$
אינטרנט

הפדופילים המקוונים עוברים מטיפוח לסחיטה

מחקר שנערך בבריטניה מגלה כי פדופילים מקוונים מנסים לסחוט ילדים לפגישה איתם, תוך פריצה לרשתות חברתיות וחשבונות המייל של הילדים בחיפוש אחר מידע מביך

יוסי גורביץ 15:1114.09.08
המרכז למניעת ניצול ילדים והגנה מקוונת (CEOP) של בריטניה, סוכנות ממשלתית רשמית, פרסם שלשום (ו') דו"ח, ממנו עולה כי המודעות הגוברת של ילדים והוריהם לפגיעותם ברשת הביאה את הפדופילים המקוונים לשנות באופן ניכר את טקטיקת הטרף שלהם.
פדופילים פונים לפריצה לחשבונות מייל ורשתות חברתיות פדופילים פונים לפריצה לחשבונות מייל ורשתות חברתיות צילום: shutterstock

 

עד לאחרונה, מציין הדו"ח, ניסו פדופילים למשוך קטינים ליצירת קשר באמצעות מתנות ופיתויים אחרים, אך לאחרונה החלו להשתמש בסחיטה בנסיון לגרום לקטין ליצור קשר עמם - בדרך כלל באמצעות מצלמת רשת.

 

הסחיטה מתבצעת באמצעות פריצה לרשתות חברתיות או לתכתובת המייל של הקטינים, בנסיון לדוג בה מידע מביך; לעיתים מנסה הטורף לבודד את הקטין על ידי שליחות הודעות פוגעניות לאנשי הקשר של הקטין.

 

להערכת ה-CEOP, השינוי נובע מכך שקטינים החלו להיות מודעים יותר ויותר לטקטיקות הפיתוי של הפדופילים, ומגלים נכונות גוברת לדווח על מגע עם טורפים לרשויות.

 

עם זאת, שיטת ה"טיפוח" - פיתוי של קטין - נותרה פופולרית בקרב פדופילים - 40% מכלל האירועים שנחקרו על ידי ה-CEOP היו מקרי "טיפוח". 56% מנסיונות ה"טיפוח" שנחשפו בוצעו באמצעות תוכנות מסרים מיידיים, וכ-11.4% באמצעות רשתות חברתיות.

 

מסווים את הזהות

ב-CEOP מודאגים במיוחד מהשימוש הגובר בטלפונים ניידים כאמצעי גלישה ברשת, משום שאמצעי זה איננו מנוטר על ידי ההורים ומשמש קרקע פוריה וקלה ביחס לפדופילים. אנשי המרכז קוראים להורים "לנהל שיחות כנות" עם ילדיהם על הסכנות האפשריות, ולוודא כי הילדים משוחחים - או מנהלים שיחות וידאו - רק עם ידידים שפגשו בפועל.

 

נטיה נוספת בקרב פדופילים בריטית היא לגלוש ברשת באמצעות "רכיבה" על חיבור אלחוטי בלתי מוצפן של משתמש אחר, ובכך להסוות את זהותו של הפדופיל. עם זאת, לדברי CEOP, המעקב הגובר אחרי פדופילים בבריטניה הניע רבים מהם לצאת מהמדינה כדי לבצע את העבירות שם: 86 אזרחים בריטים ביקשו סיוע מהקונסוליה שלהם לאחר שנעצרו בחו"ל בשל עבירות מין כנגד קטינים. ההערכה היא כי המספר האמיתי של ה"טורפים" שיצאו מגבולות בריטניה גבוה יותר באופן משמעותי, שכן רבים מהם יעדיפו שלא לדווח לשלטונות בריטניה על נסיבות מעצרם.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x