$
פנאי

המצעד יעבור לוורוד

מצעד הגאווה שייערך מחר בתל אביב לא לבד: מצעדי הגאווה בעולם הפכו לחגיגה מטורפת עבור אלפי תיירים. הנה כמה שאסור לפספס

יעל סובינסקי 09:2512.06.14

ברלין: נוכחות ישראלית

 

מצעד הגאווה של ברלין מתברג בצמרת המצעדים הארוכים בעולם: יש בו מסלול צעידה שנפתח ברובע שונברג, החביב על הקהילה הגאה בעיר, ומסתיים למרגלותיו של שער ברנדנבורג. יותר מחצי מיליון משתתפים וחוגגים מכל העולם, בנוכחות ישראלית בולטת, צועדים עד לנקודת הסיום, שבה מתקיימת מסיבה ענקית; בשנה שעברה הופיע בה הצמד הישראלי TYP. בשנים האחרונות, בעקבות תלונות על התמסחרותו של המצעד, נוסדה אלטרנטיבה קטנה יותר בשם מצעד קרויצברג.

 

ניו יורק: החלוץ הראשון

 

כאן הכל התחיל. ביוני 1969 פשטה משטרת ניו יורק על הבר ההומו־לסבי Stonewall Inn ברחוב כריסטופר, מה שהוביל למהומות שנמשכו כמה ימים ומשכו אלפים מחברי הקהילה הגאה, שהחליטו לשים קץ לאפליה. בעקבות האירועים נערך ביולי 1970 לראשונה מצעד מחאה. מצעד הגאווה הראשון בעולם, שנקרא LGBT pride march, הפך עם השנים למצעד הגדול ביותר מסוגו בצפון אמריקה. המשתתפים צועדים דרך רחוב כריסטופר שבו הכל התחיל, ומסיימים במסיבות ענק בחוצות העיר.

 

מדריד: הדיג'יים הטובים בעולם

 

במדינה שמכירה בזכויותיהם לנישואים ולהורות של חברי הקהילה הגאה יש בהחלט מה לחגוג. בספרד לא חסרים מצעדי גאווה, אולם הגדול והוותיק ביותר מתקיים בבירה. מצעד Mado (מדריד הגאה) נוסד ב־1979 ומושך אליו כמיליון בני אדם. רובע צ'ואקה הצבעוני הופך לחגיגה גדולה, שכוללת מצעד בשדרות המרכזיות של העיר ומסיבות המוניות עם הדיג'יים הטובים ביותר בעולם.

 

אמסטרדם: מצעד על המים

 

אמסטרדם היא אחת הערים הליברליות ביותר באירופה וקרקע פורה לקיומו של מצעד גאווה משובח, וליתר דיוק - משט גאווה. Canal Parade, שנוסד ב־1996, הוא מצעד גאווה צף, יחיד מסוגו בעולם. את הבמות המסורתיות מחליפות סירות השטות בתעלות העיר שעליהן מציגים הרוקדים, כולל סירה של נציגי הממשלה. את גדות התעלה והרחובות הסמוכים גודשים כ־400 אלף צופים מכל העולם, שאחר כך ממשיכים לחגיגות על מדרכות העיר.

 

משט הגאווה באמסטרדם משט הגאווה באמסטרדם צילום: אי פי איי

 

מומבאי: צועדים מחוץ לחוק

 

יש גדולים, מפוארים ונוצצים ממנו - אבל מצעד הגאווה הצעיר של מומבאי, Queer Azadi March, הולך בדרך הבטוחה להפוך למצעד שעומד על שלו. למרות שיפור מסוים בזכויות ההומוסקסואלים בתת־היבשת החליט בית המשפט ההודי לפני פחות משנה להוציא את ההומוסקסואליות שוב מחוץ לחוק. עד אז השתתפו במצעד בעיר רק כמה מאות, אולם כמחאה על החקיקה החדשה יצאו 5,000 משתתפים למצעד הגאווה הגדול ביותר בתולדותיה של הודו. כאן לא תראו מסחור, אלא חגיגה אותנטית לגמרי במאות גוונים ואינספור סארי צבעוניים מסביב.

 

סידני: חודש של מסיבות

 

המיקום בקצה העולם עושה את שלו, כי לאוסטרלים יש סגנון ייחודי למצעד הגאווה. במקום מצעד אחד מתקיים פסטיבל גדול ועליז בערים הגדולות שנמשך כשבועיים, והמפורסם ביותר הוא המארדי גרא של סידני, שנמשך כחודש שלם הגדוש במסיבות, מצעדים, מופעים ועוד. בשיאו נערך מצעד הגאווה, שנוסד ב־1978 ומתקיים בכל שנה בנושא משתנה שמהווה השראה לבמות הנוסעות ועליהן כ־10,000 משתתפים. את המצעד פותחת Dikes on Bikes, קבוצת אופנועניות לסביות שמובילה את המשתתפים והצופים עד למסיבה הגדולה שבסופו.

 

סאו פאולו: בקצב הסמבה

 

היום תישרק באצטדיון ארנה דה סאו פאולו שריקת הפתיחה למשחק הראשון במונדיאל, ואלפי תיירים יצבעו את הרחובות. אך רק בחודש שעבר היתה סאו פאולו במוקד החגיגות. מצעד הגאווה בעיר מושך אליו בכל שנה יותר מ־4 מיליון משתתפים, שחוגגים ברוח הקרנבל ובקצב הסמבה. הם ממלאים את שדרת פאוליסטה בעיר והופכים את המצעד למחזיק שיא גינס כמצעד הגאווה הגדול ביותר בעולם. לפני שלוש שנים היתה לחוגגים סיבה נוספת למסיבה, כשבית המשפט העליון בברזיל הכיר בזכותם להורות של בני זוג חד־מיניים וקבע נקודת ציון נוספת בדרך לשוויון זכויות במדינה הקתולית הגדולה ביותר בעולם.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x