שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אינטרנט

קרס אתר ארמגדון, שפרסם מידע על הגרעין הישראלי

אתר ארמגדון, שמרכז מידע על יכולות הגרעין של ישראל, קרס לכמה שעות. גדעון ספירו, ממייסדי האתר: ייתכן שניסו להפיל אותו

עידו קינן 09:0410.07.08

אתר ארמגדון (armagedon.org.il), שמרכז מידע בעברית על היכולות הגרעיניות של ישראל, קרס אתמול (ד'), והופיעו בו הודעה לפיה הוא חרג מרוחב הפס שהוקצה לו. "שיערנו שזה יעורר עניין, אבל לא יכולנו לצפות את כמות הכניסות", אומר פעיל השמאל הוותיק גדעון ספירו, חבר הוועד הישראלי למען מזרח תיכון חופשי מנשק אטומי, ביולוגי וכימי, שעומד מאחורי האתר. לדבריו, ייתכן שמדובר בנסיונות תקיפה של האתר: "יכול להיות שיש כאלה שירצו באופן מלאכותי להיכנס כדי לחבל בו, אבל גם הם יישברו, זה לא יימשך לעד".

 

הבוקר כבר לא הופיעה הודעת התקלה, והאתר פעיל שוב.

 

הוועד, שפעיל מ-1986, אז הודתה ממשלת ישראל שמרדכי ואנונו מוחזק בכלא הישראלי, הקים את האתר לפני מספר חודשים, על שרת באוסטרליה ששייך לאדם מניו זילנד. ספירו: "הוא תומך במטרות שלנו. ניו זילנד היא המדינה היחידה בעולם שנשק גרעיני הוא בלתי חוקי בה, ובמקום כזה אתה מוצא אוזן קשבת למטרות שלנו".

 

אתר ארמגדון. נפל מעומס גולשים אתר ארמגדון. נפל מעומס גולשים צילום מסך: armagedon.org.il

 

האתר נחשף לראשונה במודעה שפרסם הוועד ביום שני בעיתון "הארץ", ואתמול פורסמה ב-ynet כתבה על האתר. ייתכן שהפרסום הביא לאתר עומס גולשים שגרם לקריסתו אותו, וייתכן גם שהפרסום קרץ לקראקרים שמתנגדים לתכניו, ואלה פרצו והפילו אותו. גם אתר הגיבוי armagedonz.org, שהוקם למקרה שהצנזורה בישראל תצליח לסגור את הדומיין הישראלי, מחזיר את אותה הודעת שגיאה.

 

האתר מרכז מידע על יכולות הגרעין של ישראל. לדברי ספירו, מדובר במידע גלוי שמפורסם באינטרנט באנגלית, והוועד רק תרגם אותו לעברית. "האתר הזה, אחת ממטרותיו היתה לעורר דיון ציבורי. קודם כל לדעת מה יש לנו – כל מה שיש לנו מפוזר ברחבי האינטרנט הבינלאומי".

 

האינטרנט פרץ לישראל לפני כ-15 שנה. למה האתר הוקם רק עכשיו?

ספירו: "צריך היה את השילוב של מי שיעשה את זה, גם מבחינת הבנת האינטרנט, גם למצוא מארח שמוכן לארח אותנו בתנאים נוחים. השאלה למה עכשיו היא שאלה מצוינת במובן הזה שאפשר היה לעשות את זה לפני 10 שנים, אבל אז לא הסתייע ועכשיו כן הסתייע. בנושא הזה, כל שלב הוא שלב נכון. כל עוד יש נשק כזה, יש מקום לאתר כזה".

 

האם כבר היו נסיונות של מערכת הבטחון לסגור את האתר?

"אני קיבלתי היום טלפון אחד, אנונימי, שמציע לי באופן ידידותי לסגור את האתר. אז אמרתי, 'כבודו, שיחשוף את עצמו', הוא לא רצה לומר, אז אמרתי לו 'בסדר, שלום'. אני לא יודע אם הוא היה איש ימין קיצוני. הוא דיבר במבטא צברי מקומי, אני לא יודע אם השב"כ עדיין משתמש בשיטות כאלה, של שיחות אנונימיות. ברור שמדובר באתר לגיטימי, לשיטתי".

 

לפני כמה חודשים הורה בית משפט לספקיות האינטרנט לחסום גישה לאתר שסייע להורדות פיראטיות, אתה חושש שזה יקרה גם לכם?

"אני מאמין שמישהו יכול לעלות על הרעיון הזה ולפנות לבית המשפט, ואני מקווה שהפנייה הזאת תיענה בשלילה, כי מדובר בחומר נגיש שכל קורא אנגלית יכול להגיע אליו. תתחיל לחסום את כל האתרים שנותנים מידע מפורט על הכור בדימונה, הנשק הטקטי והאסטרטגי שיש בישראל? זו תהיה רק ענישה לאלה שלא יודעים אנגלית. יווצר מצב שבית המשפט דופק את העניים או חסרי ההשכלה היחסית, כאלה שלא יודעים אנגלית, ולכן הגישה שלהם לאתרי אינטרנט בעולם הרבה יותר מצומצמת.

 

"במקום שזה מגיע לנושאי בטחון, האמון שלי בבתי המשפטו מאוד מצומצם, כי הם בדרך כלל עבדים נרצעים של הש"ב ושל כוחות הבטחון. ואם הצו ייצא, ישראל תהיה חלק מהמדינות הטוטליטריות שסוגרות אתרים לאזרחיהן, כמו סין. יש הרבה מדינות דיקטטוריות במזרח התיכון, אז תהיה עוד אחת. מישהו כבר יציע הצעת חוק. אני לא אתפלא אם זה מה שיקרה. אבל בינתיים אנחנו חוגגים את החופש, עד שיעצרו אותנו, אם יעצרו אותנו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x