שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פנאי

טיולי אביב בעקבות צמחי הבר

מאירוסים בצפון ועד תורמוסים בעמק האלה, "כלכליסט" מציג את האתרים שבהם אפשר לטייל וליהנות מפריחת האביב הצבעונית

תמר וילרפורט 09:4825.03.12

זוהי שעתם היפה של פרחי הבר. בצדי הדרך שיחי חרדל השדה צובעים את הגבעות בצהוב, ומי שרק ייצא לחפש ימצא פריחה יפהפייה של תלתן הארגמן ושל חלמית, שניהם בגוני ורוד, קחוונים בעלי הראש הלבן וחרציות צהובות. אם מתאמצים, מבחינים גם במרגנית הפצפונת הכחולה. בתוך שבועות ספורים הכל יתייבש וישתלט הצבע הצהוב־חום, לכן כדאי למהר ולראות את הפרחים. "כלכליסט" ממליץ על אתרי פריחה עונתיים.

 

1. אירוס. שמונת מיני האירוסים הגדלים בישראל יפים ומוגנים. המוכרים הם איריס הארגמן, שצומח בעיקר בחולות ובגבעות כורכר, ואירוס הגלבוע - בצפון. אחיהם - אירוס הנגב, אירוס החרמון ואירוס נצרתי, וגם הקטנים יותר - אירוס הביצות ואירוס הלבנון - כולם כבר נצפו, אם כי בפרטים בודדים. איפה: גבעות בית עובד, שמורת אירוס הארגמן בנתניה, הר ברקן בגלבוע.

 

אירוס אירוס

 

2. תורמוס ההרים. האח הבכור של התורמוס הארצישראלי והתורמוס צר העלים, כולם מוגנים. תורמוס ההרים גדל באזורים הרריים, ופריחתו הכחולה מתכהה לאחר ההאבקה. איפה: גבעת התורמוסים בעמק האלה – תל שוכה (מצומת האלה להמשיך בכביש 375), צומת אליקים (לפנות לכביש 672), עמק הארזים.

 

תורמוס ההרים תורמוס ההרים צילום: דורון נסים

 

3. צבעוני. אחרון לפרוח מבין האדומים הוא הצבעוני - גם צבעוני ההרים וגם צבעוני המדבר, שניהם מוגנים. הפריחה שלהם שונה מזו של הכלנית, הנורית והפרג, הפורחים בהמוניהם וגבוהים מהקרקע. הצבעוני נמוך והכתם שבבסיסו מעוטר בצהוב ושחור. איפה: סביב באר שבע - צבעוני המדבר, בלכיש ובגלבוע - צבעוני ההרים.

 

צבעוני צבעוני צילום: אלכס קולומויסקי

 

4. עכנאי יהודה. גבעולו מלא ושעיר, והוא פורח בתפרחת ארוכה. הפרחים מחליפים צבעים במהלך העונה - מגוון אדום לכחול ולסגול. פעמים רבות אפשר למצוא בתפרחת אחת את כל הצבעים. איפה: ראש העין, לכיש, בית גוברין, רמת הגולן.

 

עכנאי יהודה עכנאי יהודה

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x