$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: היה שווה, שרה?

מיקרוסופט מבטלת את מודעות סיינפלד, אוסטרליה מעניקה רשיונות לשבט עוברים, גוגל פוצחת במיזם משותף עם ג'נרל מוטורס, ופורום פשע מקוון סוגר את שעריו

יוסי גורביץ 09:5218.09.08

כורה בור, בו יפול

שלשום דיווחנו שהמועמדת הרפובליקנית לסגנות הנשיא, שרה פאלין, השתמשה בכתובת מייל פרטית - ביאהו - כדי לעקוף את חובתה להעמיד לרשות הציבור כל מייל שהיא כותבת; הטענה שלה, שהיא בעייתית מבחינה חוקית, היתה שהחוק לא חל על חשבונות פרטיים אלא רק על חשבונות רשמיים. מיילים שבהם היועצים שלה דנים בדיוק על כך, כבר נחשפו.

לא מפסיקה להסתבך. המועמדת הרפובליקנית לסגנות הנשיא, שרה פאלין לא מפסיקה להסתבך. המועמדת הרפובליקנית לסגנות הנשיא, שרה פאלין צילום: בלומברג

 

הטענה הזו עוררה רוגז רב, והיה מי שהחליט לעשות מעשה: אתמול (ד') פרצו האקרים לחשבון המייל הפרטי של פאלין, גנבו את רשימת אנשי הקשר שלה וחלק - לא ידוע כמה - מהמיילים. כל החומר פורסם באתר ההדלפות הפופולרי וויקיליקס.

 

עד כאן, זו מכה. אבל הצרה האמיתית באה זמן קצר לאחר מכן: מישהו, כנראה ממקורבי פאלין, שינה את הסיסמאות של חשבונות המייל ביאהו - ומחק אותם. פאלין נדרשה למסור חלק מהמיילים הללו לצורך חקירה נגדה בחשד לשימוש לרעה בכוחה כדי להביא לפיטוריו של גיסה לשעבר; על פניו, בוצעה כאן עבירה של שיבוש הליכי משפט. הטיוח, אומרים האמריקנים, גרוע לעיתים קרובות יותר מהעבירה. יצוין, אגב, שההאקרים היו רשלנים ושהם השאירו סימנים בולטים אחריהם, שעשויים לאפשר את מעצרם.

 

אני PC גאה

זמן קצר לאחר השקת שתי פרסומות המשלבות שיחות בין ג'רי סיינפלד וביל גייטס, שזכו לקיתונות של לעג, הודיעה הלילה מיקרוסופט, כי קו הפרסומות הזה לא יימשך. יש להניח ששתי הפרסומות שכבר יצאו יהפכו למוצר לאספנים.

 

אבל מיקרוסופט לא מרימה ידיים: בטקטיקה חריגה ונועזת, היא נכנסת ראש בראש בדימוי הבעייתי שלה. סדרת הפרסומות החדשה שלה מאמצת לחיקה את "מק מול PC", פרסומת הגרילה למוצרי אפל, בנסיון להפוך את המותג המושמץ למושא גאווה. מהנדס של מיקרוסופט, המזכיר את השחקן שגילם את PC במודעות אפל, פותח את הסדרה: "שלום, אני PC", הוא אומר, "והפכו אותי לסטריאוטיפ".

 

סדרת המודעות, בעלות של 300 מיליוני דולרים, תכלול את ביל גייטס ומספר סלבריטאים, אבל תתמקד במשתמשים מן השורה. בכיר במיקרוסופט אמר שנמאס להם מכך שאפל הפכה אותם לקריקטורה.

 

דר' פרנקנשטיין, התקשר למשרד בבקשה

ממשלת אוסטרליה התירה למספר מדענים לשבט עוברים אנושיים, במטרה להוציא מן העוברים תאי גזע שישמשו למחקר רפואי. עד 2006, הדבר היה אסור על פי חוק, אבל ב"הצבעה מצפונית" - כלומר, כזו שאין בה משמעת סיעתית - ביטל הפרלמנט האוסטרלי את החוק.

 

עם זאת, הפיקוח על שיבוט העוברים נותר הדוק: ועדה ממשלתית מקפידה על נהלים, ועל שיבוטם של בני אדם "למטרות רביה" עדיין חל איסור חמור בחוק. עם זאת, עמותת אוסטרלים למען מחקר אתי בתאי גזע מחתה על האישור; מנהלה, דייויד ואן גנד, אמר כי "לנו יש תקנות שמוודאות שלא יהיה כאן שימוש לרעה, אבל אם נלמד את העולם כיצד לשבט, היו סמוכים ובטוחים שבטכנולוגיות הללו ייעשה שימוש באזורי שיפוט קפדניים פחות".

 

חברה אחת לשלוט בנו

יומיים בלבד לאחר שהסתבר שלגוגל יש פטנט לצי מידע צף, שיפטור אותה מחובתה לשלם חלק ניכר ממיסי הרכוש שלה, וכשבוע לאחר שהתברר שהיא רוצה צי לוויינים שיאפשר לה להפוך בעצמה לספקית רשת, הודיעו אתמול גוגל וענקית מוצרי החשמל ג'נרל אלקטריק על שיתוף פעולה.

 

המטרה המשותפת היא שדרוג רשת החשמל ויצירה של "רשת חשמלית חכמה", שמטרתה הסופית היא חסכון באנרגיה. ההצהרה הקצרה של שני המנכ"לים, אריק שמידט מגוגל ועמיתו ג'פרי אימלט מ-GE, היתה עמומה למדי ולא מסרה פרטים על הפרויקטים המשותפים. שתי החברות השקיעו לאחרונה מאמצים ניכרים בחסכון באנרגיה ובמעבר לאנרגיה ירוקה. מובן למה GE בתחום - זה שטח הבית שלה - אבל אולי מישהו במשרד המשפטים האמריקני יואיל סוף סוף לבלום את ההתפשטות התמנונית של חברה שאמורה בכלל להתעסק בחיפוש ברשת?

 

כשפושעים קשוחים מזילים דמעה

בצער רב וביגון קודר, הודיע אתר Wired על סגירתו של אתר הפשע המקוון darkmarket.ws. הלז שימש במשך שלוש שנים כאכסניה חמה ואוהדת להאקרים, נוכלי כרטיסי אשראי, דייגי-מידע (phishers), ושימש כספינת הדגל של הפשע המקוון.

 

מנהל האתר, הידוע רק כ-Master Splynter, כתב הודעה פומבית ובה קונן על השפל אליו הגיעו הדברים: "האירועים האחרונים הוכיחו כי למרות מיטב מאמצינו לחסום את חשבונותיהם של חשודים באכיפת החוק, עיתונאים וסוכני בטחון, לא הושגה הצלחה מלאה". בין האירועים האחרונים ניתן למנות את מעצרו של Cha0, האקר טורקי קשוח ואחד מעוזריו של Splynter, שחשוד בין השאר גם בחטיפה ועינוי של אזרח שחשף את פשעיו.

 

Splynter סיכם: "אני מניח שזו היתה רק שאלה של זמן עד שזה יקרה. רע מאד שהגענו למצב זה, משום שהצלחנו למצב את DM כפורום המוביל בשפה האנגלית לניהול עסקים. אבל אלה החיים: כשאתה בפסגה, תמיד יש מי שמנסה להפיל אותך".

 

קצרצרים

לא רק מיקרוסופט פוצחת בקמפיין חדש: כך גם האקס המיתולוגי, יאהו. אחד הגימיקים המוצלחים של יאהו הוא חלוקת אופניים המצוידים במצלמה בקדמת הכלי, שמצלמים אוטומטית מדי 60 שניות - ומעלים את התמונות ישירות לפליקר. והאנרגיה הנדרשת? באמצעות לוחות סולאריים המורכבים על האופניים. מגניב.

 

לקמפיין של מק'קיין, כאמור, יש די והותר בעיות – ולכן מיהרו שם לסגת במלוא הקיטור מהאמירה האומללה של יועצו הכלכלי של המועמד שלשום, על פיה מק'קיין אחראי להמצאת הבלאקברי. עוזר של מק'קיין, ששמו לא צוין, אמר כי מדובר ב"בבדיחה מטומטמת ותו לא". מק'קיין עצמו אמר בעבר כי הוא משתמש בבלאקברי, אבל איננו יודע לשלוח מייל ו"מעולם לא חש את הצורך לכך".

 

ואגב בלאקברי, על פי מידע ש"הודלף" - היינו, סביר מאד שהוצא לפומבי כדי ליצור באזז - החברה תשיק בקרוב מכשיר עם צג מגע. שם זמני: Thunder.

 

לפני כמה חודשים האופנה בקרב בלוגים טכנולוגיים היתה לקבור את טוויטר בעודו בחיים. אבל השמועות על מותו של המיקרובלוג היו מוקדמות: טוויטר רשם בשנה האחרונה עליה מרהיבה של 422% במספר המשתמשים.

 

האפיפיור, כמסתבר, נשמר לא רק על ידי מלאכים. בביקורו האחרון בלורד שבצרפת - המקבילה הקתולית לאומן שבאוקראינה, רק עם פחות טעם טוב - לווה האפיפיור מלמעלה על ידי משלחת מזל"טי חבלה, שעמדה לעשות מעשה סדום ועמורה בכל מי שינסה לחזור על שטיק ההתנקשות מ-1981. שנאמר, שבח את אלוהים והעבר את התחמושת.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x