$
הייטק והון סיכון

היום שאחרי: אפל בלי ג'ובס

המנכ"ל הדומיננטי, הנערץ והמשפיע ביותר בתעשיית ההייטק יוצא לחופשה של כחצי שנה, לטיפול בבעיותיו הרפואיות. הדעה הרווחת היא שמחלתו כה קשה, עד שספק אם ישוב לתפקידו. איך תיראה אפל ביום שאחריו?

אסף אביר 11:3018.01.09
שבוע העבודה שייפתח מחר יתחיל לענות לשאלה שמעסיקה זה חודשים את לקוחות אפל ומשקיעיה: איך תסתדר החברה ללא המנכ"ל והמייסד סטיב ג'ובס.

 

מאז שב לתפקיד המנכ"ל ב־1996 זכה ג'ובס למעמד של כוכב רוק: תחת הנהגתו הוציאה אפל את האייפוד, את אייטיונז, ואת המקבוק והאייפון. אלה הפכו אותה בתוך פחות מעשור לתעשיית מוזיקה בזכות עצמה, לחברת המחשבים מספר 2 בעולם אחרי מיקרוסופט וליצרנית הסלולר המדוברת בעולם. בשנותיו של ג'ובס כמנכ"ל פיתחה אפל תדמית של חברה שמוצריה משלבים בין חדשנות טכנולוגית להצהרת אופנה. התגבשה סביבה קהילת מעריצים המכונים לעיתים "כת אפל", ומחיר מנייתה עלה ב-3,700%, מכ־5 דולר ב־1996 לכ־185 דולר ביוני 2008, ערב המפולות בבורסאות העולם. ג'ובס עצמו הצטייר כמנהיגה האבסולוטי של אפל וכאחראי הישיר להצלחותיה – תדמית שחוזקה על ידי מערך יחסי הציבור של החברה. 

 

ג'ובס מציג את האייפון החדש ביוני 2008. השמועות החלו לאחר שהופיע חיוור ושדוף באירוע ג'ובס מציג את האייפון החדש ביוני 2008. השמועות החלו לאחר שהופיע חיוור ושדוף באירוע צילום: בלומברג

השמועות על מחלתו של ג'ובס החלו ביוני 2008, כשהופיע חיוור ושדוף לאירוע חשיפת ה"אייפון 2.0”. מאז הוא הפחית את הופעותיו בציבור, עד שבדצמבר הודיע שלא ישתתף בכנס השנתי של אפל. אפל עצמה, שבשנים האחרונות זוכה לביקורת על חוסר השקיפות שלה ועל נטייתה להשתמש באיומים ובתביעות כדי לשלוט במידע שמתפרסם עליה, הודיעה כי "לקה בחוסר איזון הורמונלי ומטופל באופן פשוט וענייני". הודעתה התקבלה בחוסר אמון על ידי משקיעים ועיתונאים. על כן, הודעתו של ג'ובס בשבוע שעבר כי הוא יוצא לחופשה בת חצי שנה אמנם באה בפתאומיות, אך לא הפתיעה איש.

 

הדעה הרווחת כעת היא שמחלתו של ג'ובס כה קשה, עד שספק אם ישוב לתפקידו. מגזין הטכנולוגיה Wired ציין שכשג'ובס לקה ב־2004 בסרטן הלבלב, הוא יצא לחופשה בת חודש בלבד. פרשן Wired לענייני אפל בריאן שיין ציטט אנליסטים שמעריכים כי ההבטחה של ג'ובס "להישאר מעורב בהחלטות אסטרטגיות" ו"לשוב באביב" נועדו להסוות פרישה שקטה, ולמנוע בהלה בקרב המשקיעים והמעריצים. נפילת מניית החברה ב-3.4% מאז פרסום המכתב מעידה שמשקיעים רבים לא מאמינים להבטחה.

 

השאלה שמטרידה כעת את פרשני הטכנולוגיה, ואת משקיעי אפל ומעריציה, היא עד כמה נכונה "אגדת סטיב ג'ובס". אם חזונו של ג'ובס, גאונותו וכוח אישיותו הם האחראים הבלעדיים לשרשרת ההצלחות של אפל, אזי החברה בלעדיו עתידה לאבד את דרכה. השבועון טיים הביע את החשש הזה בכתבה שפרסם לאחר שג'ובס נעדר מכנס אפל, ולפני הודעתו על החופשה הפתאומית: “מנכ"לים באים והולכים – חשבו על הנרי פורד, תומס ווטסון (נשיא יבמ בשנות ה-20 וה-30 של המאה ה־20), אפילו ביל גייטס. כל אחד מהם יצר עסק ענקי ומורכב, שיכול להתנהל ולהמשיך בלעדיו. ג'ובס שונה. הוא מותג של איש אחד, חדשן ותועמלן, אבן בוחן טכנולוגית ותרבותית לתעשיות המידע והמדיה... אפל היא ג'ובס. מה היא תהיה בלעדיו?". המאמר, שכותרתו "האם אפל תשרוד ללא ג'ובס?” נחתם בציטוט שמועה קודרת שפרסם בלוג הטכנולוגיה הפופולרי גיזמודו, לפיה בריאותו של ג'ובס "מידרדרת במהירות" וכן ש"החדשות הבלתי נמנעות יגיעו לקראת האביב".

 

אולם לעומת החששות שמייצג טיים, רוב פרשני הטכנולוגיה העריכו שהחודשים הקרובים יגלו שסטיב ג'ובס היה מנכ"ל מעולה ונדיר, אך שאפל היא חברה חדשנית ויציבה, שגם מנכ"ל כריזמתי פחות, כדוגמת מחליפו הזמני של ג'ובס טים קוק, יכול להוביל בהצלחה, ושמעולם לא היתה תלויה באדם אחד אלא ב-32 אלף עובדיה ומנהליה.

 

טקראנץ', הנחשב לבלוג חדשות טכנולוגיה הנקרא בעולם, ציין שגם אפל תהפוך לחברה אפרורית יותר, טכנולוגית ועסקית אפל תישאר אפל. “המקבוקים, האייפודים והאייפונים לא הולכים לשום מקום", כתב בסוף השבוע פרשן הבלוג סקוט מריל. “ג'ובס גם לא עיצב אותם אישית. עשו זאת אנשים מבריקים, נלהבים ויצירתיים. מחשבים סקסיים ימשיכו לצאת, וההתמקדות בחוויית המשתמש תישאר בראש סדר העדיפיויות. סטיב ג'ובס הציל את אפל בסוף שנות ה-90, אבל הוא גם עוזב אותה חזקה ומנוהלת היטב".

 

“יש לאפל מוצרים מעולים, יש להם 24 מיליארד דולר במזומן כדי לשרוד את המיתון, וטים קוק הוא אולי לא מנהיג כריזמתי כמו ג'ובס, אבל הוא יכול לבצע את העבודה, שהיא להמציא מוצרים מעולים”, אמר טום קראזיט מאתר הטכנולוגיה Cnet, בפאנל שערך ה”וול סטריט ז'ורנל”. "סטיב ג'יבס הוא מנהל דומיננטי שמלכלך את הידיים, אבל הוא לא היה ממציא את הדברים בעצמו. הכישרון שלו הוא לדעת איזה רעיונות יפרחו ואיזה כדאי להרוג. זה היתרון היחסי שבו נודע תמיד. זה חשוב, אבל זה בר תחליף".

 

עורך הטכנולוגיה של אתר הניו יורק טיימס סול האנסל כתב גם הוא שבטווח הקצר אין למשקיעי אפל סיבות לחשוש. ג'ובס אמנם היה מעורב בפרטים הקטנים ביותר, הוא אומר, אך החברה תוכל לפעול גם ללא התערבותו.

 

אולם לדעת האנסל, גם אם אפל לא תרד מגדולתה, בטווח הארוך, אם ג'ובס לא יחזור, היא תשנה את אופייה ואופי מוצריה, שכן היא תצטרך לפתח תרבות ארגונית חדשה, שלא נוסבת סביב סגנון הניהול הריכוזי של ג'ובס, ותרבות ארגונית חדשה מביאה אתה סדרי עדיפויות חדשים שיכולים להתבטא במוצרים אחרים. "פיננסית ותדמיתית, המצב של אפל לא יכול להיות טוב יותר לשינוי כזה. אך התהליך הבלתי נמנע של שינוי יסודי במערכת חובק סכנות רבות. המשקיעים והצרכנים צודקים כשהם תוהים האם אפל שאחרי סטיב ג'ובס עשויה לאבד את דרכה”, הוא מסכם.

 

עתה ממתין עולם הטכנולוגיה למוצרים הבאים שתשיק אפל ולהופעותיו בציבור של קוק, על מנת לדלות מהם רמזים לאופן שבו מסתדרת החברה במצבה החדש. ולצד כל אלה, ממתינים מעריצי החברה לעוד תרחיש אחד – כזה שבו מנכ"ל אפל האגדי יחזור באביב לתפקידו, לאחר שניצח את מחלתו המסתורית, בדיוק כפי שניצח את סרטן הלבלב ב-2004. אמנם, איש אינו חזק מהטבע, ואף אדם לא יכול לגורלו. אבל מצד שני, זה הרי סטיב ג'ובס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x