$
אינטרנט

AP מאיימת לתבוע אתרים שישתמשו בתוכן שלה

סוכנות הידיעות הוותיקה הודיעה שהיא "זועמת מאוד, ולא תסכים לסבול יותר" את העובדה שאגרגטורים האוספים עדכונים מאתרים שונים והאתרים עצמם מצטטים אותה ללא תשלום, ושהיא תשתמש בצעדים משפטיים כנגדם

יוסי גורביץ 17:5507.04.09
סוכנות הידיעות האמריקאית AP הודיעה אתמול (ב') כי היא תתחיל לעקוב אחר השימוש בתוכן שלה ברחבי הרשת, ותתבע לדין את האתרים שמצטטים אותה ללא הסכמתה וללא תשלום. יו"ר הסוכנות, דין סינגלטון, אמר כי הסוכנות לא תסכים עוד "לעמוד מהצד ולהביט באחרים המסתלקים עם המוצר שלנו בשם תיאוריות חוקיות מפוקפקות"; סינלגטון אף ציטט את העיתונאי הזועם הבדיוני הווארד ביל, ואמר ש-AP "זועמת מאוד, ולא תסכים לסבול יותר" (mad as hell, and not going to take it anymore, במקור) את המצב הנוכחי.

 

הסוכנות, שמנוהלת על ידי נציגי עשרות העיתונים האמריקאיים החברים בה, הודיעה כי תשמח לעבוד עם אתרי חדשות ופורטלים שיסכימו לרכוש את הידיעות שהיא מייצרת, אך עם זאת בכוונתה להגן על תעשיית החדשות, וכי תנקוט צעדים משפטיים כנגד אתרים שיעתיקו את מאמריה בניגוד לחוק, כמו גם כנגד "דפי חיפוש חדשות שמפנים את המשתמשים למקורות הסמכותיים ביותר והעדכניים ביותר לחדשות מתפרצות".

 

אף שסינגלטון לא נקב בשמו של איש, המשפט האחרון הוא רמז בולט לאגרגטורי החדשות של גוגל ויאהו, שעליהם מתלוננת AP כבר שנים. אגרגטורים, דוגמת גוגל ניוז ויאהו באז, מספקים למשתמש קישור לידיעה המקורית, אך גם כותרת, כותרת משנה וקטעים קצרים מהידיעה עצמה.

 

עיתונים התלוננו זה זמן רב שהשימוש הזה הוא הפרת זכויות יוצרים, אך גוגל ואחרים טענו כי השימוש הזה מוגן על ידי תפיסת "השימוש ההוגן". עד כה לא בחן איש את העמדה הזו בבתי משפט, אך השימוש של AP במונח "תיאוריות חוקיות מפוקפקות" עשוי להעיד כי זהו הכיוון שאליו היא תפנה. בעבר טענה AP כי "שימוש הוגן" מוגבל לארבע מילים בלבד מתוך הטקסט, ודרשה תשלום על שימוש החל מהמילה החמישית.  

 

גוגל ניוז. שימוש הוגן או העתקה בוטה? גוגל ניוז. שימוש הוגן או העתקה בוטה? צילום מסך: news.google.com

 

דרישה אחרת של AP היא שאגרגטורים יקשרו ישירות לידיעה שלה, תוך מתן קרדיט, ולא לידיעות באתרים אחרים המקשרים לידיעה שלה. בפברואר, תבעה AP אתר חדשות, All Headline News, והאשימה בגניבת טקסטים שלה. AP לא הסתפקה בתביעה על הפרת זכויות יוצרים, אלא האשימה את AHN גם בעבירה על "זכות החדשות החמות" שלה. מדובר בפסיקה מתחילת המאה ה-20 – שגם בה היתה AP התובעת – ובה נקבע כי ל"חדשות חמות" יש ערך מסחרי בפני עצמן, נפרד מזכויות יוצרים, ערך שקיים כל זמן שהחדשות הן "חמות".

 

התגובות בבלוגוספירה היו זועמות, וההערה החוזרת על עצמה היתה שהבלוגר מקווה שהוא לא ייתבע על עצם הדיווח בנושא. ארס טכניקה ציין כי בדיקה זהירה של הטקסט של AP מעידה על כך שהיא מתכוונת לתבוע, אכן, גם על פגיעה ב"זכות החדשות החמות" שלה, ולא רק על פגיעה בזכויות יוצרים. אנתוני הא מוונצ'רביט ציין בארסיות של-AP לא היתה כל בעיה להשתמש בחומר שפורסם בבלוג, והאשים את הסוכנות בצביעות. הבלוגר לארי דיגנאן העיר ש-AP עשויה להצטער על צעדיה, משום שהדבר יביא לבחינה עמוקה יותר של הטקסטים שלה, ולדבריו יעלה שמדובר ב"מחזור של הודעות לעיתונות".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x