שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אינטרנט

חייל נשלח למחבוש בגלל תמונה בפייסבוק

בלעדי ל"כלכליסט": חייל, המשרת ביחידה 8200, נשלח ל-19 ימים בכלא הצבאי כיוון שפרסם תמונה שלו בבסיס בכרטיסו האישי בפייסבוק. דובר צה"ל: "צה"ל מכיר בסכנות הגלומות ברשת ופועל למגרן"

עידו קינן 08:4423.04.08
חייל צה"ל נשפט ונכלא ל-19 ימי מחבוש על פרסום תמונה בפייסבוק, יום לפני שחרורו, כך נודע ל"כלכליסט".

 

החייל, ששירת ביחידת המודיעין 8200, הצטלם עם חבריו בבניין של אחד מבסיסי היחידה, ושילב את התמונה במצגת שהכין לאירוע השחרור שלו. אחר כך העלה אותה לרשת החברתית הפופולרית.

 

גורם בבסיס נתקל בתמונה בפייסבוק, דיווח על כך למפקדים והחייל הועמד למשפט. אף שהתמונה אינה כוללת מידע סודי, בצה"ל הוחלט לשפוט את החייל בחומרה כדי להרתיע חיילים אחרים מלחשוף מידע צבאי באינטרנט. גורם צבאי מסר ל"כלכליסט" שהסיבה שבגללה נשפט החייל היא הפרת הפקודה הצה"לית האוסרת על צילום בבסיסים צבאיים ללא אישור.

 

חשיפת מידע ביטחוני באינטרנט אינה תופעה חדשה, אולם היא התגברה עם העלייה בפופולריות של רשתות חברתיות, בלוגים ואתרי תוכן גולשים דוגמת פליקר ויוטיוב, המעודדים את המשתמשים לשתף כמה שיותר מידע על עצמם. חיילים מצטלמים במדים ועם ציוד צבאי בבסיסיהם, מעלים סרטונים מפעילות מבצעית, כותבים על השירות בבלוגים ומצטרפים לקבוצות בפייסבוק הממפות את שיוכם החיילי לעיני כל. לא כל מידע ביטחוני הוא סודי, אולם גורמי מודיעין מיומנים באיסוף ובהצלבה של פריטי מידע שכאלה, ויודעים לבנות מהם תמונה מודיעינית כוללת.

 

דובר צה"ל מסר בתגובה: "צה"ל מכיר בסכנות הגלומות בשימוש בלתי מושכל ברשת האינטרנט האזרחית ופועל למגרן באמצעות הגברת המודעות בקרב חיילי צה"ל, אם באמצעות אכיפה ואם באמצעות הדרכה. האירוע המוזכר בכתבה מוכר ומטופל בחומרה בהתאם למדיניות הצבא".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x