$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: הפיראטים לא מוותרים

אמזון תגבה את הכונן הקשיח שלך באמצעות הדואר הישן והטוב, צוקרברג ממשיך לשלם דמי שתיקה, ופרויקט צילום הרחובות של גוגל מדאיג את הניו-יורקים, את הגרמנים - ואת סר פול מקרטני

יוסי גורביץ 10:2324.05.09

המשפט הבלתי נגמר

 

שלושת ההיפים והניאו נאצי, מפעילי אתר הביטורנט "פיראט-ביי", לא מוותרים בקלות על מקור ההכנסה שלהם: הם ממשיכים לנהל מאבק משפטי כנגד פסק הדין ששלח אותם לכלא וקנס כל אחד מהם בכמיליון דולר. המאבק שלהם מתחיל לעייף אפילו את ותיקי קרבות מיקרוסופט-יאהו. שם לפחות היו דרמה והפתעות; כאן, לכל היותר מחזה חוסר-מוסר.

 

בעוד ציי הפיראטים הופכים לקרשים צפים לנגד עיניהם, צווחים השבדים שלא נעשה עמם צדק, שהשופט במשפטם היה משוחד. מי שלא חסו על פרנסתם של אלפי יוצרים, ועשו ג'ובות נאות תוך כדי כך, גילו לפתע את עקרון הצדק. היה קל יותר לתמוך בהם - כנראה שהשופט היה משוחד ברמות איטלקיות – אלמלא הקבס שמעלות צווחות הפיראט-הנגזל הצבועות שלהם.

 

בית משפט שבדי קיבל את טענותיהם, והורה על הקמת צוות בדיקה בנושא. אבל הפיראטים אינם מרוצים מהצוות החדש, וטוענים שגם הוא משוחד, משום שחלק מעובדי צוות הבדיקה השתתפו במכון מחקר עם כמה מעורכי הדין של תעשיית ההקלטות.

 

האחרונים, מצידם, לא שוקטים על שמריהם, והגישו תביעה לסגור, סוף סוף, את אתר גניבת התוכן שהתחיל את כל הבלגן, לצד דרישתם להגדיל באופן ניכר את הקנס שהפיראטים יצטרכו לשלם. זה הולך להימשך הרבה מאוד זמן. הגנבים לא ממהרים לוותר על טרפם.

 

כאן, שם, ובכל מקום  

מקרטני. לא רוצה להיות (תמיד) חשוף לעשרות אלפי זוגות עיניים מקרטני. לא רוצה להיות (תמיד) חשוף לעשרות אלפי זוגות עיניים צילום: אי פי אי

 

מכוניות-האימים של גוגל, אלו שמשמשות את פרויקט סטריט וויו הידוע לשמצה שלה, טורדות את מנוחתו של סר פול מקרטני. בניסיון נואש לגרום לציבור להאמין שהוא לא מת כבר כמה עשורים, ביקש מקרטני מגוגל להסיר את תמונות ביתו מסטריט וויו. המדובר בבית שבו כתב, בין השאר, את הלהיטים "פני ליין" ו"היי, ג'וד". גוגל נענתה.

 

המתחזה למקרטני לא לבד. עצבנות נרשמה בניו יורק עם הגעתן של מצלמות הריגול המשוטטות, והניו יורק טיימס קרא לאזרחים להתלבש היטב בטרם יצאו מסף ביתם, שמא ייתקלו באחת מהן. הוא גם ציין, בטונים השמורים לסיפורי אימה קודרים, שהיחידים שהבחינו עד כה בעין הרואה-כל הם אנשי רחוב: שליחים, נהגי מוניות, קבצנים, שוערים. בסוף השבוע, חדרה אימפריית-הריגול הזו גם לאירלנד.

 

בינתיים, הצליחה גוגל להעלות את חמתם של נוטרי הפרטיות בגרמניה: המשרד להגנת הפרטיות של המבורג דרש שהחברה תמחק את תמונות-המקור של צילומי סטריט וויו, לאחר שהם עוברים עיבוד בארה"ב. העיבוד מטשטש את פניהם של אנשים ומגן, באופן מסוים, על פרטיותם – אבל הוא לא שווה הרבה, כל זמן שתמונות-המקור נשמרות ועשויות להיות מודלפות. גוגל ענתה שהיא "תמשיך בדיאלוג לקראת הבנה" עם הרשויות. בהתחשב בכמות הנזק התדמיתי שגורם לה סטריט וויו, צריך לתהות מדוע גוגל ממשיכה להתעקש עליו.

 

דמי לא ייחרץ

 

מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק ומי שמתיימר להיות המייסד שלה, ממשיך להיאבק בשלדים שמתעקשים לצאת מהארון שלו: בסוף השבוע שילם צוקרברג סכום לא ידוע, אבל כנראה גדול, לאהרון גרינשפן, שלפני כשנה חשף "כלכליסט" את סיפורו הטראגי.

 

גרינשפן טען שצוקרברג גנב ממנו את הרעיון של פייסבוק. קבוצה של חבר'ה אחרים – אנשי ConnectU – כבר קיבלה דמי לא ייחרץ מצוקרברג, אבל גילתה לאכזבתה שהמניות של פייסבוק, שבהן שילמו לה, לא שוות הרבה. גרישנפן נקט שטיק מעניין: הוא פשוט תבע בעלות על הסימן הרשום "פייסבוק", שלטענתו שייך לו ולא לצוקרברג. זה משהו שפייסבוק לא יכלה לעמוד בו, והיא שילמה לו כדי שיילך להציק למישהו אחר. דבר שהוא נוטה לעשות לבד, כמסתבר.

 

וכאילו לא היו לצוקרברג מספיק צרות, ביולי הקרוב צפויה לצאת ביוגרפיה שערורייתית שלו ושל אחד המייסדים האחרים של פייסבוק – אדווארדו סווארין, שגם איתו צוקרברג כבר לא מדבר – שבה נטען שפייסבוק הוקמה בסך הכל כדי לאפשר לסווארין ולצוקרברג לצוד בחורות. הביוגרפיה מתהדרת בשם ההולם "מיליארדרים מקריים". יצוין שעם שקיעת הערך של פייסבוק, צוקרברג כבר לא מיליארדר: הוא נבעט בסוף השנה מהרשימה היוקרתית של פורבס - אם כי זה עשוי להשתנות בקרוב.

 

שלח דיסקך על פני המים

 

אמזון מאפשרת, זה זמן, לאכסן קבצים על הענן שלה. "הענן" המדובר הוא השרתים המקוונים שלה, שמאפשר גישה למידע המאוכסן בו מכל רחבי כדור הארץ – על כל פנים, אלה מהם שמאפשרים גישה לרשת. סליחה, צפון קוריאה!

 

דא עקא, שבאמזון גילו – באכזבה מסוימת – שנפח הכוננים הקשיחים גדל בקצב מהיר הרבה יותר מאשר מהירות הגלישה. ואפליקציה בסיסית של חוק פרקינסון היא, שככל שעומד לרשותך נפח גדול יותר, כך תמלא אותו מהר יותר. בקצרה, בתוך זמן קצר גיבוי של כל הכונן הקשיח על הענן הפך לבלתי מעשי. הצוות של אמזון חישב ומצא שבמהירות גלישה של 1 מגה-ביט לשנייה, העלאת דיסק קשיח בנפח של טרה-בייט תימשך 80 יום ויותר, כל זה כמובן בהנחה האופטימית שהחיבור לא יקרוס בשלב כלשהו במשך הזמן הזה, שפעם אפשר היה לצאת בו למסע מסביב לעולם.

 

אבל לא משלמים למהנדסים של אמזון כדי שהם יסתפקו בהצהרות שהמצב קשה. יש פתרון: אמזון מתחילה שירות ראשוני, מוגבל לארה"ב בשלב זה, שבמסגרתו ישלחו לה הלקוחות את הדיסקים הקשיחים שלהם והיא תעלה אותם לענן, ואחר כך תשיב – על חשבונה – את הדיסק ללקוח. היא גם מבטיחה שכל הצוות שיטפל בנושא הרגיש הזה עבר "בדיקת רקע מקיפה".

 

כמה מרענן – לדבר על הענן המיתולוגי ולגלות שבעצם, כמו לפני 20 שנה, כדי להיות יעיל באמת הוא צריך את שירותיו של שירות הדואר הישן והטוב.

 

ילד הכאפות בועט חזרה

 

קרייגסליסט, אתר המודעות הפופולרי בארה"ב, מצא את עצמו תחת מתקפה קשה בחודשים האחרונים. כל זב חוטם ומצורע – או, גרוע מכך, פקיד נבחר רפובליקני – עשה עליו סיבוב. הבעיה היא מודעות הזנות – סליחה, קרייגליסט מעדיפה לקרוא לכך "שירותים אירוטיים" – שהאתר מתעקש להמשיך ולפרסם. גם העובדה שהמשטרה חושדת שרוצח סדרתי השתמש בשירות כדי לצוד קורבנות לא הועילה לבריאות הבעלים.

 

אבל בסוף השבוע נמאס לקרייגסליסט, והיא בעטה חזרה. בכוח. יש טיפוס נתעב בשם הנרי מק'מאסטר, שבעוונותיה של דרום קרולינה – והם רבים – משמש כתובע הכללי שלה. מק'מאסטר, כמו כל תובע כללי או בעצם תובע מחוזי, חולם להיות מושל או סנאטור כשיהיה גדול. אחת השיטות לכך היא משפטים פומביים שעושים הרבה מאוד רעש. מק'מאסטר מגיע ממדינה פוריטנית להחריד – פוריטנית אפילו יותר מאפל – שמזדעזעת מכל דיבור על מין, אבל עדיין ממשיכה להניף את דגל צבאות הדרום, שהיו אחראים לכמה מעשים קצת יותר חמורים (הגנה על עבדות, בתור התחלה) מעל הקפיטול שלה.

 

מק'מאסטר החליט לעשות קצת הון פוליטי על חשבון קרייגסליסט ולהודיע שיתבע אותה על שירותי זנות. זו היתה טעות חמורה. ראשית, כי לראשונה מישהו שמע על התולעת מחוץ לדרום קרוליינה – ול-AP נדרש זמן קצר מאד כדי לגלות שהתובע הכללי הלהוט מעולם לא תבע אף אחד אחר בשל אותה עבירה. שנית, ובעקבות זאת, משום שקרייגסליסט גררה אותו לבית משפט, הגישה נגדו תביעה אישית-כמעט, וגרמה לבית המשפט להוציא צו מניעה כנגד מק'מאסטר. כורה בור, בו ייפול: נראה אותו מנצל את זה בקמפיין הבא שלו. 

  

קצרצרים

 

עולם משקיעי הטכנולוגיה נשם לרווחה: לראשונה זה זמן רב, הונפקו שתי חברות טכנולוגיה בבורסה, והן זכו לקבלת פנים חיובית מצד ציבור המשקיעים. החברות המאושרות הן OpenTable ו-SolarWind. האם אנחנו רואים את תחילת הסוף של המשבר?

 

חברת החשמל לא לבד: אוהד מושבע של קבוצת ה-NBA המושמצת גולדן סטייט וורייורז, שהציף פורומים בהודעות תמיכה בה, התגלה, למרבה הפדיחה, כאיש יחסי הציבור של הקבוצה. בניגוד לישראל, בארה"ב כנראה לא ישכחו לו את זה.

 

עוד יום, עוד התקף פוריטניות של אפל: האפסטור, חנות האפליקציות של האייפון, דחתה בפעם השלישית את האפליקציה אקליפטוס, המאפשרת קריאת ספרים אלקטרוניים מפרויקט גוטנברג. הסיבה: החברה הודיעה בצדקנות שלא מקובל עליה שגולשי האייפון ייחשפו לטקסטים פורנוגרפיים כמו הקאמה סוטרה ההודית. סטיב ג'ובס לא רק הורס בתים עתיקים; עכשיו הוא גם מצנזר קלאסיקות. מה הלאה? "מאהבה של ליידי צ'טרלי"?

 

טוויטר כבר ילד גדול. איך יודעים? בגלל שהוא הפך למטרה לפישינג. אם מישהו מפנה אתכם לכתובת tvviter.com ומבקש את הסיסמה שלכם לטוויטר, היזהרו – מלכודת לפניכם.

 

הגוברנטור של קליפורניה, אהנולד "המחסל" שוורצנגר, ממשיך להילחם במשחקי מחשב אלימים. הוא הורה לרשויות המדינה לערער על החלטת בית משפט פדרלי מחוזי לחסל את החוק של קליפורניה נגד משחקי מחשב כאלה. בהתחשב בסוג הסרטים שהעניקו לגוברנטור את פרסומו, זה קצת אירוני.

 

· "טכנולוגי על הבוקר" בכל בוקר בתיבת המייל שלכם. להרשמה לניוזלטר לחצו כאן (ובחרו בתיבה הרביעית)

· לטורים הקודמים של "טכנולוגי על הבוקר" - dailytech.calcalist.co.il.

 · ל-RSS "טכנולוגי על הבוקר"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x