$
פנאי

לראשונה: הסכם קיבוצי לזמרי מקהלת האופרה

הזמרים יקבלו תוספת שכר בשיעור של 10% על פעולות מסוימות במהלך השנה וכן קרן השתלמות

מאיה נחום שחל 15:2505.06.12
העובדים בענף התרבות הישראלית השכילו להבין שכאשר מתאגדים ישנם סיכויים גבוהים יותר להגיע לתוצאות בכל הקשור לתנאי העסקה. בשנים האחרונות קמו איגודי יוצרים ומבצעים שונים המסייעים לעמוד מול גופי התרבות והתוצאות ניכרות.

 

לפני כשנה התאגדו זמרי מקהלת האופרה בהסתדרות ובימים אלה הם חותמים על הסכם קיבוצי ראשון בתוקף לשנה. הזמרים יקבלו תוספת שכר בשיעור של 10% על פעולות מסוימות במהלך השנה וכן קרן השתלמות. בנוסף, לא ייקטע רצף זכויותיהם של זמרים שלא ישתתפו תקופה מסוימת בחזרות או מופעים, לתקופה של עד תשעה חודשים. בצוות המשא ומתן היו יו"ר האגף לאיגוד מקצועי במרחב תל אביב ציון אלגריסי חברי ועד העובדים, מנכ"לית האופרה חנה מוניץ ואנשי צוותה.

 

אופרה אאידה אופרה אאידה צילום: עמית שעל

 

"אני שמחים על השיתוף עם הנהלת האופרה על ההישג ההיסטורי הזה ומקווים שמוזיקאים אחרים יגיעו להסכמים דומים בתחום שהוא מאוד בעייתי בארצנו" אמרו מרים מונדרי וירון לוי, יו"ר ועד הפעולה של זמרי המקהלה.

 

מונדרי ולוי מספרים כי ההחלטה הראשונית להתאגד הגיעה לפני שנה וחצי על רקע אי שביעות רצון ממכלול בעיות בהפקה, והתגבשה הסכמה שהתאגדות מסודרת בליווי איגוד מקצועי תיתן את המענה לבעיות. "עיקר הבעיות היו בנושאי שכר ותנאים כלכליים. הבעיה העיקרית היא שאנחנו עובדים כשבעה חודשים אינטנסיביים בשנה ובשאר הזמן מובטלים, אולם יחד עם זאת אנו שכירים של האופרה ומקבלים משכורת לפי פרויקטים ומחויבים לזמינות מוחלטת

במהלך העונה, מה שכמובן לא מאפשר למצוא עבודות נוספות", אומר לוי. "שנית, מספר המשתתפים משתנה בהתאם לפרויקט וישנן תקופות שהשכר לא מספיק בשביל לחיות", מוסיפה מונדרי.

 

מנכ"לית האופרה חנה מוניץ אמרה כי "ישנו הסכם עקרונות שישבנו עליו כמעט שנה והוא מוסכם, אבל לקחנו ארכה של 60 יום לסגור אותו ונשב עליו אחרי הפסטיבל במצדה".

 

מונדרי ולוי טוענים כי "חתמנו על הסכם קיבוצי לכל דבר וכיוון שנשארו נושאים שוליים שלא הספקנו להגיע להבנות לקחנו את הארכה, במהלכה ייפתרו הסוגיות הזניחות האלו ויתווספו בהמשך".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x