$
פנאי

איפה מטיילים בעקבות ספרים

היכן גדל מאיר שלו, איך השפיעה הכנרת על יצירותיהם של משוררים ישראלים ואיך מגיעים לרציף 9 ו־3/4 שממנו יצא הארי פוטר להרפתקת חייו? כלכליסט בטיול ספרותי

מאיה נחום שחל 11:0101.02.09

בקריאת ספרים, להבדיל מצפייה בסרטים, הדמיון עובד שעות נוספות כדי לספק את הפרשנות הוויזואלית למוקדי התרחשות העלילה. אבל אחרי הקריאה מתחשק לא פעם לבדוק ברגליים איך נראה בית המרקחת שממנו צלצלה המשפחה ב"סיפור על אהבה וחושך" של עמוס עוז, או לברר לאן ברחה פניה גיבורת "גיא אוני".

 

תחום הסיורים בעקבות ספרים התפתח מאוד בשנים האחרונות בארץ ובעולם. "יש היום הרבה עניין בסיורים ספרותיים ויש לזה ביקוש רב", אומרת נורית בזל, מורת דרך ומורה לספרות בעברה, המקיימת סיורים בירושלים ומדריכה בין השאר ביד בן צבי, מכון אבשלום ואמנות לעם. "הסופר חיים באר אמר: 'כל יצירה ספרותית מתחילה בגיאוגרפיה'".

 

לפני כל סיור היא משתדלת לקרוא כל מה שנכתב על הסופר המסויר. "הביוגרפיה של הסופר משפיעה על כתיבתו, ואני משתדלת לבחור את הציר בהתאם", היא אומרת.

 

מאיר שלו (ירושלים): "בביתו במדבר". בספרו של שלו מוזכרים המקומות המשמעותיים בחייו, כמו בית חינוך לעיוורים, בית היתומים דיסקין ובית העיתונאים בקריית משה, שבו התגורר. בזל עומדת על האמת והדמיון בסיפור ומתאימה את המציאות לנרטיב הסיפורי. הסיור עובר במקומות הקשורים גם לרומן "יונה ונער". 

 

עמוס עוז: "סיפור על אהבה וחושך". הסיור מתמקד במחוזות ילדותו של עוז בשכונת כרם אברהם: הבית שבו גדל, בית הספר שבו למד אצל המורה זלדה, שהשפיעה עליו רבות, ובית המרקחת שאליו הלכה המשפחה כדי להתקשר לתל אביב. בזל מספרת על אירועים הקשורים למשפחת עוז שרלבנטיים לספר. את הדרמה היא בונה בעזרת תמונות וקטעי קריאה (גם מספרים אחרים של עוז). לדבריה, גם מי שלא צלח את קריאת הספר חוזר אליו בשקיקה אחרי הסיור.

 

דויד גרוסמן: "ספר הדקדוק הפנימי", "יש ילדים זיגזג" ו"דו קרב". הסיור בעקבות ספריו של גרוסמן מתרכז בשכונת בית הכרם, שבה בילה את נעוריו. בין התחנות בסיור גם התיכון ליד האוניברסיטה, גן העשרים ומגרשי המשחקים בשכונה, שבזל מתמקדת בקשר בינם לבין גיבוריו הספרותיים של גרוסמן. פרטים (לשלושת הסיורים): סיור של 3–4 שעות לקבוצה של עד 30 איש (900 שקל לקבוצה). בפברואר לא מתקיימים סיורים בגלל מזג האוויר. טל': 052-3968893, אתר: www.nuritb.com.

 

ש"י עגנון: "תמול שלשום". הסופר, חוקר תולדות ארץ ישראל ומורה הדרך עופר רגב מעביר סיור בתל אביב בעקבות ספרו של עגנון. "הרעיון אינו לחבר טקסט למקום, כי את זה כל אחד יכול לעשות", מסביר רגב, "אלא לצאת למסע בעקבות ההשראה". בסמטאות נווה צדק מחזיר רגב לחיים את גיבור הספר בן ה־20, העולה ארצה ב־1908.

 

רגב מספר קטעים רלבנטיים למקום, ומעביר למטיילים את הצד הגיאוגרפי בשילוב הביוגרפי. "הולכים בתוך העלילה ומגיעים למקומות הקשורים בה, שעוד נותרו, כמו בתיהם של ברנר, הרב קוק ושלוש", מתאר רגב בעצב, "נווה צדק עוברת תהליכים נדל"ניים וכלכליים בשנים האחרונות, ואת מה שמתואר בספר אפשר היה לראות טוב יותר לפני שלוש שנים. יש שם הרס של בתי כנסת שאנשים קונים ובונים עליהם בתים". פרטים: סיור של כ־3 שעות, מותנה בקבוצה של לפחות 40 איש (2,000 שקל לקבוצה). טל': 09-7495466,

אתר: www.bestguide.co.il.

 

בעקבות משוררים: בתל אביב, בכנרת ובירושלים. מימי חסקין, דוקטור לספרות מהאוניברסיטה העברית, משלבת בסיוריה את הידע הספרותי הרחב שלה עם תוכן מעניין. "אני לא מתייחסת לטקסט רק כקישוט", היא אומרת. לדבריה אנשים רבים עולים על הטרנד הטיולי־ספרותי בשנים האחרונות. "אנשים מזמינים טיולים לימי הולדת, לימי נישואים, ואפילו היתה מסיבת רווקות בעקבות משוררות בתל אביב".

 

 

הכנרת הכנרת צילום: עמית מגל

 

בארסנל של חסקין תמצאו את הסיורים התל־אביביים בעקבות דוד אבידן ודליה רביקוביץ', ואת זה בעקבות אלכסנדר פן, יונה וולך ותרצה אתר, שהמשותף להם הוא הליכה על הקצה והתגרות בגורל. בכנרת בודקת חסקין את האופן שבו הספרות העברית מעצבת את הכנרת, תוך שימוש בקטעי יומנים, שירים וטקסטים רלבנטיים לבני העלייה השנייה. בירושלים נערכים סיורים בעקבות הביוגרפיות של המשוררות לאה גולדברג, זלדה, יונה וולך ואלזה לסקר־שילר, שבהם בודקת חסקין את הקשרים ביניהן ומתמקדת במוטיב האש המופיע בשיריהן. פרטים: סיור של שעתיים (1,200 שקל לקבוצה). טל': 054-4562009.

 

מאיר שלו (עמק יזרעאל): "רומן רוסי". עופר אבירן מנהלל עורך מסע בשבילי הציונות וראשית ההתיישבות בעמק יזרעאל בעקבות הספר "רומן רוסי" של בן כיתתו מאיר שלו, בשילוב שירים של חנה סנש, נתן אלתרמן ורחל. "הסיור מחזיר בזמן אל שיעורי המולדת בבית הספר היסודי", אומר אבירן. מתחילים בתצפית על העמק וטעימה מההיסטוריה של המקום ותושביו תוך הקראת קטעים מהספר הנוגעים באירועים ואישים בנהלל ובעמק. משם נכנסים לבית העלמין שבו קבורים בין השאר אילן רמון ומשה דיין, שם גם יסופר על אירוע הטרור שהתרחש במקום לפני 77 שנה, שאליו מתייחס שלו בספרו. ב־1932, ערב חנוכה, נהרגו אב ובנו בן ה־8 על ידי עז א־דין אל־קסאם. האירוע מתואר בספר, ובכלל זה ההספד שנשא חיים ארלוזורוב בהלוויה.

 

 

בית הקברות בנהלל בית הקברות בנהלל צילום: אפי שריר

 

גם ל"פונטנלה" יש אזכור בסיור, בעיקר בהקשר של שמות. "שלו לוקח לעתים שמות, מייחס אותם לאנשים אחרים ומשלב אותם ברומן. למשל שמה של משפחת יופה מ'פונטנלה' לקוח משמו של אליעזר יופה, שהיה האיש שמאחורי כל רעיון מושב העובדים שגם עליו אני מדבר". פרטים: סיור בן 4 שעות (60 שקל לאדם). תמורת 130 שקל מקבלים גם ארוחת צהריים צמחונית כפרית. טל': 04-6515840.

 

שולמית לפיד: "גיא אוני". שמעון אלכסנדר ניהל במשך שנים את אתר השחזור בראש פינה ופיתח דרכים להורות ולהדריך סיפורים. כיום הוא משמש כמורה דרך ועורך סיורים בעקבות הספר "גיא אוני" של לפיד. בין המעיינות ועצי הזית, תוך כדי הליכה בנחל ראש פינה, מוציא אלכסנדר את הספר ומקריא למסיירים, ועובר איתם במקומות שונים, בהם גבעת האגוזים שאליה היתה בורחת הגיבורה פניה, שהיא למעשה בית הקברות הישן של ראש פינה; בית הכנסת הגדול, שבו מתקיימת החתונה, ושסיפור הקמתו מרתק; ובית הפקידות שבו נערכו המסיבות. פרטים: סיור של שעתיים וחצי (700 שקל לקבוצה, מקסימום 40 איש לסיור). טל': 052-2841541.

 

עולם ספרותי

 

גם ברחבי העולם מקובלת הצליינות הספרותית. בשנים האחרונות שני ספרים הם מושכי התיירים הגדולים ביותר: "הארי פוטר" ו־"צופן דה וינצ'י".

 

הארי פוטר, יציר דמיונה של ג'יי.קיי רולינג, נהפך לכמעט אתר תיירות בפני עצמו. במשרד התיירות הבריטי הוציאו מפות מיוחדות המסמנות את המקומות החשובים, הלונדון טקסי טור מדריכים סיור, וכך גם החברה הישראלית ימים מופלאים. האתרים הפופולריים הם תחנת הרכבת King's Cross, שם נמצא רציף 9 ו־3/4; בנק הקוסמים Gringotts, המנוהל בידי גובלינים, שבעיבוד הקולנועי של הספרים צולם ברחבת השיש של אולם התצוגה בבית אוסטרליה; סצינת אוטונוס הלילה מתוך "הארי פוטר והאסיר מאזקבאן", אשר צולמה בשוק Borough ובגשר Blackfriars; וגם ביקור באוניברסיטת אוקספורד, שם צולמו רבות מסצינות בית הספר.

 

מי שרוצה לעקוב אחרי גיבורי ספרו של דן בראון "צופן דה וינצ'י" יכול, בין השאר, להשתתף בסיור שמדריכה אלן מקברין, מחברת "Parismuse", שעורכת סיורים בלובר.

 

פרטים: בעקבות "הארי פוטר": יום סיור של חברת ימים מופלאים באתרים בלונדון ובאוקספורד. קבוצה של עד ארבעה משתתפים: 450 ליש"ט; עד שבעה משתתפים: 570 ליש"ט. בעקבות "צופן דה וינצ'י": פרטים באתר www.parismuse.com.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x