• תפריט
המדריך

איך לגרום למחשב לעלות מהר יותר?

אין סיבה שמערכת ההפעלה שלכם תזדקק ליותר מדקה כדי להופיע. זה הזמן לעשות סדר בתפריט ההפעלה ולשחרר את כל מה שתקוע לחלונות בדרך

רן יניב הרטשטיין 12:4703.01.09
אם המחשב שלכם אי פעם התחיל לפעול בזמן סביר, זה כנראה היה רק מיד אחרי שהתקנתם את מערכת ההפעלה. בדרך כלל, זמן האתחול רק הולך ונעשה איטי ואיטי יותר.

בין הרגע שבו אתם לוחצים על הכפתור ההדלקה של המחשב ועד לרגע ששולחן העבודה מופיע ושעון החול מתחלף לסמן העכבר הרגיל, קורים שלושה דברים עיקריים: תהליכי בדיקה ואתחול של החומרה במחשב, טעינת הקבצים של מערכת ההפעלה, והפעלת התוכנות.

 

כדי לקצר את השלב הראשון, אפשר לקצר את כמה מהבדיקות או לוותר עליהן לגמרי. כדי לקצר את השלב השלישי, אפשר לוותר על כמה מהתוכנות שפועלות אוטומטית אחרי האתחול. אין הרבה מה לעשות עם השלב השני בתהליך - מערכת ההפעלה חייבת לפעול, מן הסתם - אבל אפשר לפחות לקצר אותו במעט על ידי סידור כל הקבצים הנחוצים בכונן הקשיח באופן היעיל ביותר.

 

קל: הסירו תוכנות משלב האתחול

 

הגורם המרכזי לאתחול איטי הוא עודף תוכנות שפועלות אוטומטית עם מערכת ההפעלה. כדי לקצר את תהליך האתחול, יש לעבור על רשימת התוכנות האלה, ולסנן ממנה את המיותרות לגמרי ואת הלא ממש נחוצות.

 

רשימת תוכנות האתחול ב-AutoRuns. תוכנות לא מסומנת לא פועלות בזמן האתחול רשימת תוכנות האתחול ב-AutoRuns. תוכנות לא מסומנת לא פועלות בזמן האתחול צילום מסך: AutoRuns

 

 

כדי לנהל את רשימת התוכנות שפועלות בעת אתחול המחשב, הורידו את AutoRuns החינמית מהאתר של מיקרוסופט. AutoRuns פועלת על XP וויסטה, ומציגה רשימה מפורטת של כל התוכנות שפועלות עם אתחול המחשב. AutoRuns לא מצריכה התקנה - פשוט הורידו אותה, פתחו את קובץ ה-Zip, והפעילו את הקובץ "AutoRuns.exe" (ייתכן שהקובץ יופיע אצלכם ללא הסיומת "exe" - חפשו את הקובץ עם אייקון של חלון עם מסגרת כחולה).

 

בתוך AutoRuns, בחרו את הלשונית Logon כדי להציג את התוכנות שפועלות עם אתחול המחשב. ברשימה שתוצג, החלו לעבור על כל הפריטים, והחליטו עד כמה חשוב לכם שהם יפעלו יחד עם המחשב. לדוגמה, האם אתם באמת זקוקים לכל תוכנות המסרים המיידיים שלכם בכל פעם שאתם מדליקים או מאתחלים את המחשב? האם אתם זקוקים לכל תוכנות העדכון האוטומטי השונות? הסירו את הסימון מהתיבה ליד שם התוכנה כדי לבטל את ההפעלה האוטומטית שלה.

 

אם תמצאו ברשימה תוכנות שאתם לא מזהים, חפשו את השם שלהן בגוגל. ככלל, אל תסירו את הסימון ליד תוכנות שאתם לא מכירים - ייתכן שמדובר ברכיבים קריטיים של חלונות. מתוך הרשימה, שימו לב במיוחד לפריטים החיוניים הבאים: rdpclip‏, userinit.exe‏ ו-explorer.exe.

 

קל: איחוי הכונן הקשיח

 

במהלך פעולת המחשב, קבצים נכתבים לכונן הקשיח ונמחקים ממנו. כל קובץ מתחיל ונגמר במיקום פיזי פיזית בכונן הקשיח - בנקודה כלשהי על הדיסק שמסתובב בתוך המחשב. ברוב המקרים, כל קובץ מתחיל ונגמר בקטע רצוף, ללא הפסקות או דילוגים. זהו מצב אידיאלי, מכיוון שראש הקריאה של הכונן יכול להתחיל ולקרוא את הקובץ ללא הפרעות, אבל המצב הזה לא תמיד אפשרי.

 

לעיתים, ראש הכתיבה של הכונן מתחיל לכתוב קובץ במקום כלשהו על אחד מהדיסקים, אבל מגיע לנקודת ההתחלה של קובץ אחר לפני שסיים לכתוב את הקובץ הקודם. כדי לסיים לכתוב את הקובץ, הראש ממשיך הלאה עד שהוא מגיע לשטח פנוי, וממשיך לכתוב את הקובץ. אם הוא שוב נתקל בהתחלה של קובץ אחר, הוא ימשיך הלאה על השטח הפנוי הבא, וחוזר חלילה.

 

כדי לקרוא קובץ כזה, ראש הקריאה צריך לקפוץ בין נקודות רבות בכונן, וכל קפיצה כזו מאריכה את זמן הקריאה בכמה מילישניות. כשצריך לעבור אלפי קבצים, הקבצים המחולקים האלה יכולים להוסיף כמה שניות ארוכות לזמן הקריאה הכולל.

 

איחוי הכונן הראשי באמצעות הכלי המובנה של XP איחוי הכונן הראשי באמצעות הכלי המובנה של XP צילום מסך: Disk Defragmentor

 

איחוי הכונן הקשיח הוא תהליך של סידור מחדש של הקבצים המחולקים, כדי לחסוך את הצורך לחפש את החלקים השונים בכל הכונן הקשיח. חלונות כוללת כלי מובנה לאיחוי הכונן הקשיח, ולמרות שיש כלים מסחריים שעושים עבודה טובה יותר, הכלי המובנה מתאים לצרכינו.

 

כדי לקצר את זמן האתחול, יש לבצע את האיחוי על הכונן בו מותקנת מערכת ההפעלה - בדרך כלל, זה יהיה הכונן C:‎. פתחו את My Computer, ולחצו עם כפתור העכבר הימני של הכונן הרצוי. בחרו באפשרות Properties, ועברו ללשונית Tools. לחצו על הכפתור Defragment Now, ובחלון שיופיע לחצו על Defragment.

 

התהליך עשוי לקחת זמן רב, בהתאם לגודל הכונן הקשיח וכמות הקבצים המחולקים. אפשר להמשיך להשתמש במחשב בעת האיחוי, אבל זה יאריך משמעותית את התהליך, והמחשב ממילא יהיה איטי למדי בזמן הזה.

 

בינוני: איחוי קובצי ההפעלה

 

איחוי הכונן הראשי ימנע את ההצטברות של קבצים מחולקים וישפר את ביצועי המחשב, אבל זו רק חצי מהדרך לקיצור זמן האתחול. כדי להביא לקיצור משמעותי באמת, לא מספיק רק לאחות את הקבצים הנחוצים בזמן האתחול - צריך לקבץ את כל הקבצים האלה ביחד במקום אחד בכונן הקשיח.

 

תוצאות הסריקה הראשונית של BootVis - זמן האתחול הכולל היה 41 שניות לפני האיחוי, ו-33 שניות אחרי האתחול תוצאות הסריקה הראשונית של BootVis - זמן האתחול הכולל היה 41 שניות לפני האיחוי, ו-33 שניות אחרי האתחול צילום מסך: BootVis

 

לשם כך, השתמשו ב-BootVis, תוכנה ייעודית של מיקרוסופט לשיפור זמן האתחול של חלונות XP. מיקרוסופט כבר לא מפיצה את BootVis, אבל אפשר להוריד אותה באתרי הורדות שונים כמו Major Geeks או Softpedia. היא חינמית ובטוחה לשימוש.

 

אחרי ההתקנה של BootVis, כבו את כל התוכנות האחרות שפועלות והתכוננו להפעיל מחדש את המחשב. הפעילו את BootVis, פתחו את התפריט Trace ובחרו את האפשרות Next Boot + Driver Delays. בחלון שיופיע, לחצו על OK, ו-BootVis תפעיל מחדש את המחשב. בזמן האתחול, BootVis תבדוק בדיוק אילו קבצים פועלים ובאיזה סדר. אחרי ששולחן העבודה יופיע, המתינו עד ש-BootVis תפתח מחדש ותציג את תוצאות האתחול.

 

הגרף העליון יציג את הזמן שלקח לכל רכיב לפעול, ואת הזמן הכולל של תהליך האתחול. רשמו בפניכם את זמן האתחול, ובחרו את האפשרות Optimize System מתוך התפריט Trace.

 

לאחר אתחול נוסף, BootVis תבצע איחוי של קובצי האתחול לפי התוצאות מהשלב הקודם. בתום התהליך, תוכלו לחזור על השלב הראשון כדי לבדוק את זמן האתחול אחרי האיחוי. השיפור יכול להגיע לעשרות אחוזים.

 

שימו לב שאיחוי הכונן הקשיח ותהליך האתחול הן פעולות שיש לבצע באופן תקופתי - עם הזמן, הקבצים יתחילו להתחלק מחדש, והביצועים יתדרדרו בהתאם. כמו כן, בכל פעם שתשנו את תהליך האתחול (לדוגמה, אחרי התקנת רכיב חומרה חדש, או הוספת תוכנת לתהליך האתחול), תצטרכו להפעיל מחדש את BootVis.

 

BootVis פועלת רק תחת חלונות XP, ומיקרוסופט לא מציעה כלי מקביל עבור ויסטה.

 

מתקדם: קצרו את תהליך האתחול הראשוני

 

עם הדלקת המחשב, לפני טעינת מערכת ההפעלה, פועלת מערכת בשם BIOS ומבצעת מספר בדיקות על החומרה המחוברת. תהליך זה בדרך כלל לא אורך יותר מכמה שניות, אבל אלו כמה שניות שאפשר לחסוך. כדי לקצר את זמן האתחול הכולל, יש לשנות שתי הגדרות ב-BIOS - היקף בדיקות הזיכרון והחומרה, וסדר חיפוש מערכת ההפעלה בהתקני האחסון השונים.

 

אופן הפעולה המדויק של ה-BIOS משתנה בין מחשב למחשב, אבל כמעט תמיד תוכלו למצוא את ההוראות על המסך בזמן האתחול. חפשו רשימה של קיצורי מקלדת בתחתית המסך, ואתרו את הקיצור שמתייחס ל-Setup או ניסוח דומה. לחצו על המקש הרלבנטי כדי להיכנס למסך ההגדרות של ה-BIOS (ברוב המקרים, מקש הקיצור יהיה Del או F1). עתה, מלאו את ההוראות שמופיעות על המסך כדי לעבור בין מסכי ההגדרות השונים, ואתרו את ההגדרות האתחול במסך שנקרא Boot או Advanced.

 

כדי לקצר את בדיקות החומרה, חפשו הגדרות כמו Quick Boot Mode או Memory Test. כדי לשנות את סדר חיפוש מערכת ההפעלה (כלומר, הסדר בו ה-BIOS יחפש את מערכת ההפעלה בהתקני האחסון המחוברים השונים למחשב), חפשו הגדרות כמו First Boot Device או Boot Order. בחרו את הכונן הקשיח בו מותקנת מערכת ההפעלה שלכם בתור כונן האתחול הראשון.

 

שימו לב - אם תגדירו את הכונן הקשיח בתור התקן האתחול הראשון, תוכלו לחסוך שניה או שתיים מתהליך האתחול, אבל לא תוכלו להפעיל את המחשב באמצעות כונני פלאש או תקליטורים - לדוגמה, להפעיל את תקליטור ההתקנה של חלונות כדי להתקין אותה מחדש. במידת הצורך, חזרו ל-BIOS ושנו את ההגדרות מחדש.

 

יקר: קנו מחשב מהיר יותר

 

בסופו של דבר, תגיעו לגבול של מה שאפשר לסחוט מהמחשב שלכם - גבול הביצועים של החומרה. אפילו אם לא תפעל אף תוכנה בזמן האתחול ואם כל קובצי האתחול של מערכת ההפעלה ימצאו זה לצד זה באותו מקום בכונן הקשיח, זמן האתחול יהיה מוגבל בזמן שלוקח לכונן הקשיח לקרוא את הקבצים ולהעתיק אותם לזיכרון, בזמן שלוקח לזיכרון להעביר אותם למעבד, ובזמן שלוקח למעבד להפעיל אותם.

 

ברוב המקרים, החוליה החלשה ביותר בשרשרת הזו היא המהירות של הכונן הקשיח - כונן קשיח מהיר יותר יניב את השיפור הגדול ביותר בזמן האתחול. עם זאת, הביצועים של כוננים קשיחים לא השתפרו בהרבה בשנים האחרונות, וסביר להניח שהכונן הקשיח שלכם כבר מהיר למדי ממילא. הדגמים היחידים שיביאו לשיפור משמעותי בביצועים הם הכוננים מסדרת Raptor, וכוננים סטטיים (SSD) שמבוססים על זיכרון פלאש ללא חלקים נעים. בשני המקרים, תוספת המחיר לא בהכרח משתלמת - כוננים כאלה יעלו פי 3 ויותר מכוננים רגילים בנפח מקביל.

 

האפשרות השניה היא להחליף את המעבד לדגם מהיר יותר - שדרוג שמן הסתם יביא לשיפור בביצועי המחשב בכל היישומים. השתמשו במנוע החיפוש של Intel או AMD כדי למצוא את המעבד המתאים לפי סוג לוח האם שלכם.

 

מידע נוסף

 

רשימת מקשי קיצור לכניסה להגדרות ה-BIOS - הוראות לכניסה ל-BIOS עבור מחשבים של רוב היצרנים

 

BlackViper - כולל רשימות מקיפות של השירותים המובנים ב-XP ובוויסטה, עם המלצות עדכניות ומפורטות לביטול השירותים הלא נחוצים

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x