• תפריט
המדריך

iTunes: התוספות הקטנות שעושות את כל ההבדל

מסנכרון iTunes עם כל הנגנים בשוק ועד שיתוף ספריית המוסיקה עם כל המחשבים בבית. 6 יישומים חינמים שיהפכו את תוכנת המוסיקה של אפל למכונה משומנת היטב. חלק שלישי ואחרון

רן יניב הרטשטיין 16:2525.12.08

לחלק הראשון: איך לסחוט את המיץ מ-iTunes

לחלק השני: מרכיבים את רשימת השירים המושלמת

 

אחרי שמונה שנים ושמונה גרסאות, iTunes היא מכונת מוסיקה משומנת, אך רחוקה ממושלמת. אבל אפילו עם כל השיפורים הגדולים והקטנים, אפל מעולם לא היתה ידועה כחברה שמעמיסה את התוכנות שלה בפיצ'רים ואפשרויות התאמה אישית. לטובה ולרעה, יש דברים ש-iTunes פשוט לא יודעת לעשות.

 

בשני המדריכים הקודמים, סקרנו את כמה מהתכונות הבסיסיות של iTunes, ובחנו לעומק את רשימות ההשמעה החכמות. עתה, נבדוק מה אפשר לעשות כש-iTunes כבר לא מספקת את הסחורה. במקום לנסות להחליף אותה, הפתרון שלנו הוא לסמן את החולשות ולפתור אותן נקודתית. אם אתם בטוחים שהפיצ'ר שחסר לכם ב-iTunes לא מסתתר כבר מאחורי איזה תת-תפריט או קיצור דרך, חפשו אותו בקרב התוספים והתוכנות הבאות.

 

להורדת iTunes

 

למצוא מילות שירים ועטיפות

 

iTunes יודעת להציג עטיפות אלבומים ומילות שירים, ובמקרים מסויימים היא אפילו יודעת להוריד עטיפות חסרות בעצמה, אבל הפתרון רחוק מלהיות מושלם. AutoLyrix החופשית פועלת ברקע "ומקשיבה" לשירים ש-iTunes מנגנת, ועבור כל שיר יוצאת לרשת כדי לחפש את המילים שלו ואת העטיפה של האלבום בו הוא נמצא. התוכנה חינמית ואין צורך להרשם לשום דבר (גם לא ל-iTunes), מכיוון שכל המידע מגיע ממאגרים חופשיים ברשת.

 

AutoLyrix מוצאת עטיפות אלבומים ומילות שירים אוטומטית AutoLyrix מוצאת עטיפות אלבומים ומילות שירים אוטומטית צילום מסך: AutoLyrix
 

AutoLyrix מאתרת מילים ועטיפות באמצעות חיפושים מוגדרים מראש ב-Google, ורמת הדיוק שלה לא רעה - במיוחד אם הטעם המוסיקלי שלכם זורם לכיוון המרכזי. הודות למאגר נתונים ריכוזי, רמת הדיוק משתפרת ככל שיותר אנשים משתמשים בה, ובעת השימוש ב-AutoLyrix תוכלו בעצמכם לשלוח עטיפות ומילות שירים למאגר הזה כדי לעזור למשתמשים אחרים.

 

בהתאם להגדרות, AutoLyrix יכולה לעדכן את כל הפרטים הנ"ל ב-iTunes באופן אוטומטי - ברגע ש-iTunes תנגן שיר שאין עבורו מילים או עטיפה, AutoLyrix תמצא את המידע ברשת ותשלים אותו בעצמה.

 

אפשרויות נוספות: MiniLyrics ו-EvilLyrics שתיהן מוצאות מילות שירים, אבל לא עטיפות אלבומים. Album Art Downloader תעזור למצוא עטיפות אלבומים, אבל לא תוסיף אותן בעצמה לשירים ב-iTunes.

 

להשלים פרטי שירים חסרים

 

iTunes מציעה לא מעט אפשרויות לעריכה ידנית של פרטי השירים, אבל במאה ה-21 כבר הגיע הזמן להפסיק לעשות דברים לבד. AutoLyrix תשלים עבורכם את מילות השירים ותמונת העטיפה, אבל מה עם כל השירים שחסר בהם מידע בסיסי יותר, או שכל המידע אודותיהם נמצא בשם השיר במקום להיות מסודר בשדות הרלבנטיים? כאן נכנסת לתמונה TuneUp, תוכנה שמתקנת את פרטי השירים באמצעות "שילוב של טכנולוגיה וקסם".  

 

TuneUp תעזור למצוא עטיפות אלבומים חסרות TuneUp תעזור למצוא עטיפות אלבומים חסרות צילום מסך: TuneUp

 

TuneUp מזהה את השירים שחסרים להם פרטים, ומאפשרת לבחור את השירים עבורם היא תשלים פרטים מהרשת. התהליך לא אוטומטי לגמרי ועשוי להצריך מעורבות ידנית מסויימת, אבל הוא קל ומהיר בהרבה מאשר השלמה ידנית לגמרי. השימוש ב-TuneUp חינמי עבור 500 שירים ו-50 עטיפות אלבומים, ומנוי לשנה עולה 12 דולר.

 

אפשרויות נוספות: MusicBrainz (קישור: http://musicbrainz.org/) הוא מאגר פרטי שירים שמבוסס על "טביעת אצבע קולית". תוכנות חינמיות לחלונות, Mac OS X ולינוקס מזהות את השירים בספרייה שלכם אפילו אם אין כל מידע שהוא אודותיהם, ומשלימות את הפרטים בעצמן. עם זאת, הכלים של MusicBrainz פועלים רק על הקבצים ולא דרך iTunes.

 

לשתף את ספרית המוסיקה שלכם ברשת

 

במסך ההגדרות של iTunes, אפשר לשתף את ספריית המוסיקה תחת הלשונית Sharing. למרות הכותרת המבטיחה, מדובר בשיתוף מאכזב למדי: אפשר רק להאזין לשירים מספריות של משתמשים אחרים - אי אפשר להעתיק אותם לספריה שלכם - והשיתוף מוגבל לרשת המקומית בלבד, ולא מאפשר להתחבר דרך האינטרנט.

 

ספריית מוסיקה משותפת ב-Mojo ספריית מוסיקה משותפת ב-Mojo צילום מסך: mojo

 

כדי להוסיף ל-iTunes תכונות שיתוף מלאות, השתמשו ב-Mojo, תוכנה חופשית שהיא מעין שילוב בין iTunes, תוכנת שיתוף קבצים, ותוכנת מסרים מיידיים. Mojo משתפת את כל הספריה שלכם ב-iTunes דרך האינטרנט עם משתמשי Mojo אחרים, בחלונות וב-Mac OS X, והיא מאפשרת להוריד שירים מחברים ולהוסיף אותם אוטומטית ל-iTunes.

 

התוכנה עצמה חופשית ואפשר להוריד אותה בחינם, והשימוש הבסיסי בשירות לא עולה כסף, אבל כמות החברים שאפשר להוסיף לרשימה מוגבלת. רשיון שימוש שמאפשר הוספת כמות לא מוגבלת של חברים עולה 11 דולר, ואפשר לקנות חבילת "משפחה" שכוללת ארבע רשיונות תמורת 19 דולר.

 

אפשרויות נוספות: SimplifyMedia מאפשרת לשתף ספריות מוסיקה באינטרנט באמצעות אפשרות השיתוף המובנית ב-iTunes ובתוכנות מוסיקה אחרות, ופועלת תחת חלונות, Mac OS X ולינוקס, אבל לא מאפשרת להעתיק שירים מספריות אחרות לספריה שלכם

 

לשלוט ב-iTunes מכל מקום

 

הגדרת קיצורי מקלדת גלובליים ל-iTunes באמצעות iTunesControl הגדרת קיצורי מקלדת גלובליים ל-iTunes באמצעות iTunesControl צילום מסך: iTunesControl

iTunes מציעה מגוון קיצורי מקלדת לשליטה בנגינה, אבל אלו פועלים רק מתוך iTunes עצמה. אם יש לכם כפתורי מולטימדיה במקלדת, תוכלו לשלוט בעוצמת הקול ולהעביר שירים גם בלי לפתוח את החלון של iTunes, אבל אם יש לכם מקלדת משרדית רגילה או מקלדת של מחשב נייד, תצטרכו למצוא פתרון אחר.  

 

iTunesControl היא הפתרון הזה. היא מאפשרת להגדיר מקשי קיצור גלובליים עבור iTunes, שיפעלו מכל תוכנה במחשב. מלבד זאת, iTunesControl מציגה מידע על השיר הנוכחי בכל פעם ששירים מתחלפים, בסגנון של קליפ בערוץ מוסיקה.

 

אפשרויות נוספות: כדי לשלוט ב-iTunes מכל מקום שהוא, כולל הספה, Salling Clicker הופכת טלפונים סלולריים ומחשבי כף יד לשלט רחוק ייעודי ל-iTunes (חלונות ומק, 24 דולר)

 

לעדכן את ספריית המוסיקה אוטומטית

 

כדי לנגן שיר ב-iTunes, צריך לפני כן להוסיף אותו ידנית לספריה. iTunes לא עובדת ישירות מול תיקית המוסיקה שלכם בכונן הקשיח, ואין אפשרות לעדכן אותה אוטומטית כשאתם מורידים שירים חדשים - לא בלי קצת עזרה מבחוץ. 

 

iTunes Folder Watch פועלת ברקע באופן קבוע ובודקת אם נוספו קבצים חדשים לתיקית המוסיקה שלכם, ובמידת הצורך מעדכנת את הקבצים החדשים ב-iTunes. עם זאת, iTunes Folder Watch היא לא תוכנה חינמית - אפשר להשתמש בגרסת הניסוי ללא הגבלת זמן, אבל היא לא כוללת את כל הפיצ'רים של הגרסה המלאה והיא עמוסה במסכי נדנוד. הגרסה המלאה עולה 7.5 אירו (לרשיון לכל החיים).

 

הגדרת תיקיות מוסיקה לעדכון אוטומטי באמצעות iTunes Folder Watch הגדרת תיקיות מוסיקה לעדכון אוטומטי באמצעות iTunes Folder Watch צילום מסך: iTunes Folder Watch

 

אפשרויות נוספות: iTunes Library Updater היא תוכנה חינמית שמעדכנת את הספריה של iTunes לפי תיקיות מוגדרות מראש בכונן הקשיח, אבל היא לא מבצעת עדכון אוטומטי והיא לא תומכת בגרסאות של iTunes מעל ל-7.6

 

לסנכרן למכשירים אחרים (מלבד iPod/iPhone)

 

iTunesSync מאפשרת לסנכרן רשימת השמעה אחת ב-iTunes עם כל התקן אחסון חיצוני iTunesSync מאפשרת לסנכרן רשימת השמעה אחת ב-iTunes עם כל התקן אחסון חיצוני צילום מסך: iTunes Sync

iTunes אמנם נועדה לשימוש עם iPod או iPhone, אבל יש בעולם עוד כמה מאות ואלפי נגנים מוסיקה ניידים אחרים. אם יש לכם נגן מוסיקה שאינו iPod ואתם רוצים לסנכרן אותו עם ספרית ה-iTunes שלכם, השתמשו ב-iTunes Sync החינמית.  

 

עם iTunesSync, אפשר לסנכרן כל נגן מוסיקה, או למעשה כל אמצעי אחסון נייד, שמופיע ככונן עם אות ברשימת הכוננים במחשב. iTunesSync מקשרת בין המכשיר לרשימת השמעה אחת ב-iTunes ומאפשרת לבחור את התיקיה במכשיר אליה יועתקו השירים. מכיוון ש-iTunesSync תומכת בכל סוג של אמצעי אחסון נייד, אפשר לסנכרן באמצעותה גם כונני פלאש או כרטיסי זיכרון, כדי לחבר אותם למערכות סטריאו או נגני DVD עם חיבור USB.

 

אפשרויות נוספות: Salling Media Sync מוסיפה ל-iTunes אפשרות לסנכרון עם טלפונים סלולריים שאינם iPhone, והיא פועלת תחת חלונות ו-Mac OS X. הגרסה החינמית לא מוגבלת בזמן, אבל קצב הסנכרון מהיר יותר בגרסה המלאה.

 

מידע נוסף

 

Doug's AppleScripts for iTunes - סקריפטים ל-iTunes, עבור משתמשי מק בלבד

 

דיאטה ל-iTunes - איך להתקין רק את החלקים הנחוצים של iTunes, בלי רכיבים מיותרים

 

iTunes תחת לינוקס, עם Wine

בטל שלח
    לכל התגובות
    x