$
אופנה

תופרי החלומות

יותר מעצבים נענים לגחמות הלקוחות הנאמנות ויוצרים פריטים בהזמנה אישית. אבל לא הכל אפשרי: "כשנכנסת לקוחה עם בקשות מטורללות, אני מסביר לה שאי אפשר לחבר פיל עם עכבר", מסביר המעצב יוסף פרץ

לרה רוטר 11:5420.02.11

בעידן אחר, תפירה היתה מלאכת אמן. היום, פריט שנתפר בהזמנה אישית עומד אל מול עומס הרשתות המציעות בגדים משוכפלים במחירי רצפה. אלה שמאסו בעידן החדש עוררו מגמה שהולכת ומתפשטת: מעצבים ישראלים מושכים קהל נאמן שמעריך את כתב ידם, ויוצרים ללקוחותיהם דגמים אישיים. בשיתוף פעולה עם המעצב נרקמות להן יצירות, והקשר האינטימי עם הבגד ויוצרו שב לתפוס מקום דווקא בעידן המאופיין ברובו בשיטת ייצור המונית.

 

המעצבים שמציעים את שירות ההזמנה האישית הם מי שבבעלותם סטודיו ושאינם מוציאים את הקולקציות למתפרות חיצוניות. היחס לבגד הוא אישי והמעצב משגיח על כל שלב בתהליך הייצור. המחירים להזמנה מיוחדת נעים בין 10% תוספת על המחיר המקורי (לשינויים קלים בגזרה קיימת) לבין מחיר כפול (במקרה של שינוי גזרה או בד). יצירת דגם חדש לגמרי תתומחר על פי הזמן שהושקע ועלויות הבד.

 

עיצוב בהזמנה אישית יוצר סיפוק הדדי: הלקוחה מקבלת בגד שהותאם למידותיה ולרצונותיה, והמעצב זוכה לקשר אינטימי עם לקוחותיו הנאמנים.

 

יוסף בהזמנה אישית. כל אחת יכולה יוסף בהזמנה אישית. כל אחת יכולה

קולקציה פרטית

 

המעצבת קרן זרקה למותג אנה קיי מציעה את כל הטווח: משינויים קלים בגזרה קיימת ועד עיצוב שמלות כלה קלילות למי שנאמנות לכתב ידה. "אני חושבת שמי שמבקשת פריט בהזמנה אישית - בין אם מדובר בשינויים קלים כדי שהבגד יתאים פיקס לגוף הלקוחה, ובין אם ביצירת דגם חדש ממש - הן בנות שמחוברות מאוד לאופנה, עד לניואנסים. בנות שמשלימות את הלוק שלהן בפריטים מרשתות אבל לא ממש קונות שם. אלו נשים שיודעות בדיוק איך הבגד אמור להיראות על הגוף שלהן, יש להן חזון ומספיק דמיון. למשל, הן יכולות לראות גזרה ולדעת איך היא תתקבל בסוף".

 

המעצבת מירית זינגר רודריגז למותג קלוזט מסבירה מדוע היא אוהבת לפגוש את לקוחותיה: "אני חושבת שהייחוד שלי כמעצבת מול הרשתות הוא בכך שאני יכולה לשבת עם לקוחה ולעצב יחד בגד עבורה". תהליך יצירת פריט חדש אצל זינגר רודריגז כולל סקיצה, בחירת בדים וגימורים, ואם מדובר בבגד עשוי בד יקר, ייוצר גם דגם ראשוני מבד אחר לצורך מדידה.

 

לפעמים פריטים בהזמנה אישית הופכים בסופו של דבר לדגם בקולקציה של המעצב. במקרים כאלו המעצב מיידע את הלקוחה אך ייצר אותו בשינויים קלים בגזרה או בבד. "אם התוצאה הסופית היא פריט שאני רוצה להכניס לקולקציה, כבר בזמן העשייה אני מספרת את זה ללקוחה", מספרת המעצבת אלומה קליין. "הדגם שייכנס לקולקציה יהיה שונה במעט וייוצר בכמות קטנה". קליין החלה את דרכה בייצור בהזמנה אישית בלונדון, כשהתבקשה על ידי חנות הכלבו היוקרתית סלפרידג'ס לעצב תכשיט לבגד עבור חלון הראווה לכריסמס שהנושא שלו היה זהב. קליין ייצרה דגם שבין צווארון לשכמייה, ועד היום היא מייצרת ממנו בהזמנה אישית.

 

שומרים על כתב ידם

 

המעצבים קנאים לכתב ידם הייחודי, ורובם ככולם לא יעשו דברים שיישאו את שמם אם אינם יכולים לעמוד מאחוריהם. למשל, המעצב גדי אלימלך מסביר שכשהוא מעצב בגד חשוב לו ליישם הרבה תובנות שהוא מאמין בהן כבר שנים, כמו המרחק בין הבגד לגוף ועבודה עם מגוון סוגי אריגים. "בד לייקרה או גזרות מעטפת למיניהן לא יהיו אצלי. אני אעצב בגד ללקוחה רק בתנאי שהוא עומד באמונות האופנתיות של הסטודיו".

 

שרשרת של קרן וולף. 1,800 שקל שרשרת של קרן וולף. 1,800 שקל

 

לא כל מאווייה של הלקוחה יכולים לבוא לידי ביטוי בתהליך היצירה בהזמנה אישית. נדרשת ממנה מידה של הבנה, גמישות וסבלנות. המעצב יוסף פרץ למותג יוסף מסביר: "כשנכנסת לקוחה עם בקשות מטורללות, אני מסביר לה שאי אפשר לחבר פיל עם עכבר. למזלי, יש לי חיישנים ואני כבר מזהה בחורות בעייתיות. לפני שאני נכנס לעיצוב בהזמנה אישית אני שואל וחוקר אם הן מבינות את התהליך. לא לכולם יש דמיון וראייה מרחבית מספקת לקלוט כבר בשלבים הראשוניים את התוצאה הסופית. אבל הבגדים שלי מושכים את הקהל שהם מתאימים לו ולכן אין הרבה בעיות בדרך כלל".

 

נישה אחרת מספקת מעצבת התכשיטים קרן וולף. וולף פוגשת את לקוחותיה האדוקות בסטודיו ועוזרת להן לגבש תכשיט שיתאים להן במיוחד. "טבעות אירוסים, כובעים, סרטים לשיער, שדרוג של פריט לבוש על ידי שיבוץ תכשיטים או התאמה של תכשיט ללוק קיים - אלה דברים שאני שותפה ליצירתם, בין אם זה מיקס אנד מאץ' ובין אם בניית תכשיט מחדש, כל עוד הוא בכתב ידי ואוכל אחר כך לעמוד מאחוריו, משהו שהייתי מוכרת בסטודיו. אין מצב שלקוחה תבוא עם תמונה של תכשיט ואני אעתיק לה אותו. לקוחות שמבקשות בלעדיות על התכשיט שעוצב בהזמנה מיוחדת מקבלות את הבטחתי. למשל, עיצבתי לרותם סלע טבעת, והיא ביקשה שלאף אחת אחרת לא תהיה כזו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x