שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אינטרנט

"חוק הטוקבקים" הוקפא בניסיון לגבש הסכמה עם עורכי האתרים

ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת הקפיאה את תהליך החקיקה של הצעת החוק של ישראל חסון. עורכי האתרים המובילים הציעו לנסות ולהגיע להסכמה על מנגנון שימנע פגיעה בחופש הפרט ופרסום לשון הרע, וימנע את הצורך בחקיקה

שאול אמסטרדמסקי 15:5313.05.08
ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת הקפיאה את תהליך החקיקה של "חוק הטוקבקים", לאחר שיוזם החוק, ח"כ ישראל חסון (ישראל ביתנו) הביע נכונות לנסות ולהסכים עם עורכי אתרי האינטרנט המובילים על מנגנון שימנע פגיעה בחופש הפרט ופרסום לשון הרע באמצעות טוקבקים.

 

עורכי האתרים, שיזמו
את ההצעה, הציעו כי הפגישות בין הצדדים תתבצענה תחת קורת הגג של איגוד האינטרנט הישראלי. עם זאת, חסון הבהיר כי אם עורכי האתרים לא ישתפו פעולה באופן רציני, לא מן הנמנע כי יפעל לחדש את תהליך החקיקה של ההצעה. בעבר הסכים ח"כ חסון לנסות ולקדם מנגנונים להסדרה עצמית של נושא הטוקבקים, אך עורכי האתרים הגדולים נעדרו מישיבה שנקבעה בנושא בינואר אשתקד, וחסון החליט בתגובה להגיש את ההצעה מחדש כהצעת חוק ממשלתית.

 

העורך הראשי של Ynet, יון פדר, הצהיר בדיון בוועדה כי אם הצעת החוק תתקבל כלשונה, משמעות הדבר תהיה סגירה של כל פלטפורמת הטוקבקים, הרשתות החברתיות, הצ'טים והפורומים. לדברי פדר, הצעת החוק מבקשת להטיל אחריות פלילית על עורכי האתרים, משום שהם לוקחים חלק אקטיבי בתהליך סינון הטוקבקים, ולכן תביא אותם לבטל כליל את הפלטפורמה. "הצעת החוק הזו היא בבחינת תותח שיורה ביתוש. הטוקבק הוא התבטאות אימפולסיבית של האזרח הקטן שאין לו כל אפשרות אחרת להתבטא", אמר פדר.

 

על פי הצעת החוק, תוטל אחריות פלילית על עורכי ומפעילי אתרי אינטרנט בעלי למעלה מ-50 אלף כניסות ביום וכן ומי שהחליטו בפועל על פרסום הטוקבק הפוגעני.

 

נציגת משרד המשפטים, עו"ד תמר קלהורה, הודיעה בוועדה כי הממשלה מתנגדת להצעתו של חסון. קלהורה הסבירה כי המשרד מציע לתת אפשרות לפתוח בהליך פלילי רק במקרים שבעלי האתרים התבקשו להוריד את התגובות הפוגעות אבל לא הסכימו לכך.

 

"הממשלה רואה באינטרנט משהו חדש שמבטל במידה רבה את ההבחנות הקיימות בין אמצעי התקשורת הקיימים", אמרה קלהורה. לדבריה, ספקיות האינטרנט וספקי התוכן צריכים להיות פטורים מאחריות פלילית לפרסום טוקבקים, כל עוד הם עומדים בתנאים מסוימים. "אחד התנאים לפטור מאחריות הוא שבמועד העלאת התוכן, הספק לא יודע שמדובר בעוולה ושאין לו שליטה על מפיץ המידע ושאם הוא קיבל תלונה הוא בחן את הסרת התוכן הפוגעני והודיע למפיץ התוכן שהוא עומד להסירו בתוך שלושה ימים", הסבירה קלהורה. "האינטרנט הוא מתנה לאזרחים שיכולים לבטא את עצמם באופנים שלא עומדים לרשותם באמצעי התקשורת הרגילים", הוסיפה.

 

בתגובה לדבריה אמר ח"כ אברהם מיכאלי (ש"ס) כי "ההצעה של הממשלה פירושה שהג'ונגל ימשך. אין כאן שום פתרון אמיתי למצוקה שהעלה ח"כ חסון."

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x