• תפריט
פנאי

חול בחו"ל: איפה גולשים על דיונות

לדהור במורד הר מלאכותי מצפון למינכן, לטפס על הדיונה הגבוהה בעולם בפרו או לחוות נוף בתולי ליד קייפטאון. "כלכליסט" מציג את ספורט הסנד בורדינג

קרן צור 11:1203.05.11

ממש כמו מדרונות מושלגים או גלי אוקיינוס אימתניים, גם דיונות מדבריות יכולות להציע חופשת גלישה לחובבי ספורט אתגרי. גלישת חולות, סנד בורדינג, הוא ענף שטרם נחת בישראל, אבל בעשור האחרון כבר פרץ את גבולות מולדתו צ'ילה, וגם במקומות אחרים הוא מושך תיירים מכל העולם. "כלכליסט" מדווח על חמישה מקומות שבהם אפשר להתנסות בחוויה - מאתרים מוסדרים שמציעים השכרת ציוד ותנאים מפנקים, ועד לדיונות בתוליות שעוד לא מוסחרו.

 

גרמניה: Monte Kaolino

אחד מאתרי גלישת החול הכי מוכרים, ומדי שנה הוא מארח את אליפות העולם. גרמניה אינה משופעת במדבריות אבל זה לא הפריע לגרמנים להקים במרחק שעתיים צפונית למינכן, ליד העיר הירשאו (Hirschau), אתר מלאכותי לגלישת חול. המקום מרשים ומסודר לתפארת, ונבנה בקרבת מחצבת מינרלים ענקית בת יותר ממאה שנה. את החול, שנוצר בתהליכי החציבה, מעבירים על גבי סרטים נעים לנקודה פריקה אחת, שבמהלך השנים הפכה להר המתנשא לגובה 110 מטר. על ההר הזה הוכשרו מסלולי גלישה מסודרים באורך 200 מטר. אף על פי שפסולת החציבה לא יכולה להתחרות בחול זהוב של דיונות טבעיות, היא מספקת חוויית גלישה דומה מאוד.

 

העונה: מאי עד ספטמבר.

 

קהל היעד: גולשים בכל הרמות. יתרון בולט: נוחות ובטיחות. זהו האתר היחיד שבו פועלת מעלית המשנעת את הגולשים לראש ההר. כמו כן, מסביב לאתר הוקם מתחם קמפינג מסודר לשימוש הגולשים, עם בריכת שחייה ומסעדות. יותר מבכל אתר אחר, מקפידים כאן על כללי הבטיחות: כל גולש מחויב להרכיב משקפיים, לחבוש קסדה ולשלם 25 יורו דמי ביטוח.

 

פרטים: 15 יורו להשכרת ציוד ל־4 שעות; 2.5 יורו לנסיעה במעלית. www.montekaolino.eu.

 

גרמניה: Monte Kaolino גרמניה: Monte Kaolino

 

אורגון, ארצות הברית: Sand Master Park

אתר הסנד בורדינג הראשון נפתח בארצות הברית בשנת 2000, והיה לאטרקציה שמזרימה לאורגון כ־25 אלף מבקרים חובבי ספורט אקסטרים בשנה. את האתר הקים לון ביאלה, גולש חולות תחרותי ומחלוצי הספורט בארצות הברית, והוא שכנע את הרשויות להקצות את השטח למיזם. לצד מסלולים שמיועדים לגולשים מתחילים, הוכשרו בדיונות החוליות גם מסלולים מאתגרים, הכוללים מקפצות חול ורמפות המתנשאות לגובה 40 מטר, והן משמשות לתחרויות מקצועיות הנערכות באתר שלוש פעמים בשנה.

 

העונה: האתר סגור מאמצע ינואר עד תחילת מרץ. בתקופת הקיץ הוא פועל כל השבוע.

 

קהל היעד: גולשים בכל הרמות. יתרון בולט: צוות מדריכים מוסמך מעביר שיעורי גלישה למתחילים ולמתקדמים. למשפחות מציעים כאן סיורי גלישה על הבוגי, שמיועדים לילדים בני 4 ומעלה. באתר משכירים שבעה סוגים של בוגי וגלשנים למתחילים ולמתקדמים, במחירים זולים יחסית.

 

פרטים: 10-15 דולר להשכרת גלשן ל־24 שעות; מ־25 דולר לשיעור גלישה קבוצתי (5–4 איש) בן שעה; 45 דולר לשיעור פרטי; 25 דולר למשתתף (מינימום 3 אנשים) בסיור בוגי למשפחות. www.sandmasterpark.com.

 

קייפטאון, דרום אפריקה: Cape Town Dunes

שני אתרי גלישת חול מפורסמים ממוקמים במרחק של פחות משעה נסיעה מקייפטאון. הראשון הוא Cape Town Dunes, שמרוחק 43 ק"מ מהעיר ומציע דיונות מתונות יחסית של 40 מטר. השני הוא Betty’s Bay הפונה לגולשים מתקדמים שרוצים לדהור בחולות על מסלולים של 250 מטר. שני האתרים לא פועלים כמרכזי גלישה מסודרים, ואין בהם מקום לשכירת ציוד או מסעדה. לתיירים מומלץ להצטרף לטיולים מאורגנים שמציעות כמה חברות מקומיות בקייפטאון, שכוללים הסעות, אספקת ציוד והדרכה.

 

העונה: מאי עד ספטמבר.

 

קהל היעד: גולשים בכל הרמות. יתרון בולט: אף על פי שבעשור האחרון ענף גלישת החול צבר פופולריות גדולה בקייפטאון, הדיונות החוליות שמקיפות את העיר נותרו בתוליות ולא הפכו לאתרים מסחריים. מי שמוכן לוותר על פינוקים ועל מסלולים מסומנים ייהנה מחוויית גלישה בנופים מדבריים שיד אדם עוד לא עיצבה מחדש.

 

פרטים: מ־66 דולר לאדם (מינימום 4 אנשים) לטיול גלישה הכולל שיעור בן 3 שעות.www.sandboardingcapetown.com.

 

אורגון, ארצות הברית: Sand Master Park אורגון, ארצות הברית: Sand Master Park

 

נאסקה, פרו: Cerro Blanco

במרחק שעה נסיעה מהעיר נאסקה (480 ק"מ דרומית ללימה) נמצאת הדיונה הכי גבוהה בעולם - 2,070 מטר. ב־1987 התנסתה קבוצה של גולשי סקי לראשונה בגלישת חולות על הדיונה, וב־2005 נערכה במקום התחרות הראשונה, בהשתתפות גולשים מרחבי העולם. כיוון שלא מדובר באתר גלישה מוסדר, אלא בדיונה עצומה המוקפת מדבר, מגיעים לכאן בעיקר גולשים מנוסים וחובבי הרפתקאות. בשנים האחרונות צמחו באזור כמה חברות מקומיות שמארגנות טיולי גלישה יומיים לדיונה, והן דואגות להסעות ליעד ברכב שטח מיוחד, להדרכה צמודה של מדריך דובר אנגלית, לאוכל, לשתייה ולציוד, ואפילו לסבל.

 

העונה: כל השנה.

 

קהל היעד: גולשים מתקדמים. יתרון בולט: הטיפוס לפסגת הדיונה כרוך במסע רגלי מפרך בן שעות בחום של 25–28 מעלות, אבל בתמורה מקבלים נוף מרשים וביקור באתר, שיש הטוענים כי שימש את בני האינקה לעריכת טקסי מנחה סודיים.

 

פרטים: 95 דולר לטיול קבוצתי (עד 8 אנשים בקבוצה); 290 דולר לטיול פרטי לזוג. www.peruadventurestours.com.

 

גלישה על דיונות גלישה על דיונות צילום: shutterstock

 

מפרץ נלסון, אוסטרליה: Stockton Bight

במרחק שעתיים וחצי נסיעה מסידני ועשר דקות נסיעה ממפרץ נלסון (Nelson Bay) ממוקם מתחם הדיונות הגדול והפעיל ביותר באוסטרליה, והוא משתרע על שטח של 35 קמ"ר. גובהן של הדיונות כ־40 מטר והמסלולים בו קלים. הגלישה בחולות מתבצעת רק באמצעות גלשני בוגי פשוטים, שמיועדים לטווח גילים רחב - שנתיים עד 85. הכניסה לדיונות מותרת רק לכלי רכב מורשים, ולכן אי אפשר להגיע לבד. חברות תיירות מקומיות מארגנות טיולי ג'יפים, המשלבים בין נהיגה אתגרית לגלישת חול חוויתית בדיונות הזהובות.

 

העונה: דצמבר עד מאי.

 

קהל היעד: גולשים מתחילים. יתרון בולט: לבד מגלישת חול מציעים במתחם גם רכיבה על גמלים, סוסים וטרקטורונים.

 

פרטים: מ־150 דולר לג'יפ (עד 4 אנשים) לטיול בן שלוש שעות וחצי, הכולל גלישת חול. www.portstephens.org.au.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x