$
פנאי

"כילדים שיחקנו בין דימויים של קוקה־קולה ומרק קמפבל"

כשג'יימס וורהולה, אחיינו של אנדי וורהול, ראה אותו מאייר, הוא הבין מה הוא רוצה לעשות בחיים. לאחר שפרסם שני ספרי ילדים המתארים את חוויות ילדותו לצד הדוד המפורסם, הוא עובד כעת על ספר נוסף בסדרה

רעות ברנע 09:0805.03.14

"כשראיתי את אנדי מאייר, הבנתי שזה מה שאני רוצה להיות", מספר ג'יימס וורהולה, אחיינו של אנדי וורהול. "כשאמרתי לו שאני רוצה לעשות מזה קריירה, הוא ניסה לשכנע אותי לעבור לצילום, כי באותה תקופה חשבו שאיור זה תחום הולך ונעלם".

 

וורהולה (58), סופר ומאייר, החל את דרכו המקצועית בסוף שנות השבעים כמאייר ספרי מדע בדיוני, וברזומה שלו איור עטיפות ליותר מ־300 ספרים. בהמשך החל לכתוב, בעיקר ספרי ילדים אותם הוא גם מאייר. ברוב ספריו מספר וורהולה את הסיפור מנקודת מבט של ילד, וכך גם בשני ספריו "Uncle Andy's" ו־"Uncle Andy's Cats", שנכתבו בהשראת חוויות מילדותו לצד הדוד המפורסם.

 

מתוך הספר Uncle Andy`s מתוך הספר Uncle Andy`s

 

קשור לאימא

 

את שני הספרים, שטרם תורגמו לעברית, אפשר למצוא בתרגום שנעשה במיוחד בתערוכה "אנדי וורהול: הדפס של צעצוע", שמוצגת בימים אלה במוזיאון תל אביב לאמנות.

 

בתערוכה, שמיועדת לילדים אבל גם מבוגרים ימצאו בה עניין לא מועט, מוצגות 86 יצירות של וורהול שנעשו במיוחד לילדים עבור תערוכה שהתקיימה בשוויץ ב־1983. היצירות לקוחות כולן מאוסף מוגרבי (שיצירות נוספות של וורהול ואחרים מתוכו הוצגו בשנה שעברה במוזיאון, בתערוכה "Wanted"), ובהן מציג וורהול דימויים שונים של אריזות משחקים לילדים. היצירות עשויות בטכניקה המוכרת של וורהול - הדפסי משי, צבעוניות של כתמים אל מול קווים ומוטיב של שכפול הדימוי באמצעות סדרות.

 

ג'יימס וורהולה ג'יימס וורהולה

 

"אנדי היה אחיו הצעיר של אבי, שהיה הבכור", מספר וורהולה. "במהלך שנות החמישים היינו נוסעים באופן קבוע, אחת לכמה חודשים, לבקר את דוד אנדי שחי אז עם סבתא שלי בניו יורק. לא הרבה יודעים על הקשר ההדוק בין אנדי לאמו, אבל היא טיפלה בו במשך תקופה ארוכה וגם השפיעה עליו רבות מבחינה יצירתית. היא היתה מציירת בעצמה והתעניינה גם במוזיקה ומחול. ב־1960 לאנדי היה כבר מספיק כסף והוא קנה בית חדש בעיר, זה גם השלב שבו הוא התחיל ליצור את עבודות הפופ־ארט המוכרות שלו".

 

איך הוא הצטייר עבורך כילד?

"מזווית של ילד הוא היה תמיד אקסצנטרי ומעט שונה. מבחינתנו כילדים, גם לפני שהוא הצליח והפך להיות אמן מוכר - הוא כבר היה מפורסם. כנראה משום שהוא היה מאוד שונה מאבא שלי, שהיה בעל מגרש גרוטאות, איש צווארון כחול פשוט מפיטסבורג".

 

זכיתם לראות את היצירות שלו תוך כדי תהליך העבודה?

"כן. בשנתיים־שלוש הראשונות שבהן הוא התחיל ליצור הוא היה עובד מהבית ואנחנו היינו בין היחידים שראו את היצירות. באותם זמנים הוא יצר המון אבל עוד לא מכר את העבודות כל כך מהר, ואנחנו מצאנו את עצמנו משחקים בין דימויים של קוקה־קולה ומרק קמפבל. הרבה מאותן עבודות נמצאות ומוצגות היום במוזיאונים.

 

"בשלב מאוחר יותר, כאשר הוא התחיל לעבוד בפורמטים גדולים יותר, אנדי כבר יצא לעבוד מחוץ לבית. כשאחי ואני היינו מבוגרים יותר היינו באים אליו לסטודיו והוא היה מעסיק אותנו בכל מיני משימות - למתוח את בדי הקנבס, לנקות את הסטודיו וכדומה. כשהיתה ה'פקטורי' (סדנה שבה יצר וורהול עבודות אמנות וקולנוע) הוא כבר שכר אנשים עבור זה".

 

זיכרונותיי מאנדי

 

וורהולה מספר כי דודו אהב מאוד ילדים והקשר ביניהם היה מצוין. "לנו כילדים תמיד היה כיף מאוד איתו", הוא אומר. "אנשים חושבים שהוא היה טיפוס רציני, אבל למעשה היה לו הרבה חוש הומור. עם מבוגרים הוא היה לא פעם ביישן, אבל על ילדים הוא סמך שלא ישפטו אותו באופן מוטעה. גם עם ילדים של אחרים היה לו קשר מצוין, למשל עם שון, בנם של ג'ון לנון ויוקו אונו, שהיו חבריו הטובים. מעבר לזה, הוא תמיד התעניין במשחקים ובמרצ'נדייז. הוא אסף גאדג'טים קטנים, צעצועי מתכת, אריזות וצנצנות שונות, שאת הדימויים שלהם אפשר לראות ביצירותיו שבתערוכה. מה שעניין אותו בהם היה בעיקר הזווית הגרפית, הצורה והצבעים שלהם".

 

אתה רואה השפעות שלו ביצירה שלך?

"היום אני בן 58, בדיוק בגיל שאנדי היה כשהוא מת ב־1987, וכשאני חושב על כמות היצירות שהוא הנפיק במהלך חייו הקצרים אני מופתע בכל פעם מחדש. אני חושב שלמדתי ממנו שני דברים - הראשון הוא שככל שתעשה משהו יותר, כך תהיה בו יותר טוב. השני קשור לתפיסה שלו את האמנות: הוא היה אומר שאין דרך אחת נכונה לעשות משהו, באמנות כל דרך היא נכונה".

 

במה עוסקים שאר הספרים שלך?

"ברוב הספרים שלי, מלבד בשניים על דוד אנדי, אני בעצם מספר סיפורים של אחרים. מדובר באגדות מודרניות מלאות פרטים והרבה חוש הומור. בימים אלה אני עובד על ספר נוסף, שיעסוק בזיכרונות שלי מאנדי".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x