$
פנאי

חמש שנות חתרנות

התדר, שהחל כמיזם תל אביבי חד־פעמי של רדיו ובר שעובדים רק בקיץ, יפתח היום עונה חמישית. על הפרק: פרויקט קולינרי סודי של אייל שני ופלישה לפולין

יעל סובינסקי 09:0422.06.14

בישראל, כמו בישראל, אין דבר כזה חד־פעמי: קופסאות הפלסטיק מהסופר נשטפות וזוכות לחיים ארוכים, ופרויקטים חד־פעמיים מקבלים מהדורה שנייה, שלישית ועשירית. הכלל הזה תקף גם במקרה של הרדיו־בר תדר: המיזם המקורי - תחנת רדיו אינטרנטית (teder.fm) שפועלת במהלך חודשי הקיץ בלבד מתוך חלל שמשלב בילוי, תרבות ואמנות - הפך מעניין חד־פעמי וקטן יחסית למסורת קבועה, שנפתחת היום בפעם החמישית ורק הולכת ומתרחבת משנה לשנה. "בכל עונה אנחנו מנסים לשדרג ולהעלות את הרף", מספר צח בר, ממקימי התדר. בכל קיץ נבחר חלל תל־אביבי אחר לפעילות, ובו מתקיימים, במקביל לשידורי הרדיו שהם לב המיזם, גם הופעות, תערוכות ומיצבים, ומוגש תפריט שנבנה עם אייל שני ושחר סגל. במהלך המונדיאל פועלת במקום מסעדה קטנה שתגיש אוכל מקסיקני, ולאחר הגמר יועלה בה פרויקט קולינרי סודי של שני וסגל. "אנחנו מנסים להשתעשע עם תחומים אחרים, מעבר למוזיקה", מסביר בר. "בערב הפתיחה, למשל, נשתף פעולה עם אנסמבל בת שבע שיציגו את המופע החדש שלהם, 'Flock', בחלל המתחם".

 

מבחינת מיקום, השנה יחזור התדר אל המתחם שבו שהה בשנה שעברה, בית רומנו שעל דרך יפו בתל אביב. "בהתחלה הגיע אלינו בעיקר קהל נישתי", מסביר בר, "אבל זה התפשט גם מחוץ לתל אביב, כולל הרבה תיירים". בשנתיים האחרונות נדד התדר גם לחו"ל, במקביל לפעילות בארץ - לטוקיו ולסנט פטרסבורג - ובסוף השבוע האחרון של יוני הוא צפוי להגיע לרובע היהודי בקרקוב שבפולין.

 

התדר בבית רומנו. תחנת רדיו שפועלת מתוך חלל שמשלב בילוי, תרבות ואמנות התדר בבית רומנו. תחנת רדיו שפועלת מתוך חלל שמשלב בילוי, תרבות ואמנות

 

אנחנו מחפשים מקומות בעולם שהם לא ערי הבירה הסטנדרטיות והפופולריות שכבר ראו הכל, אלא כאלו שהם הרבה יותר רעבים וסקרנים", מסביר בר. "בקרקוב מתרחשים בשנים האחרונות דברים מגניבים, אז יצרנו שיתוף פעולה עם פסטיבל המוזיקה היהודי שמתקיים בעיר". רדיו תדר ישדר מפולין במשך ארבעה ימים, כשלפניהם ואחריהם יתקיימו במקום פעילויות שונות.

 

כשבתוכנית מופיע שיתוף פעולה עם חברת פומה וחסות של בירה מכבי - הבירה היחידה שמוגשת במקום מאז נפתח בפעם הראשונה - קשה להתעלם מהתחושה שהרעיון הראשוני והחתרני מתחיל להתמסחר. בר, מצדו, רואה את הקשרים המסחריים האלה כיחסי גומלין שטובים לשני הצדדים. "אנחנו לא מפחדים מחסויות מסחריות", הוא פוסק. "אנחנו מסתכלים בצורה חיובית על כך שיש גופים שמאפשרים לנו לממש את החלומות שלנו, אבל לא נתפשר על התוכן".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x