידיאו. וכמו האטארי, גם ה-NES חייבת את הצלחתה במידה רבה למשחק אחד: Super Mario Bros, שהיה לאחד המשחקים הנמכרים ביותר בכל הזמנים, ולדעת רבים גם אחד הטובים ביותר. מעריצים שרופים אולי יעדיפו את Super Mario Bros. 3, אבל .Super Mario Bros שומר על מעמדו כקלאסיקה.

 

.Super Mario Bros לנינטנדו

  

להפעלת משחקי נינטנדו במחשב, השתמשו ב-Nestopia, אמולטור שפועל בכל מערכות ההפעלה הנפוצות. אין צורך בהתקנה - רק פתחו את קובץ ה-ZIP, והפעילו את הקובץ nestopia.exe. אחרי ההפעלה, פתחו את התפריט File, ובחרו את האפשרות Open. כמו רוב האמולטורים, Nestopia לא מגיעה עם משחקים (ROMs) ותצטרכו להוריד אותם בעצמכם בנפרד - הם מורכבים מקובץ אחד עם סיומת "nes". כברירת מחדל, Nestopia משתמשת במקשי החצים והמקש "." במקום מקש הג'ויסטיק A ו-"," במקום מקש הג'ויסטיק B. לשינוי סידור המקשים, פתחו את התפריט Options ובחרו את האפשרות Input.

  

Super Mario Bros.‎ ב-Nestopia Super Mario Bros.‎ ב-Nestopia

 

משחקי נינטנדו מומלצים

 

.Super Mario Bros - המשחק שהפך יותר מ-40 מיליון איש לגיימרים.

 

Super Mario Bros. 3 - משחק ההמשך השלישי אולי לא נמכר כמו הלהיט המקורי, אבל לדעת רבים ממעריצי הסדרה זה המשחק האולטימטיבי של ה-NES.

 

The Legend of Zelda - משחק אגדי שמשלב אלמנטים של משחק תפקידים, הרפתקאות, פעולה וחידות.

 

Final Fantasy - עוד משחק ראשון בזיכיון ארוך ופופולרי, Final Fantasy הוא משחק תפקידים עם סיפור מעולה והרבה אפשרויות להתקדמות - אם כי במונחים מודרניים הוא עשוי להיות קצת איטי ומשעמם.

 

Metroid - משחק פעולה עם עולם ענקי, המון כלי נשק, ואחת מגיבורות המשחקים הרציניות הראשונות שלא היתה נסיכה שצריך להציל.

 

Contra - המשחק שהכיר לעולם את ה-Konami Code, הצ'יט הכי מוכר בהיסטוריה, הוא משחק פעולה מהיר ומאתגר, ועוד זיכיון ארוך ואהוב שהתחיל את דרכו ב-NES.

 

Bubble Bobble - אז כמו היום, נינטנדו הצטיינה במשחקים חמודים ותמימים. Bubble Bobble הוא משחק פלטפורמות מאתגר וכיפי, שזכה להרבה מאוד גרסאות המשך.

 

Tetris - עוד משחק שלא זקוק לשום תיאור או הקדמה.

 

משחקים ל-NES באתר DopeROMs.

 

(להורדת Nestopia)

 

סופר-נינטנדו

 

בדור הקונסולות הרביעי, הגרפיקה חצתה את הגבול שבין פרימיטיבית ומביכה לטובה מספיק, וכמות הזיכרון שהיתה זמינה למשחקים גדלה באופן משמעותי. סופר-נינטנדו, או SNES (קיצור של Super Nintendo Entertainment System) היתה הקונסולה המתקדמת והמצליחה ביותר מהדור הרביעי, וגיימרים רבים עדיין שומרים לה מקום חם בלב בתור הקונסולה האהובה ביותר, במיוחד גיימרים שמעדיפים משחקי תפקידים.

 

למרות שסופר-נינטנדו הציעה משחקים חדשים ומוצלחים מכל הזיכיונות המוכרים של נינטנדו, ביניהם סופר-מריו, פיינל פנטסי וזלדה, המשחק הבולט ביותר הוא Super Metroid, שנחשב למשחק הפעולה הדו-ממדי הטוב ביותר שנוצר.

  

המשחק Super Metroid, מהתחלה עד הסוף

 

להפעלת משחקי סופר-נינטנדו על המחשב, הורידו את האמולטור Snes9x, שפועל בכל מערכות ההפעלה הפופולריות. אין צורך בהתקנה - רק פתחו את קובץ ה-ZIP והפעילו את הקובץ snes9x.exe. פתחו את התפריט File ובחרו את האפשרות Load Game כדי לפתוח את המשחק הרצוי. Snes9x לא מגיעה עם משחקים (ROMs), אבל תוכלו להוריד משחקים מהרשת. הם מגיעים בקובץ אחד, עם הסיומת "smc". לבחירת המקשים, פתחו את התפריט Input ובחרו את האפשרות Joypad Configuration. לחצו על Alt+Enter כדי לשחק במסך מלא, ועל Esc כדי להסתיר את התפריט.

  

Super Metroid ב-Snes9x Super Metroid ב-Snes9x

 

משחקי סופר-נינטנדו מומלצים

 

Super Metroid - המשחק האולטימטיבי בזיכיון הפופולרי, כולל פלשבקים בשחור לבן למשחקים הקודמים, אפשרויות חדשות לבחירת כלי הנשק והיכולות המיוחדות, וכמות משולשת של אקשן.

 

Super Mario World - למרות שלא היה זה משחק חדשני או מקורי ביחס לכמה מקודמיו, הגרפיקה והסאונד המשופרים, יושי הדינוזאור ואינספור סודות ושלבים חבויים גרמו לקונים רבים לקנות SNES רק בזכות Super Mario World.

 

Donkey Kong Country - משחק פלטפורמה ששוחרר בשלב מתקדם יחסית בחיי הסופר-נינטנדו, Donkey Kong Country היה מהפכני בשימושו בגרפיקה תלת-ממדית, שהיתה אז עדיין מחזה נדיר.

 

F-Zero - משחק מירוצים עתידני ומהיר, שיצר בזמנו סטנדרט חדש בז'אנר.

 

Super Street Fighter II - גרסת הסופר-נינטנדו של משחק המכות הקלאסי היא המשחק הנמכר ביותר של Capcom, ואחד ממשחקי המכות האיקוניים ביותר.

 

Star Fox - המשחק התלת-ממדי האמיתי הראשון לסופר-נינטנדו. ב-1993 היה מדובר בהישג של ממש, וגם במשחק מהנה למדי.

 

Chrono Trigger - הסופר נינטנדו הצטיינה במגוון גדול משחקי תפקידים והרפתקאות, ו-Chrono Trigger היה אחד המצוינים שבהם.

 

משחקים נוספים לסופר-נינטנדו באתר DopeROMs

 

(להורדת snes9x)

 

מגה-דרייב (או Genesis)

 

המגה-דרייב היתה הקונסולה המצליחה ביותר של סגה, והיא הציבה תחרות קשה לנינטנדו בארה"ב, שם נמכרה תחת השם Genesis. היא הגיעה לשוק לפני הסופר-נינטנדו, אבל כמו כל קונסולה אחרת, היתה תלויה במשחק להיט שיניע את המכירות. המשחק הנמכר ביותר למגה-דרייב היה Sonic the Hedgehog 2, התשובה של סגה לסופר-מריו. ייחודו של סוניק היה במהירות הגבוהה שלו: הוא היה מהיר יותר מכל משחק פלטפורמה פופולרי אחר, והמשחק עצמו היה פשוט מאוד, באמצעות כפתור אחד בלבד.

 

השלבים הראשונים של Sonic the Hedgehog 2

 

להפעלת משחקי מגה-דרייב במחשב, הורידו את Fusion, אמולטור שתומך בכמה קונסולות שונות של סגה. פתחו את התפריט File, ובחרו את האפשרות Load Genesis / 32X ROM. לפני כן, כמובן, יש להוריד משחקים (ROMs) מהרשת - הם מגיעים בקובץ אחד עם סיומת "BIN". לקביעת כפתורי השליטה במשחקים, פתחו את התפריט Options ובחרו את האפשרות Set Config. עברו ללשונית Controllers, ולחצו על הכפתור Define בשורה הראשונה כדי לבחור את הכפתורים עבור כל פעולה. ההוראות תופענה בתחתית החלון. לחצו על Esc כדי לשחק במסך מלא.

  

סגה שחררה כמה תוספי חומרה עבור המגה-דרייב, ביניהם ה-Mega-CD, שכפי ששמו מרמז מאפשר להפעיל משחקים מתקליטורים במקום ממחסניות, וה-32x, שהוסיף למגה-דרייב יכולות עיבוד מתקדמות יותר כדי לאפשר לה להתחרות בפלייסטיישן ובסופר-נינטנדו. למרות ששתי תוספות אלו נחשבו בדיעבד לכישלונות, ורק מעט מאוד משחקים טובים יצאו עבורן, תוכלו למצוא משחקים כאלה ברשת בקלות - כולם יעבדו ב-Fusion.

  

Sonic the Hedgehog 2 ב-Fusion Sonic the Hedgehog 2 ב-Fusion

 

משחקי מגה-דרייב מומלצים

 

Sonic the Hedgehog 2 - אחד המשחקים הכי טובים שסגה יצרה אי פעם וקלאסיקה של כל הזמנים.

 

Sonic and Knuckles - נאקלס הקיפודן היה אויבו של סוניק, אבל ב-Sonic and Knuckles אפשר לבחור לשחק את המשחק איתו במקום סוניק, ולנצל את יכולתו לעוף ואת האגרופים המשוננים שלו. Sonic and Knuckles פעל כערכת הרחבה למשחקים האחרים של סוניק, ויש ברשת גרסאות של שלושת המשחקים הקודמים שבהם נאקלס הוא הגיבור במקום סוניק.

 

Strider - עוד לפני Sonic 2, ה-Killer App של המגה-דרייב היה Strider, משחק פלטפורמה שהגיע מאולמות הארקייד אל מסך הטלוויזיה הביתי כמעט ללא שינוי, ושמזוהה בעיקר הודות לחרב ענקית בשם Cypher.

 

Golden Axe - הגרסה המוכרת יותר של Golden Axe אמנם רצה על מחשבים אישיים רגילים, אבל בגרסה למגה-דרייב תמצאו את אותם גמדים, דינוזוארים, גברים חצי ערומים ואקשן ימי-ביניימי בלתי פוסק.

 

Streets of Rage 2 - אחד ממשחקי המכות הקלאסיים של כל הזמנים, Streets of Rage 2 כולל ארבע דמויות ושעות על גבי שעות של אלימות עם אגרופים חשופים או כלי נשק מזדמנים, לשחקן אחד או שניים.

 

Mortal Kombat - הדוגמה המושלמת להבדל בין נינטנדו לסגה בשנים הראשונות של מלחמת הקונסולות. Mortal Kombat הראשון היה חדשני בכמה מובנים, אבל הוא ייזכר לעד מסיבה אחת בלבד: הדם. בגרסת המגה-דרייב, Mortal Kombat היה אחד המשחקים האלימים ביותר לזמנו. בגרסה לסופר-נינטנדו, הדם הוחלף בזיעה.

 

Earthworm Kim 2 - משחק פלטפורמות מצחיק, מקורי ומגוון במיוחד, שבו כל שלב מציג סגנון משחק וכלי נשק שונים לגמרי

 

ToeJam and Earl - משחק פעולה שכל השלבים שלו אקראיים והמכשולים כוללים אוגרים ענקיים ותיבות דואר טורפות, וכלי הנשק העיקרי הוא עגבניות. משחק ייחודי והומוריסטי.

 

Blackthorne (עבור ה-32X) - שילוב מעניין בין משחק פעולה להרפתקאות, שמזכיר מאוד את Flashback ו-Another World הקלאסיים.

 

עוד משחקים למגה-דרייב באתר DopeROMs

 

עוד משחקים ל-x32 באתר DopeROMs

 

משחקים ל-Mega-CD באתר DopeROMs

 

(להורדת Fusion)

 

 

PC Engine (או Turbografx16)

 

ה-PC-Engine של NEC (או PCE בקיצור), היתה אחת הקונסולות הנפוצות ביותר ביפן בסוף שנות השמונים ובתחילת שנות התשעים. היא היתה מתקדמת יותר מהמתחרות ברוב המובנים, ובין היתר היתה הקונסולה הראשונה שהותקן בה כונן תקליטורים. עם זאת, כשהיא הגיעה לארה"ב, תחת השם Turbografx-16, היא נחלה כישלון חרוץ.

 

להפעלת משחקי PCE במחשב, הורידו את Hu-Go, אמולטור ל-PCE שפועל תחת חלונות או לינוקס. לחצו על הכפתור Open ROM כדי לפתוח את המשחק. משחקים ל-PCE מופצים ברשת כקבצים בודדים עם סיומת "pce". להגדרת מקשי השליטה, פתחו את התפריט Options ובחרו את האפשרות Input Settings. להצגת משחקים על מסך מלא, לחצו על הכפתור F9 (אם יש לכם מסך רחב, פתחו את התפריט Options, בחרו את האפשרות General Settings, וסמנו את השורה Maintain pce aspect ratio in fullscreen mode).

 

Bomberman '93, מצוין לכמה שחקנים במקביל

 

משחקי PCE מומלצים

 

Bomberman '93 - משחק פעולה אסטרטגי בקצב מהיר, שמתאים במיוחד למשחק קבוצתי.

Bomberman '93 ב-Hu-Go!‎ Bomberman '93 ב-Hu-Go!‎

 

R-Type - ז'אנר משחקי היריות הדו-ממדיים בחלל כמעט נעלם מהעולם, אבל הוא היה אחד הפופולריים ביותר ב-PCE, ו-R-Type הוא אחד מהקלאסיים בז'אנר. גרסת ה-PCE של משחק הארקייד היתה בין ההמרות המדויקות והמוצלחות ביותר, וכמו משחק הארקייד, כמעט בלתי אפשרי לסיים אותה.

 

Bonk 3: Bonk's Big Adventure - כמו מריו וסוניק, בונק, הנקרא גם PC-Genjin או BC-Kid, היה הקמע של ה-PCE. בונק הוא איש מערות שנראה כמו תינוק מגודל עם ראש ענקי, שמסתובב בעולם ילדותי וחמוד וחובט באויביו עם גולגלתו הקשיחה.

 

Strip Fighter II - כפי ששמו מרמז, זהו משחק מכות אירוטי. הוא מבוסס במידה רבה על Street Fighter, עם הבדל קטן ומתבקש. שימו לב: המשחק כולל עירום.

 

משחקי PCE נוספים באתר DopeROMs

 

(להורדת Hu-Go)

 

Nintendo 64

 

ה-Nintendo 64 (או N64 בקיצור) הוא לא שם מוכר במיוחד לישראלים רבים. מאז ה-NES, הקונסולה של נינטנדו מתחילת שנות השמונים, הקונסולות האחרות של נינטנדו לא זכו בארץ להצלחה יתרה. אמנם, ה-N64 לא זכתה להצלחה מסחררת גם מחוץ לישראל, אבל כמה מהסדרות המוכרות של נינטנדו זכו בה למשחקים הטובים ביותר שלהן.

 

לדוגמה, Legends of Zelda: Ocarina of Time ו-Super Mario 64 הם לא רק בין המשחקים הטובים ביותר שנוצרו ל-N64. הם נמצאים כמעט בכל רשימה אפשרית של המשחקים הטובים ביותר שנוצרו אי פעם, ורבים מחשיבים את Ocarina of Time, המשחק החמישי בסדרת משחקי התפקידים זלדה, למשחק הטוב ביותר שיש.

  

להפעלת משחקי N64 במחשב, הורידו את Project64, אמולטור ל-N64 שפועל תחת חלונות בלבד. פתחו את התפריט File ובחרו את האפשרות Open ROM כדי להפעיל את המשחק הרצוי. משחקי N64 מורכבים מקובץ אחד עם סיומת "z64". לקביעת סידור המקשים, פתחו את התפריט Options ובחרו את האפשרות Configure Controller Plugin. להצגת המשחק על מסך מלא, לחצו על Alt+Enter.

 

Legends of Zelda: Ocarina of Time ב-Project64 Legends of Zelda: Ocarina of Time ב-Project64

 

משחקי Nintendo 64 מומלצים

 

Legends of Zelda: Ocarina of Time - אולי משחק התפקידים הטוב ביותר אי פעם.

 

Super Mario 64 - הגרסה התלת-ממדית הראשונה בסדרת משחקי הפלטפורמה האהובים, Super Mario 64 עשה למשחקי תלת-ממד את מה שסופר-מריו עשה למשחקים דו-ממד.

 

StarFox 64 - משחק יריות תלת-ממדי בחלל, שהיה אחד הלהיטים הגדולים של המערכת.

 

Conker?s Bad Fur Day - משחק פלטפורמה משובח ששווק כ"משחק למבוגרים", משום שהוא כולל קצת הומור בוטה.

 

Body Harvest - משחק שפותח במקביל ל-GTA הראשון. אפשר למצוא ב-Body Harvet הרבה אלמנטים מהמשחקים האחרים בסדרת הפשע - עולם תלת-ממדי פתוח, כלי רכב זמינים לשימוש חופשי, ולא מעט אלימות.

 

עוד משחקי N64 ב-DopeROMs

 

(להורדת Project64 - לחלונות בלבד)

 

כך תשחקו במשחקי קונסולות גם כשאתם לא ליד המחשב

 

כמה מכשירים ניידים שמיוצרים במזרח הרחוק מאפשרים להפעיל משחקי קונסולות ישנות באמצעות אמולטורים, במקום לשחק בהם על המחשב. ה-GP2X Wiz של GamePark (כ-200 דולר כולל משלוח לישראל) וה-A320 של Dingoo (כ-100 דולר כולל משלוח לישראל) שתיהן מאפשרים להפעיל אמולטורים חינמיים של הקונסולות שהזכרנו למעלה. שתי הקונסולות הניידות מיוצרות ומשווקות במזרח הרחוק, ולא סביר להניח שתוכלו למצוא אותן בקלות בחנויות בארץ או ברוב החנויות המקוונות המוכרות. שימו לב: שלא ניסינו את הקונסולות האלה, ולא את האתרים שמוכרים אותן.

 

ה-A320 של Dingoo

 

(ה-Dingoo A320 באתר ChinaVasion)

 

(האתר הלא-רשמי של ה-Dingoo A320)

 

(ה-GP2X Wiz באתר Play-Asia)

 

(האתר הרשמי של GP2X Wiz)

 

אמולטורים נוספים -כולל אמולטורים לקונסולות רבות, ביניהן הפלייסטיישן, ה-PS2 וה-Sega Dreamcast

 

ClassicGaming - פורטל המשחקים הקלאסיים של GameSpy

 

מכונת ארקייד ביתית - מדריך וידיאו בארבעה חלקים ליצירת מכונת ארקייד ביתית קלאסית

 

ArcadeCab - מדריכים, תרשימים, קישורים ומידע נוסף ליצירת מכונת ארקייד ביתית

 

עוד אתרים, משחקים, תוכנות ושירותים נבחרים בחינם בערוץ free.calcalist.co.il

בטל שלח
    לכל התגובות
    x