$
הייטק והון סיכון

ג'ובס לכתב: אתה חושב שאני שחצן, אני חושב שאתה דלי שופכין

מנכ"ל אפל התפרץ על כתב בכיר "של הניו יורק טיימס", שכתב על השמועות בנוגע לבריאותו. הכתב, מצידו, מתלונן על "תרבות החשאיות" של אפל ומאשים את ג'ובס בשיפוץ היסטוריית הבריאות שלו

יוסי גורביץ 14:0227.07.08

מנכ"ל אפל, סטיב ג'ובס, התקשר ביום חמישי האחרון אל ג'ו נוסרה, כתב "הניו יורק טיימס" לענייני טכנולוגיה, והטיח בו מילים קשות. "מדבר סטיב ג'ובס," אמר לכתב המופתע, "אתה חושב שאני (הושמט במקור – יצ"ג) שחצן שחושב שהוא עומד מעל לחוק, ואני חושב שאתה דלי שופכין שרוב העובדות שלו שגויות".

 

ההתפרצות הנדירה באה בסיומו של שבוע עמוס שמועות על בריאותו של ג'ובס. השמועות החלו בתחילת יוני, לאחר שג'ובס נראה רזה במיוחד בעת נאום השקת האייפון החדש. הן שבו על עצמן בתחילת השבוע שעבר, כשהכריז ג'ובס על צפיות נמוכות של אפל ברבעון הקרוב. הדבר גרם לדאגה ניכרת בקרב המשקיעים, ומאז תחילת יוני, למרות רבעון שני מצליח מאד של אפל, ירדה המניה בכ-15%.

 

שיפץ את היסטוריית הבריאות שלו? ג'ובס שיפץ את היסטוריית הבריאות שלו? ג'ובס צילום: בלומברג

מנכ"ל אפל התקשר לנוסרה בעקבות ידיעות שפורסמו ב"ניו יורק טיימס" בשבוע שעבר, וניסה להגן על עמדת אפל, כי בריאותו היא עניינו הפרטי. ב-2004 לקה ג'ובס בסרטן הלבלב, ולדבריו הוא החלים ממנו, לאחר ניתוח. אפל דיווחה כי ג'ובס סבל ביוני רק מ"וירוס נפוץ". אלא שלקראת סוף השבוע, הודו בחברה שבתחילת 2008 עבר ג'ובס ניתוח נוסף כדי לטפל בסיבוכים שנגרמו כתוצאה מהניתוח של 2004, וככל הנראה מדובר במחלת מעיים כלשהי.

 

כשנשאל פטר אופנהיימר, סמנכ"ל הכספים של אפל, ישירות מה מצבו של ג'ובס, הוא ענה ש"סטיב אוהב את אפל, הוא משרת כמנכ"ל החברה כל עוד חבר המנהלים רוצה בכך, ואיננו מתכנן לעזוב את אפל. בריאותו של סטיב היא עניין פרטי".

 

נוסרה הביע תסכול רב מהתשובה הזו, ובמיוחד מהטענה שג'ובס לוקה רק בווירוס - את הטענה הזו, לאור הידיעה על הניתוח שעבר ג'ובס בתחילת 2008, הוא הגדיר כ"שקר לבעלי המניות". לדבריו, ג'ובס איננו מנכ"ל מן השורה אלא "המנכ"ל הבלתי-ניתן-להחלפה ביותר בעולם"; הוא מצטט אנליסט, שאומר ש"אפל היא סטיב ג'ובס וסטיב ג'ובס הוא אפל", ועל כן לדבריו ג'ובס חייב לדווח על מצבו הבריאותי למשקיעיו.

 

לאחר הפתיחה הרועמת של השיחה עם נוסרה, הסכים ג'ובס למסור לו פרטים על מצבו הבריאותי – אבל אסר עליו לפרסם אותם. נוסרה מציין שהפרטים תואמים את הידיעה על ניתוח שעבר ג'ובס בתחילת השנה, שהגידול הסרטני לא חזר, ושג'ובס איננו נמצא, על פי עדותו שלו, בסיכון בריאותי מיידי. חבל, אמר נוסרה במרירות, שג'ובס לא מצא לנכון לומר אותם דברים בדיוק לבעלי המניות.

 

נוסרה הוא כתב ועורך מנוסה, העובד בניו יורק טיימס מאז 2005, זכה בעבר בשני פרסי ליב ושלושה פרסי הנקוק עבור הצטיינות בכתיבה עיתונאית-עסקית, והיה מועמד השנה לפרס פוליצר .

 

נוסרה תקף בסוף השבוע בחריפות את "תרבות החשאיות של אפל, שמשרתת אותה כל כך טוב", ואמר שאפל היא אחת החברות הפחות שקופות בהתנהלותן. כדוגמא מרכזית, הוא טוען שהסיפור המקובל של ג'ובס על מחלת הסרטן שלו פשוט איננו נכון. ג'ובס טען שהתגלה גידול בלבלב שלו ב-2004, ושרופאיו אמרו לו שיש לו פחות מחצי שנה לחיות, ושרק לאחר מכן התגלה שניתן להסיר בניתוח את הגידול.

 

האמת, לדברי נוסרה – הנשען על מאמר ממגזין פורצ'ן - שונה משמעותית. ג'ובס למד על הגידול – שנחשב למסוכן פחות מסרטן לבלב רגיל – כבר באוקטובר 2003, והתעקש שלא לעבור ניתוח אלא לנסות ולרפא אותו באמצעות דיאטה מיוחדת. רק תשעה חודשים לאחר מכן, לאחר שהגידול כבר התפשט ובעקבות תחינותיהם של מנהלי אפל, הסכים ג'ובס לעבור ניתוח; ורק לאחר שהוא הסתיים, למדו בעלי המניות על מצבו הבריאותי.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x