$
אינטרנט

בלעדי: הסטארט־אפ הסודי של מייסד וואלה נחשף

ארז פילוסוף משיק שירות אינטרנט מהפכני: ליבוקס תאפשר שיתוף תמונות, קובצי מוזיקה וסרטוני וידיאו בתוך רשת חברתית - באופן מאובטח

אסף גלעד 07:0125.02.09

ארז פילוסוף, מייסד וואלה ואחד מיזמי האינטרנט המוכרים בישראל, משיק לאחר שנתיים של עבודה חשאית את החברה החדשה שהקים: ליבוקס (Libox).

 

החברה גייסה לפני כשנה מיליון דולר בהובלת קרן אוורגרין, ובהשתתפות יגאל אהובי ואילון תירוש, אך שמרה באדיקות על מעטה חשאיות סביב המוצר שאותו פיתחה.

 

עתה חושף לראשונה "כלכליסט" את המוצר הסודי של ליבוקס: תוכנה המאפשרת למשתמש לגשת לקבצים האישיים שלו (ממסמכים עד מוזיקה) מכל מחשב וטלפון ולשתפם בקלות עם חבריו.  

 

פילוסוף. מייסד וואלה מהמר על טכנולוגיית ענן פילוסוף. מייסד וואלה מהמר על טכנולוגיית ענן צילום: מיכאל קרמר

המוצר של ליבוקס בא לפתור בעיה שבה נתקלים גולשים באופן יומיומי: הקושי לחלוק קובצי מדיה כבדים - סרטוני וידיאו, תמונות וקיבצי מוזיקה - עם אנשים ברשת החברתית הקרובה ללבם. ליבוקס היא תוכנה שניתן להוריד למחשב האישי או לטלפון הסלולרי, ומאפשרת לחלוק את מאגר המדיה האישי עם מחשבים או עם עוד טלפונים. בדרך זו יכול המשתמש לגשת למאגר המדיה שלו מכל מחשב (למשל מהעבודה או מלפטופ בבית קפה), וכן לחלוק אותו עם משתמשים אחרים.

 

ליבוקס מונעת חדירה לפרטיות באמצעות מנגנון המאפשר סינון לפי קרבה אישית למשתמש. בדרך זו תוכלו למשל לאפשר גישה מלאה למאגר המוזיקה העצום שלכם לחברים, אך לא לזרים.

 

את הגישה למדיה האישית מכל מחשב או טלפון מאפשרת ליבוקס באמצעות טכנולוגיית וירטואליזציה, המדמה את סביבת המחשוב מרחוק. הגישה מתאפשרת באמצעות "טכנולוגיית ענן", כך שהמידע אינו נשמר בשרת מרכזי בחברה, כפי שהדבר נעשה באתרי התמונות פיקסה או פליקר או באתרי שיתוף מולטימדיה, כגון יוטיוב או מייספייס, אלא נשאר במחשבי המשתמשים. זהו גם יתרונה העצום של החברה על מתחריה: אין לה כלל הוצאות אחסון. כל עלויות האחסון מגולגלות על המשתמשים, כיוון שהמערכת אינה מצריכה שרת אחסון מרכזי.

 

בשנתיים האחרונות דרש פילוסוף דיסקרטיות מוחלטת מכל הגורמים המעורבים בחברה, מחשש לדליפת הרעיון המהפכני.

 

נוסף על מיליון הדולר שגייסה החברה באפריל האחרון, היא עתידה לצאת בעוד סבב גיוס בסכום מוערך של כמה מיליוני דולר בשנה הקרובה.

 

ליבוקס מעסיקה שישה עובדים במשרד הממוקם בשדרות רוטשילד במרכז תל אביב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x