שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אורבניסט

פרסי אופיר: מי יהיו הזוכים הגדולים?

הערת שוליים או בוקר טוב אדון פידלמן? אוולין הגואל או הגר בן אשר? לקראת טקס פרסי אופיר ביום חמישי, "כלכליסט" סוקר את המועמדים ומסמן את המובילים

אוהד לנדסמן 13:5721.09.11

ביום חמישי ייערך בחיפה טקס הענקת פרסי האקדמיה הישראלית לשנת 2011 בהנחייתו של מוני מושונוב. גם השנה חוזרות ועולות הטענות הקבועות שלפיהן טקס פרסי אופיר כמעט ואינו רלוונטי לקהל הצופים ויוקרתו בתעשייה המקומית הולכת ופוחתת.

 

הבעיה העיקרית היא שמרבית מהסרטים המשתתפים בטקס עדיין לא יוצאים לאקרנים לפני שהוא נערך.לפני ההכרזה על המועמדים הסופיים, למשל, רק שניים מתוך הסרטים העלילתיים שהשתתפו בתחרות ("הערת שוליים" ו"כלבת") הופצו באופן מסחרי בארץ..

 

לאחרונה עולה שוב ההצעה ליישם את העקרון הקיים בטקס האוסקר האמריקאי, שלפיו על כל הסרטים המתחרים לעלות להקרנות מסחריות באופן רציף ולפרק זמן מינימלי לפני הכרזת המועמדויות. ביום שני נודע כי ערוץ 2 החליט לשדר תקציר מהטקס כשעתיים לאחר קיומו, זאת בעקבות הביקורת הקשה שספגה ההחלטה המקורית לשדר אותו רק בסוף השבוע של ראש השנה. שידור ישיר היה צעד מתבקש יותר עבור טקס שסובל מסיקור תקשורתי נמוך יחסית, קשיים בהשגת מימון ומחסור בגופים למתן חסות.

 

יום חג

 

למרות כל זאת, טקס פרסי אופיר הוא יום חגה של תעשיית הקולנוע הישראלית, שהמשיכה גם השנה להניב מספר שיא של סרטים שזכו בפרסים יוקרתיים בפסטיבלי קולנוע מובילים בעולם. השנה הוא גם ייערך בסימן חילופי משמרות והתחדשות, כשאת תפקיד יושב ראש האקדמיה יתפוס המפיק איתן אבן, שמחליף את מארק רוזנבאום.

 

אם לא יהיו הפתעות של הרגע האחרון, "הערת שוליים" יהיה הזוכה הגדול של הערב. עם 13 מועמדויות בסך הכל ויותר מ-200 אלף צופים בישראל, סרטו של יוסף סידר הוא המועמד המוביל לפחות בפרס סרט השנה ובפרס הבימוי. באם ייבחר כסרט השנה, יהפוך "הערת שוליים" לנציג הרשמי של ישראל בקטגוריית הסרט הטוב ביותר בשפה זרה לתחרות האוסקר. ה"ראנר-אפ" בקטגוריה זו הוא ללא ספק "בוקר טוב אדון פידלמן", סרטו של יוסי מדמוני שזכה בפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל קארלובי וארי בצ'כיה ומועמד כאן ב-11 קטגוריות.

  

ליאור אשכנזי ושלמה בראבא. מתוך "הערת שוליים" ליאור אשכנזי ושלמה בראבא. מתוך "הערת שוליים" צילום: רן מנדלסון

 

שלושת המתמודדים האחרים הם "אחותי היפה" (11 מועמדויות), אשר קיבל מקלחת קרה מהמבקרים בפסטיבל ירושלים האחרון, "השוטר" (7 מועמדויות), אשר זכה בפרס חבר השופטים היוקרתי בפסטיבל לוקרנו, ו"אורחים לרגע" (7 מועמדויות), סרטה הראשון כבמאית וכתסריטאית של מאיה קניג.

 

תסריט מותח

 

התחרות על פרס התסריט השנה נראית צמודה, וההכרעה תהיה כנראה בין שני סרטים שכתיבתם זכתה כבר להכרה בינלאומית חסרת תקדים. האם יהיה זה "הערת שוליים", שקיבל את פרס התסריט בפסטיבל קאן האחרון, או "פידלמן", אשר זכה בפרס התסריט בפסטיבל סאנדנס? המועמד המוביל בפרס המשחק הוא שלמה בראבא, אשר מספק הופעה מאופקת ובלתי נשכחת ב"הערת שוליים". עם זאת, לא תהיה זו הפתעה גמורה אם הפרס יוענק לששון גבאי על משחקו המדויק כמר פידלמן או לגור בנטביץ' על משחקו ב"אורחים לרגע", סרטה של בת זוגו מאיה קניג.

 

ליאור אשכנזי פייבוריט

 

בקטגוריית שחקן המשנה ליאור אשכנזי הוא ללא ספק הפייבוריט בעקבות הופעתו המצוינת ב"הערת שוליים" כשקולניק הצעיר, אך אין זה מן הנמנע שהפרס יוענק לצחי גראד על משחקו ב"אורחים לרגע" או להנרי דוד על הופעתו ב"פידלמן".

 

קשה לקבוע מי תזכה בפרס השחקנית הטובה ביותר, ולו משום שמרבית הסרטים עדיין לא הוקרנו כאן באופן סדיר, אך על פי השמועות לפחות ארבע מהן, אוולין הגואל ("אחותי היפה"), הגר בן אשר ("הנותנת"), חן יאני ("נמס בגשם") וקרן ברגר ("שתיים בלילה") ראויות עד מאוד לפרס.

 

בקטגוריית הסרט התיעודי שני המועמדים המובילים הם "הדירה", סרטו של ארנון גולדפינגר, אשר זכה בפרס הבימוי התיעודי בפסטיבל ירושלים, ו"ארץ בראשית", סרט הטבע הראשון בישראל באורך מלא. פרס מפעל חיים יוענק למפיק יצחק (איז'ו) שני אשר הפיק, ניהל, השקיע והפיץ סרטים ישראלים רבים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x