ספרות

הסופר והמחזאי נתן שחם הלך לעולמו בגיל 93

שחם, חתן פרס ישראל לספרות, כתב עשרות ספרים ומחזות שבהם תיאר את הווי דור הפלמ"ח ואת פניה של החברה הישראלית

רן בוקר, ynet 15:2418.06.18

נתן שחם, חתן פרס ישראל לספרות, הלך הבוקר (ב') לעולמו בביתו בקיבוץ בית אלפא בגיל 93. מועד ההלוויה טרם נקבע.

 

הקריירה הספרותית של שחם עשירה ומגוונת וכוללת בתוכה כתיבת רומנים, מחזות, ספרי ילדים וספרי מסע. הוא כתב למעלה מ-40 ספרים, בהם תיאר את הווי דור הפלמ"ח ואת פניה של החברה הישראלית ההולכת ונבנית. מבין ספריו ניתן למנות את "רבעיית רוזנדרוף", "גוף ראשון רבים", "לב תל אביב" ועוד. נושאי סיפוריו הראשונים שאובים בעיקר מחיי הקיבוץ וממלחמת העצמאות. מחזותיו ("קרא לי סיומקה", "הם יגיעו מחר") עוסקים אף הם בנושאים דומים. על פועלו הוא קיבל פרסים רבים, בהם פרס ביאליק לשנת 1998 ופרס ראש הממשלה ליצירה ע"ש לוי אשכול בשנת 2007. בשנת 2012 קיבל את פרס ישראל לספרות.

 

 

הסופר נתן שחם. נפטר בגיל 93 הסופר נתן שחם. נפטר בגיל 93 צילום: אלעד גרשגורן

 

שחם יליד תל אביב, בנו של הסופר אליעזר שטיינמן ואחיו של דוד שחם, עיתונאי וסופר גם הוא. בצעירותו למד בגימנסיה הרצליה ובשעות הפנאי למד נגינה בכינור, תחביב שליווה אותו גם בבגרותו. הוא היה חבר בתנועת "המחנות העולים", ומאוחר יותר בתנועת "השומר הצעיר". בשנות העשרים המוקדמות לחייו התגייס לפלמ"ח והשתתף בקרבות מלחמת העצמאות. בשנת 1945 הצטרף לקיבוץ בית אלפא והיה לאחד מחבריו.

 

נוסף על הקריירה הספרותית שלו, מילא שחם גם מגוון תפקידים ציבוריים, ביניהם: משנה ליו"ר הוועד המנהל של רשות השידור, נספח התרבות של ישראל בניו יורק והמנהל הכללי של הוצאת הספרים "ספריית פועלים".

 

שחם השאיר אחריו את אשתו קטינה, שני בנים ובת - הסופרת ואוצרת המוזיאונים אורית שחם-גובר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x