$
קולנוע וטלוויזיה

הנפשה לנפש: הסרט "החיים, סרט מצויר"

הסרט מתעד את חייו של אוטיסט שמתקשר עם העולם באמצעות סרטי דיסני. הבמאי: "מודל לחיקוי"

אור סיגולי 08:5507.11.16

כשהיה בן 3, ראו הוריו של אוון סוסקינד כיצד הוא שוקע לתהומות האוטיזם ומאבד את היכולת לתקשר עמם. רוב הניסיונות לטפל בו ולשפר את מצבו העלו חרס, עד שאביו של אוון, הסופר והעיתונאי רון סוסקינד, הבחין כי הקליפה שעוטפת את בנו נסדקת כאשר הוא צופה בסרטי האנימציה של דיסני. באמצעות הדמויות המוכרות והאהובות של עולם ההנפשה החל אוון להושיט יד אל העולם שסביבו.

 

סיפורו של אוון, העומד במרכז הסרט התיעודי המרגש “החיים, סרט מצויר”, הוא הוכחה דרמטית לכך שהקולנוע יכול להציל חיים.

 

"משהו שישנה חיים"

 

"נחשפתי לסיפור באמצעות הספר שכתב רון על המאבק של בנו", מספר הבמאי רוג'ר רוס וויליאמס לקראת הקרנת הסרט בפסטיבל דוקאביב גליל, שייפתח במעלות תרשיחא ביום שלישי הקרוב, ובהמשך גם ישודר בערוץ yes דוקו. "כל כך רציתי לספר את הסיפור שיצאנו לצלם עוד לפני שקיבלנו את הזכויות מדיסני". 

מתוך הסרט "החיים סרט מצויר" מתוך הסרט "החיים סרט מצויר"

 

אולפן האנימציה הענקי איננו מפורסם בקלות שבה הוא מאפשר לבמאים לעשות שימוש בחומריו, וההפקה של "החיים, סרט מצויר" ניצבה בפני האתגר הגדול ביותר שלה. "פחדתי מאוד לפני הפגישה עם ראשי דיסני", מספר וויליאמס, "אפילו המפיקה הקשוחה שלי רעדה. זה היה סיכון גדול מאוד לצאת לצלם בלי לדעת אם הם יאשרו, אבל היה לי אמון בפרויקט. ובאמת, הם הבינו שיש פה משהו מיוחד, משהו שישנה חיים. בסוף הפרזנטציה שלי התמלאו עיניהם דמעות".

 

ואם מסע השכנוע של ראשי דיסני לאישור הפרויקט לא היה מאתגר דיו, וויליאמס היה צריך גם לגרום לגיבור שלו להרגיש נוח. "אוון שיתף פעולה מלכתחילה כי הוא רצה שהסיפור שלו יסופר, אבל נדרש לו זמן להתרגל לנוכחות של המצלמה. בילינו איתו המון ובשלב מסוים כבר נהפכנו לחלק מהמשפחה. הוא אמר להוריו שהוא מרגיש שאנשים לא יודעים מי הוא, וזו אחת הסיבות שהספר נכתב מלכתחילה".

 

מתמודד לפרס האוסקר

 

"החיים, סרט מצויר" הוקרן בפסטיבל סאנדנס, ובו זכה וויליאמס בפרס על הבימוי. לאחרונה הסרט עולה כמועמד מוביל לפרס האוסקר שיתקיים בתחילת השנה. מאז נחשף, סיפורו הלא ייאמן של אוון מכה גלים בכל מקום שהוא מגיע אליו. "מאז סאנדנס אנחנו בדרכים, טיילנו בכל ארצות הברית", מתאר וויליאמס את המסע. "מדהים לראות איך ילדים ומבוגרים ניגשים ומדברים עם אוון בתום ההקרנות. הם רואים בו גיבור ומודל לחיקוי. הוא הפך להיות סוג של כוכב רוק לילדים אוטיסטים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x