$
המדריך

איך להשתלט מרחוק על המחשב של אמא

בעיות במחשבים של אחרים הן לעתים קרובות גם בעיות שלנו, במיוחד אלה מאיתנו שנחשבים "מבינים במחשבים" ומוקפים בקרובים מאותגרים טכנולוגית. אבל אין צורך לשבת ליד המחשב הבעייתי כדי לטפל בו - כך תגיעו אליו בלי לצאת מהבית

רן יניב הרטשטיין 10:3314.03.09

תפקיד הטכנאי המשפחתי הוא כבר מזמן לא נחלתם של חנונים מוסמכים בלבד. אין כמעט מי שלא קיבלו שיחת טלפון בהולה בשעה לא נוחה, ונקראו לפתור בעיה חמורה במיוחד בהתחברות לאינטרנט או באיתור מסמך קריטי שאבד שנייה לפני מועד ההגשה, במחשב שבכלל לא היה מחובר לחשמל מלכתחילה.

 

אם מצאתם את עצמכם זוחלים טרוטי עיניים למכונית באמצע הלילה כדי לנסוע לביקור תמיכה דחוף באישון לילה במרחק חצי מדינה, וודאי תשמחו לשמוע שייתכן שהמסע היה מיותר לגמרי. יש פתרון טוב יותר, והוא אפילו לא מצריך התקנת תוכנה מיוחדת.

 

חלונות XP וויסטה מאפשרות להשתלט מרחוק על כל מחשב דרך האינטרנט. תוכלו לעזור לחברים, לקרובי משפחה ולמכרים בלי לבזבז שעות בשיחות טלפון אינסופיות ובלי לבזבז דלק בנסיעות ארוכות - כל עוד המחשב שלהם פועל ומחובר לאינטרנט, כמובן.

 

הכנות מקדימות להשתלטות

 

כדי שתוכלו להשתלט מרחוק על מחשב אחר, אותו המחשב צריך לאפשר זאת. כברירת מחדל, אפשרות זו פעילה בחלונות XP ובוויסטה, אבל משתמשים רבים חוסמים אותה כאמצעי זהירות ומומלץ לוודא מראש שהיא לא נחסמה. שימו לב שאת השלב הזה תצטרכו לבצע על המחשב שאליו אתם מתכננים להתחבר, ולא תוכלו לעשות אותו בחיבור מרחוק.

 

תחת חלונות XP, פתחו את לוח הבקרה, ולאחר מכן את System. עברו ללשונית Remote, ודאו ששתי הלשוניות מסומנות. לאחר מכן, לחצו על Advanced, וסמנו את השורה Allow this computer to be controlled remotely.

 

עתה, חזרה ללוח הבקרה ופתחו את Windows Firewall. אם הפיירוול פועל, הסירו את הסימון מהשורה Don't allow exceptions. עברו ללשונית Exceptions, וסמנו את Remote Assistance וכן את Remote Desktop. אם במחשב פועלת תוכנת פיירוול אחרת, עיינו בתיעוד שלה כדי לבדוק כיצד לאפשר חיבורים באמצעות RDC. 

 

ההגדרות המתאימות, תחת חלונות XP ההגדרות המתאימות, תחת חלונות XP

 

תחת חלונות ויסטה, פתחו את התפריט התחלה והקלידו System, ובחרו את האפשרות System מתוך תוצאות החיפוש. בחלון שיופיע, לחצו על הקישור Remote Settings. סמנו את השורה Allow Remote Assistance connections to this computer, ואת השורה Allow connections from computers running any version of Remote Desktop. לאחר מכן, לחצו על Advanced, וסמנו את השורה Allow this computer to be controlled remotely.

 

כדי לשנות את הגדרות הפיירוול, פתחו את תפריט התחל והקלידו Firewall, ומתוך תוצאות החיפוש בחרו את האפשרות Windows Firewall. לחצו על הקישור Allow a program through Windows Firewall, וסמנו את השורות Remote Assistance וכן את Remote Desktop. אם במחשב פועלת תוכנת פיירוול אחרת, עיינו בתיעוד שלה כדי לבדוק כיצד לאפשר חיבורים באמצעות RDC.

 

החיבור באמצעות RDC מבוסס על חשבונות המשתמש הקיימים במחשב - כדי להתחבר למחשב מרוחק, תתבקשו להזין את שם המשתמש והסיסמה של משתמש עם הרשאות ניהול באותו המחשב. כדי לשפר את האבטחה של RDC, לא תוכלו להתחבר למחשב בתור משתמש שאין לו סיסמה בכלל. לכן, מומלץ לוודא מראש מה הסיסמה של המשתמש הראשי במחשב, או ליצור משתמש נוסף עם סיסמה למטרה זו בלבד.

 

השלב האחרון שמומלץ לבצע כדי להקל על החיבור מרחוק הוא ליצור קיצור דרך נגיש ל-Remote Assistance - בתפריט ההתחל או על שולחן העבודה. אתרו את Remote Assistance בתפריט התחל תחת התיקייה Accessories, והעתיקו את הקיצור למקום הרצוי.

 

השתלטות ישירה באמצעות RDC

 

חלונות תומכת באופן מובנה בהשתלטות מרחוק על מחשבים אחרים, באמצעות Remote Desktop Connection (או RDC). כדי להפעיל את RDC תחת חלונות XP, פתחו את רשימת התוכניות בתפריט התחל, הצביעו על התיקיה Accessories, ואתרו את Remote Desktop Connection. תחת ויסטה, מספיק לפתוח את התפריט התחל ולהקליד Remote - כברירת מחדל, התוצאה הראשונה תהיה Remote Desktop Connection.

 

Remote Desktop Connection בוויסטה Remote Desktop Connection בוויסטה

 

RDC מציעה מגוון אפשרויות מתקדמות לשליטה באופן החיבור, אבל החלון הבסיסי שלה פשוט מאוד: הקלידו את כתובת ה-IP של המחשב שאליו אתם רוצים להתחבר בשורה Computer:‎, ולחצו על Connect. כתובת ה-IP היא הכתובת שמשמשת לזיהוי כל מחשב באינטרנט באופן ייחודי - כדי לברר את כתובת ה-IP שלכם, הכנסו לאתר ShowMyIP. המספר הגדול בראש העמוד הוא כתובת ה-IP.

 

אחרי החיבור, תתבקשו להזין את שם המשתמש והסיסמה של משתמש עם הראשות ניהול במחשב המרוחק, ולבסוף תקבלו חלון שמציג את המסך של המחשב המרוחק ומאפשר לכם להשתמש בו - כל פעולה שתבצעו בתוך החלון תתרחש למעשה במחשב המרוחק ולא במחשב שלכם.

 

הזמנה להשתלטות

 

התחברות ישירה עם RDC היא הדרך הקלה והמהירה ביותר להשתלטות מרחוק על מחשב אחר, אבל היא רק רלבנטית אם ידועה לכם כתובת ה-IP של המחשב שאליו אתם רוצים להתחבר. מכיוון שאצל רוב המשתמשים הכתובת אינה קבועה ויכולה להשתנות בכל עת, יש צורך בפתרון נוח יותר.

 

הפתרון שמציעה חלונות הוא Remote Assistance, מערכת שמאפשרת למשתמשים לבקש סיוע ממשתמשים אחרים - באמצעות אימייל, רשת Messenger, או שליחת קובץ בכל דרך אחרת.

 

כדי להשתמש ב-Remote Assistance תחת חלונות XP, המשתמש שמבקש עזרה צריך לשלוח את הבקשה למשתמש המסייע. פתחו את התפריט התחל, הצביעו על Accessories, ואתרו את Remote Assistance ברשימה. ישנן שלוש אפשרויות לשליחת ההזמנה לסיוע - שליחה באמצעות מסנג'ר, שתהיה רלבנטית רק במקרה ששני הצדדים אכן משתמשים במסנג'ר, שליחה באימייל, שזמינה רק אם לקוח הדואר שלכם הוא אאוטלוק או אאוטלוק אקספרס, ושמירת ההזמנה בקובץ ושליחתה באופן ידני - לדוגמה, באמצעות ג'ימייל.

 

Remote Assistance תחת ויסטה, עם קיצור דרך על שולחן העבודה Remote Assistance תחת ויסטה, עם קיצור דרך על שולחן העבודה

 

אם שני הצדדים אכן משתמשים במסנג'ר או אם לקוח הדואר שלכם הוא אכן אאוטלוק או אאוטלוק אקספרס, בחרו את האפשרות הרלבנטית ומלאו את ההוראות על המסך. לחלופין, לחצו על Save invitation as a file (בתחתית החלון) כדי להמשיך בתהליך הידני.

 

בחלון הבא, הקלידו את שמכם, ובחרו את תוקף ההזמנה. אם אתם שולחים אותה מיד, ברירת המחדל (שעה) תהיה מספיקה בדרך כלל. אם אתם מעבירים את הקובץ באמצעות דיסק-און-קי או בכל אמצעי איטי אחר, בחרו פרק זמן ארוך יותר. לחצו על Continue כדי להמשיך.

 

עתה יש להחליט אם לדרוש סיסמה, ואם כן אז לקבוע את הסיסמה שתדרש. שימו לב שהחיבור יתאפשר רק באמצעות השילוב של הקובץ והסיסמה. מומלץ לבחוק סיסמה ספרתית בת כעשר ספרות, ולהעביר אותה בנפרד מהקובץ. לדוגמה, אם את הקובץ תשלחו בדואר, העבירו את הסיסמה בטלפון. לבסוף, לחצו על הכפתור Save Invitation כדי לשמור את הקובץ, ושמרו אותה במקום נגיש כמו שולחן העבודה. שלחו את הקובץ ששמרתם באימייל או בכל אמצעי אחר, והמתינו לצד השני.

 

אחרי קבלת ההזמנה לעזרה, בין אם באימייל, בהודעה במסנג'ר או בכל אמצעי אחר, כל שנותר לעשות בצד שמגיש את העזרה הוא להפעיל את הקובץ, ובמידת הצורך להזין את הסיסמה. אפילו עם הקובץ והסיסמה הסודית, הצד שביקש את העזרה עדיין צריך לאשר את ההשתלטות מרחוק אחרי שהצד שמגיש את העזרה פותח את הקובץ. אחרי הפעלת החיבור, Remote Assistance מציגה מסך צ'ט שמאפשר שיחה קולית או טקסטואלית והעברת קבצים.

 

אלטרנטיבות ל-Remote Assistance

 

Remote Assistance נועדה לפשט ולהקל על תהליך ההתחברות מרחוק, אבל כפי שניתן לראות, השימוש בה יכול להיות מסורבל בהרבה. כאלטרנטיבה, תוכלו לנסות לפתור את בעיית ה-IP ולהמשיך להשתמש ב-RDC ישירות.

 

פתרון אחד הוא שירותי DynamicDNS כמו DynDNS או NoIP. שירותים חינמיים אלה מאפשרים דומיין טקסטואלי בחינם (לדוגמה, calcalist.ath.cx), ובאמצעות תוכנה שפועלת על המחשב המרוחק, לעדכן את כתובת ה-IP המשתנה מול השירות, כך שהדומיין יצביע תמיד אליה, כקיצור דרך. ראוטרים רבים תומכים בשירותים אלה באופן מובנה, מה שעשוי לחסוך את הצורך בהתקנת התוכנה על המחשב.

 

לחלופין, אם אתם זקוקים לשירות זה כדי לסייע לקרוב משפחה או חבר אחד באופן קבוע, תוכלו ליצור אצלהם על המחשב קיצור דרך בולט ונגיש לאתר ShowMyIP, ולבקש מהם להקריא לכם את כתובת ה-IP במידת הצורך.

 

האלטרנטיבה הנוחה - Copilot

 

החלופה והקלה והנוחה ביותר שמצאנו ל-Remote Assistance היא Copilot, שירות מסחרי שעולה 5 דולר ל-24 שעות, ושמאפשר להשתלט מרחוק על המחשב בכמה לחיצות בודדות, דרך הדפדפן.

 

תהליך השימוש ב-Copilot דומה ל-Remote Assistance, אבל הוא הרבה יותר פשוט ולא מצריך שום הגדרות מוקדמות, וכל המידע הנחוץ להשתלטות מרחוק הוא מספר קצר שאפשר גם להקריא בטלפון, בלי לשלוח אימיילים או קבצים. 

 

השתלטות על ויסטה תחת חלונות XP, באמצעות Copilot. לא יכול להיות פשוט יותר מזה השתלטות על ויסטה תחת חלונות XP, באמצעות Copilot. לא יכול להיות פשוט יותר מזה

 

כמו ב-Remote Assistance, הממשק הראשי מחולק לשניים: בקשת עזרה או הגשת עזרה. ראשית, המשתמש שמגיש עזרה נכנס לאתר, ומקליד את שמו. אפשר לבחור בחיבור ניסיון חינמי לשתי דקות, או להרשם לחיבור ל-24 שעות תמורת חמש דולר. אחרי ההרשמה, המשתמש שמגיש עזרה מקבל מספר בן 12 ספרות, אותו הוא מקריא בטלפון או בכל אמצעי אחר למשתמש שמקבל את העזרה, ומוריד ומפעיל תוכנה קטנה (ללא התקנה). המשתמש גולש לאתר ומקליד את המספר, מוריד ומפעיל תוכנה קטנה (ללא התקנה), והחיבור מתחיל. התוכנות שכל צד הוריד כבר מכילות את כל ההגדרות הנחוצות, ואין שום צורך לשנות דבר. מלבד שליטה ברחוק, Copilot גם מאפשר העברת קבצים פשוטה בין המחשבים.

 

מידע נוסף

 

rdesktop - תוכנה להתחברות מרחוק למחשבי חלונות תחת לינוקס

 

Remote Desktop Connection for Mac - תוכנה להתחברות מרחוק למחשבי חלונות תחת OS X

בטל שלח
    לכל התגובות
    x