$
כושר

אליוד קיפצ’וגה רץ על הקצה

הרץ הקנייתי מאמין שאין שיא שאי אפשר לשבור. עתה הוא מתכוון לסיים מרתון בפחות משעתיים

אילן גולדמן 08:1730.07.19

רוב בני האדם מעבירים את חייהם בידיעה שיש גבול ליכולותיהם. הם יעדיפו לחיות באזור הנוחות שלהם בלי לקחת סיכונים או לבחון את גבולות יכולתם הפיזית או המנטלית. אבל אחד הדברים שהופכים את המין האנושי למרתק, הוא העובדה שיש גם קומץ של אנשים שחי ונושם כדי לבדוק את קצוות היכולת האנושית.

 

אליוד קיפצ’וגה. עדיין חש רעב לשבור שיאים אליוד קיפצ’וגה. עדיין חש רעב לשבור שיאים צילום: Getty Images

 

אחת הדמויות המרתקות בהקשר הזה בשנים האחרונות הוא רץ המרתון אליוד קיפצ’וגה. הספורטאי הקנייתי בן ה־34 נחשב עוד בחייו לגדול רצי המרתון בהיסטוריה. מה שהופך אותו לכזה זה לא בהכרח הניצחונות שזקף לזכותו כמעט בכל תחרות מרתון שבה השתתף וגם לא תארי העבר שלו כאלוף עולם. אפילו לא מדליית הזהב הנוצצת בה זכה במשחקים האולימפיים האחרונים בריו. מה שמרתק את תשומת הלב העולמית אל הרץ הצנוע ממחוז ננדי הוא תשוקתו העזה לבדוק בכל פעם מחדש את גבולות היכולת האנושית.

 

שגרת האימון שלו משתנה כל הזמן אך בעיקרון הוא מבצע שניים עד שלושה אימונים קשים בשבוע אך רץ כל יום בין פעמיים לשלוש פעמים. כעת, אחרי הכנות בסיסיות של משקולות ואימוני כושר מיוחדים, הוא נמצא במחנה אימונים עם חבריו לקבוצת הפאר NN Running team. במחנות אלה הוא אפילו מסייע בנקיונות החדר וכל מטלה שאחרון הרצים מבצע.

 

 

בשנים האחרונות, לאחר שנותר ללא יריבים משמעותיים בזירת המרתון הפנה קיפצ’וגה את תשומת לבו לכתיבה מחודשת של שיא העולם. רק בספטמבר האחרון, במרתון המפורסם והמהיר של ברלין, ניפץ את שיא העולם הרשמי הקודם (2:02:57 שעות) שהיה שייך לבן ארצו, דניס קימטו, והעמיד אותו על 2:01:39 שעות. שיפור עצום ובלתי נתפס בתחום. ואם לא די בכך, הרי שרק לפני שלושה חודשים, נרשמה לזכותו גם התוצאה השנייה בטיבה בעולם (2:02:37 שעות) במסגרת מרתון לונדון.

 

אולם קיפצ’וגה הבלתי עציר, שכבר בגיל 19 רשם לזכותו את שיא העולם לנוער, מכוון יותר גבוה. הרבה יותר גבוה. מ־2017, עיקר תשוקתו ומרצו מופנים כלפי מטרה שיש שיאמרו שהיא נמצאת מעבר לגבולות היכולת האנושית — לרוץ מרתון בפחות משעתיים.

 

קיפצ’וגה הצנוע והסגפן, רוצה להוכיח לעולם שאין דבר כזה בלתי אפשרי. בניסיון משותף שביצע ביחד עם חברת נייקי לפני כשנתיים על מסלול מרוצי מכוניות באיטליה, כשהוא מסתייע במיטב הטכנולוגיה הקיימת בתחום, הוא היה קרוב מאוד להצליח בשליחות, ופיספס את היעד ההיסטורי ב־25 שניות. תחושת ההחמצה היתה גדולה. “אני עדיין רעב”, הודה בסרטון שצילם לפני כמה חודשים, “לרוץ (מרתון) בפחות משעתיים זה הדבר היחיד שעדיין לא בהכרח בהישג ידי”.

 

בקרוב, קיפצ’וגה שוב יקבל את ההזדמנות המיוחלת לנסות ולעשות היסטוריה. זאת לאחר שחבר לענקית הכימיקלים הבריטית INEOS, לפרויקט שאפתני העונה לשם “1:59”, פרויקט המכוון לתוצאה אותה ינסה לרוץ טרם יתלה את נעלי הריצה שלו: שעה וחמישים ותשע דקות.

 

המיליארדר סר ג’ים רדקליף, העומד בראש INEOS vut, הוא רץ חובב שתומך במצוינות בספורט - וגם מאמין בניפוץ הגבולות האנושיים ובתמיכה במי שמנסה להגשים זאת. “אם אנחנו עושים רווח של 7-6 מיליארד דולר בשנה, אז מה רע להשקיע אותם בספורט על אתגר ראוי, ואנשים שמנסים להוות השראה לאחרים?” הוא צוטט בראיון לרויטרס.

 

הניסיון הנועז ייערך באוקטובר בפארק שטוח לגמרי בווינה במזג אוויר קריר ומושלם. כיצד בכוונתו לעשות זאת? טרם התפרסמו הפרטים הסופיים על הטקטיקה ליום המרוץ. אבל ההשערה היא כי קיפצ’וגה פשוט ירוץ מהר מאוד ויחלק את כוחו: חצי ראשון עם מעט שמירת כוח, חצי שני מהיר יותר. האם יצליח במשימתו? “הוא כבר דחף את הענף לגבולות חדשים”, טוען מאמנו, פטריק סנג. “עם ההכנה הנכונה, אני מאמין שהוא יוכל לעשות היסטוריה”.

 

הכותב הוא מאמן של ספורטאים בענפי הטריאתלון והריצה, ואלוף ישראל בעבר ברכיבה על אופני כביש.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x