$
אינטרנט

מוזילה: יחסינו עם גוגל "הסתבכו" מאז השקת כרום

מנכ"ל מוזילה, הקרן המממנת את הדפדפן העצמאי פיירפוקס, אמר בראיון כי היחסים עם גוגל – האחראית לכ-88% מהכנסותיה – לבביים, אך "הסתבכו" מאז השיקה גוגל דפדפן משלה

יוסי גורביץ 12:5323.12.08
ג'ון לילי, מנכ"ל קרן מוזילה המממנת את הדפדפן העצמאי פיירפוקס, אמר כי יחסיה של הקרן עם גוגל "סבירים וטובים", אך הודה כי  "אשקר אם אומר שהיחסים בינינו לא הסתבכו" מאז השיקה גוגל את הדפדפן שלה, כרום, בספטמבר השנה. לילי אמר את הדברים ל-ComputerWorld.
מדברים עם גוגל, אבל גם מתחרים איתה. ג'ון לילי מקרן מוזילה מדברים עם גוגל, אבל גם מתחרים איתה. ג'ון לילי מקרן מוזילה צילום: cc-by ג'וי איטו

 

למוזילה יש הסכם עם גוגל, שהכנסותיו מהוות את חלק הארי של הכנסותיה. לפי ההסכם, מוגדר מנוע החיפוש של גוגל כברירת המחדל בדפדפן הפיירפוקס של מוזילה. בשנת 2007, היוו הרווחים מעסקה זו  88% מהכנסותיה של מוזילה, כ-60 מיליון דולר.

 

אבל בשנת 2007, גוגל עדיין נקטה בעמדה שעל פיה אין בכוונתה להשיק דפדפן משלה. בספטמבר 2008, השיקה גוגל את כרום, ולפני כשבוע הוא יצא משלב הבטא, כשגוגל מצהירה שמטרתה היא לשכנע מוכרי מחשבים להפוך אותו לדפדפן המגיע כברירת המחדל עם המחשב. עם השקתו הרשמית של כרום, הפך דפדפן-הבית של גוגל לדפדפן ברירת-המחדל של חבילת התוכנות שלה, Google Pack. קודם לכן, דפדפן ברירת המחדל היה פיירפוקס. לילי עצמו אמר בספטמבר כי הוא "איננו מודאג" מהשקת כרום; זמן קצר לפני כן הסכימו שתי החברות להאריך את ההסכם ביניהן עד 2011.

 

פיירפוקס מחזיק בנתח שוק של כ-21% בקרב הדפדפנים, בעוד שכרום טרם הצליח לחצות את קו האחוז, ורק כ-0.8 מהגולשים משתמשים בו. לילי אמר עוד ל-Computer World כי "יש לנו שיתוף פעולה עם גוגל, אנחנו מדברים איתם... אבל אנחנו גם נתחרה בהם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x