$
פנאי

מכים את המומחה

"יחי הקיסר!" של האחים כהן הוא חגיגה קולנועית, אך כזו שמיועדת בעיקר לשולטים בתולדות הקולנוע

אור סיגולי 08:3118.02.16

שני סרטים הנושאים את שמם של האחים כהן מוקרנים זה לצד זה בימים אלה. על הראשון, "גשר המרגלים" המועמד לאוסקר, הם חתומים רק כתסריטאים. בשני, "יחי הקיסר!" שעולה היום לאקרנים, הם הכוח המוביל גם בכתיבה וגם בבימוי. יש לא מעט מהמשותף בין שני הסרטים.

 

גם "יחי הקיסר!" וגם "גשר המרגלים" עוסקים בארה"ב של שנות החמישים ובמרכזם גבר שתפקידו לעשות סדר בעולם כאוטי, אבל יותר מהכל, שניהם סרטים המתכתבים עם קולנוע קלאסי מתור הזהב של הוליווד ובשניהם הנוסטלגיה היא ערך עליון.

 

"יחי הקיסר!" מספר על אדי מניקס, אחראי הפקות באולפן הוליוודי, שבמשך מעט יותר מיממה צריך לדאוג שכל הפקות הסרטים יעמדו בלוח הזמנים, לפייס בין אנשי הצוות, להרחיק כתבות רכילות וגם להעביר כופר ענק לאנשים שחטפו את הכוכב הראשי של האולפן. פחות או יותר יום עבודה רגיל של כולנו.

 

את הסרט עצמו בנו הכהנים כמבוך של מחוות לכל ז'אנר הוליוודי בשנות הארבעים והחמישים. זה לא רק סרט על מאחורי הקלעים, אלא גם חגיגה של אהבת קולנוע שסגנונה נע בין קומדיות סקרובול, סרטי ריגול, פילם נוארים ומחזות זמר. לשולטים בהיסטוריה של הוליווד צפויה נסיעה משעשעת במיוחד, שבה כל תחנה היא קריצה מיומנת וצבעונית לסרטים של פעם.

"יחי הקיסר!". מחווה לכל ז'אנר הוליוודי בשנות הארבעים והחמישים "יחי הקיסר!". מחווה לכל ז'אנר הוליוודי בשנות הארבעים והחמישים

 

חוויה למבקרי הקולנוע

 

אל הקרנבל הוזמנו כמה מהשחקנים האהובים בהוליווד, חלקם רק לסצנה אחת קצרצרה. ג'וש ברולין הוא שקושר בין כל העלילות, ולצדו אפשר לזהות את סקרלט ג'והנסון, טילדה סווינטון, ג'ורג' קלוני, ג'ונה היל, צ'נינג טייטום בנאמבר מוזיקלי מושלם, רייף פיינס, שחקן צעיר בשם אלדן ארנהייך שגונב את ההצגה, וזו רק רשימה חלקית.

 

למבקרי קולנוע ואנשי אקדמיה מדובר בחוויה מרנינה, אך יכול להיות שצופים מן המניין, שלא קראו ספרים עבי־כרס על תולדות הקולנוע, יישארו אדישים מול הידע הרב שמפגינים היוצרים ולא לגמרי ימצאו עניין בקווי העלילה, שרובם נותרים כקוריוז ולא מפותחים עד הסוף. יש חופן סצנות נפלאות ב"יחי הקיסר!", והוא מייצר דיון מרתק על הקשר בין אמנות ואמונה, אבל הדבק שמחזיק את הכל יחד מעט חלש, ולכן הסרט נותר קטן מסך חלקיו.

 

החמישייה שך כלכליסט: הסרטים שכדאי לראות השבוע

 

1. "הבן של שאול" - שבוע שני בראש הרשימה

2. "האיש שנולד מחדש" - יש עוד זמן להשלים לפני האוסקר

3. "מכונת הכסף" - הסיפור האמיתי הכי לא ייאמן בקולנוע כרגע

4. "45 שנים" - נותן פייט לכל השמות הגדולים מהוליווד

5. "גשר המרגלים" - עדיין התסריט הכי טוב של האחים כהן שמוקרן על המסכים כרגע

בטל שלח
    לכל התגובות
    x