• תפריט
אינטרנט

אתרי ספרים מומלצים

חמישה אתרי ספרים מאפשרים לחובבי הקריאה לחלוק חוויות ברשת, לחפש ספרים לפי מצב הרוח וגם לכתוב ביקורות

רוני שני 15:0325.10.08
צריכת תרבות - בין אם מדובר בהתבוננות בציור, בהאזנה למוזיקה או בצפייה בסרט - היא תמיד חוויה אינטימית שההנאה שאנו מפיקים ממנה תלויה בהקשר ובנסיבות. נדמה שהקריאה, פעולה שקשה לחלוק אותה בזמן אמת, דווקא מעודדת דיון בדיעבד. ואין מקום טוב יותר לעשות זאת מאשר באינטרנט. הרשת, שכבר מספקת רבים מהצרכים החברתיים והתרבותיים, כוללת לא מעט אתרים לחובבי ספרות שחשים כי הספר האהוב עליהם מעיד על מהותם. הנה כמה מהמעניינים שבהם:

 

פינגווין  - הוצאת הספרים הבריטית מפעילה את אחד האתרים המענגים ביותר ברשת. לבד מאפשרות רכישה ועיון בקטעים מתוך ספרים, תמצאו באתר ראיונות עם סופרים, תוכניות מוקלטות להורדה, קבוצות דיון ואפילו מיני־אתר היכרויות המבוסס על חיבה לספרים. אל תחמיצו את הקישור ל־Spinebreakers, רשת חברתית לחובבי קריאה.

 

BookLamp - מייסדי האתר, שעדיין נמצא בשלבי ניסוי, פיתחו אלגוריתם מתוחכם לניתוח ספרים שימליץ לכם על ספרים דומים לאלו שאתם אוהבים. ממש כמו שירות המוזיקה המקוון פנדורה, גם האתר הזה מאפשר לקבוע דרישות כמו אורך הספר, מידת האינטנסיביות שלו, אופי הדיאלוגים ועוד כהנה וכהנה משתנים - ולקבל המלצה על ספר הולם. נסו לבחור ב"1984" מאת ג'ורג' אורוול ותראו איזה כותר מתאים לו ב־98% (האתר באנגלית בלבד).

 

 צילום: shutterstock

 

LibraryThing - אתר שמאפשר לבנות ספרייה מקוונת, לכתוב ביקורות על ספרים ולהעניק להם ציונים על פי דירוג אישי. במידע הזה ניתן לשתף את חברי קהילת האתר, ואפשר ליצור קשרים עם אלו שקוראים ספרים דומים. יש גם שירותים של איתור אירועי ספרות מקומיים, הוספת חנויות או ספריות, הצטרפות לקבוצות דיון ושלל סטטיסטיקות רלבנטיות (השירות באנגלית בלבד).

 

Whichbook - "'איזה ספר?' מעניק לקוראיו דרך מהנה ואינטואיטיבית לאיתור ספרים שיתאימו למצב הרוח שלהם", נכתב בתיאור האתר הבריטי הזה, שמציע לבחור ספר על פי קריטריונים קבועים מראש. בניגוד לציפיות, כאן לא מדובר במדדים כמו סופר או סוגה, אלא בפילוח מבוסס תוכן ורגשות. לדוגמה: שמח או עצוב, מציאותי או גדול מהחיים, אופטימי או עגמומי, כולל סקס או לא ועוד. לאחר שתזיזו את הסמנים לדירוג המבוקש ותלחצו על go תקבלו רשימת ספרים מומלצים.

 

סימנייה - האתר הישראלי היחיד ברשימה מאגד כמה תכונות - המלצות על ספרים, ביקורות, דירוג ואפשרות השאלה מספריות או רכישה מחנויות (וכן רכישת ספרים יד שנייה ממשתמשי האתר), ונוסף על כל אלה הוא מתפקד גם כרשת חברתית לחובבי ספרים מקומיים. לחברה המפעילה את האתר יש מיזם נוסף בשם "בנדורה", המתיימר לבנות רשימת המלצות קריאה (ואי קריאה), אולם אלו רחוקות מלהיות מדויקות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x